Pamiętajcie o bezpieczeństwie podczas zimowego wypoczynku. Nie ma znaczenia, czy spędzacie ferie w domu, czy na zimowisku, zawsze trzeba myśleć i przewidywać skutki zachowań.
Informacja dla rodziców:
http://kuratorium.szczecin.pl/zalaczniki/2017_01_18/07.pdf
Ważne dla wszystkich, dla dzieci przede wszystkim:
Pamiętaj, zawsze należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność!
1. Zawsze informuj rodziców/opiekunów, gdzie i z kim będziesz przebywał.
2. Nie wchodź na zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych.
3. Do swoich zabaw na śniegu, takich jak: zjazdy na sankach, nartach – wybieraj miejsca bezpieczne, oddalone od ulic, skrzyżowań i innych ciągów komunikacyjnych.
4. Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku.
5. Ubiór dostosuj do warunków pogodowych, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. W okresie zimowym podczas długich zabaw i spacerów należy zaopatrzyć się w ciepły napój (najlepiej przechowywany w termosie).
6. Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.
7. Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie.
8. Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.
9. Unikaj zabaw oraz przebywania w miejscach, z których zwisają sople lodu, ponieważ stanowią one duże zagrożenie dla Twojego życia i zdrowia. Powiadom osobę dorosłą, która podejmie działania zmierzające do usunięcia zagrożenia.
10. Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż reakcja kierowcy na takie zachowanie może spowodować wypadek drogowy lub kolizję.
11. Nie rzucaj w inne osoby śnieżkami z ubitego śniegu, kawałkami lodu lub śnieżkami z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała.
12. Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych, sanki należy połączyć w sposób bezpieczny, grubą, wytrzymałą liną, tak aby nie odczepiły się podczas jazdy.
13. Nigdy nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż skutki takiego zachowania mogą okazać się tragiczne.
14. Przebywając w pobliżu jezdni pamiętaj, że w okresie zimowym droga hamowania pojazdów ulega znacznemu wydłużeniu. Ponadto w tym okresie widoczność na drodze jest ograniczona, co powoduje wydłużenie czasu reakcji na zagrożenie na drodze.
15. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej, szczególnie po zmroku
ZAPAMIĘTAJ TELEFONY ALARMOWE:
POLICJA – 997
STRAŻ POŻARNA – 998
POGOTOWIE RATUNKOWE – 999
NUMER ALARMOWY – 112