W dniach 2 - 6 marca 2017 r. w naszej szkole psycholog Anna Prętka prowadziła zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu „Lekki Tornister”. Program skierowany jest do:
- uczniów, aby wiedzieli, jak prawidłowo spakować i nosić tornister i dlaczego wkładanie do niego góry zabawek może być szkodliwe dla ich kręgosłupów,
- rodziców, by codziennie kontrolowali zawartość tornistrów swoich pociech, a także wiedzieli, czym kierować się podczas zakupu plecaków i innych przyborów szkolnych,
- nauczycieli, by wymagali noszenia tylko niezbędnych podręczników i zeszytów, a także przekazywali wiedzę nt. profilaktyki wad postawy dzieciom i ich opiekunom.
Zajęcia w ramach programu były prowadzone w młodszych klasach szkoły podstawowej 0 – III, a uczniowie z ciekawością i niemałym zaangażowaniem uczestniczyli w nich. Po wesołych tańcach przy piosence i wysłuchaniu słuchowiska o przygodach Mikołajka i jego tornistra, chętnie opowiadali o tym, kto jest bohaterem bajki, o czym rozmawiają przedmioty w tornistrze i jak chcą rozwiązać problem, dlaczego plecak Mikołaja był ciężki i co zrobiła z nim mama. Opowiadali też o swoich plecakach, a nawet chwalili się porządkiem, który w nim utrzymują. Uczestniczyli w doświadczeniu, które polegało na spakowaniu do plecaka jak największej ilości niepotrzebnych rzeczy. Co niektórzy byli zdziwieni, jak może być ciężki. Jednak zgodnie stwierdzili, że mały samochodzik, miś czy dinozaur nie przeszkadzają, lecz dodają im otuchy.
Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat wad postawy, a zaproponowane ćwiczenia np. Mądra Główka czy Żuk Antoni, były doskonałą formą zabawy. Wypełnione przez nich karty pracy stanowiły uzupełnienie i utrwalenie wiedzy po przeprowadzonych zajęciach.
Dobrze jest wiedzieć, co zrobić, aby nie bolały nas plecy.
Anna Prętka