Uczniowie klasy III Publicznego Gimnazjum w Mrzeżynie realizowali ogólnopolski projekt "Postaw na Słońce", który prowadzi Fundacja Banku Ochrony Środowiska, realizatorami natomiast są uczniowie gimnazjów w całej Polsce.
Projekt składał się z trzech etapów: wyliczenie ilości modułów fotowoltaicznych, zapewniających określoną ilość energii dla szkoły oraz kosztu instalacji systemu; wyliczenie ilości modułów fotowoltaicznych oraz szacunkowego kosztu instalacji systemu dla wybranych budynków jednorodzinnych oraz organizacja lokalnej konferencji promującej fotowoltaikę i program "Prosument". W każdym etapie uczniowie wykonywali zadania szczegółowo opisane na platformie konkursu "Postaw na Słońce". Wykonanie wszystkich zadań konkursu kończyło się opracowaniem raportu i przesłaniem go do komisji weryfikującej poprawność wykonania zadań.
Ostatnim zadaniem w konkursie była organizacja lokalnej konferencji "Zarabiaj na Słońcu". Przygotowywaliśmy się do niej przez dwa miesiące, a „wielki finał” nastąpił 11 czerwca 2015 roku w sali konferencyjnej Mrzeżyńskiego Centrum Sportu. Uczniowie przygotowali materiały promocyjne dla uczestników konferencji. Wśród materiałów znalazła się nasza prezentacja oraz wykonana przez nas ulotka o fotowoltaice i programie "Prosument". Zespół opracował prezentację multimedialną, w której omówiliśmy źródła energii i ich wyczerpywanie się, zanieczyszczenia środowiska wynikające z wytwarzania energii ze źródeł nieodnawialnych, ogólnie pojęcie "prosument" i jego znaczenie oraz wyjaśniliśmy skrót OZE. Druga przedstawiona prezentacja była podsumowaniem II etapu projektu. Zawarliśmy w niej informacje dotyczące dobowego i rocznego zużycia energii wybranych budynków jednorodzinnych, wyliczenie ilości modułów fotowoltaicznych i przybliżony koszt ich instalacji. W prezentacji zwróciliśmy również uwagę na kompensację dwutlenku węgla produkowanego przez poszczególne budynki i wskazaliśmy ilość drzew, które zneutralizują dwutlenek węgla emitowany przez konkretny budynek. W trakcie konferencji przedstawiliśmy mapę nasłonecznienia Polski, zwracając uwagę na znaczenie tej cechy dla fotowoltaiki. Naszą konferencję wsparli swoją wiedzą i doświadczeniem zaproszeni eksperci: przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska oraz przedstawiciel firmy zajmującej się montażem ogniw fotowoltaicznych. Uczestnicy mieli okazję poznać źródła finansowania zakupu i montażu ogniw oraz warunki konieczne, jakie powinny być spełnione przy montażu. W czasie konferencji przedstawiliśmy pięć filmów dostępnych na platformie konkursu: Jak to jest zrobione - panele słoneczne, Dlaczego fotowoltaika w 3,5 minuty, Kto to jest prosument?, Co to jest OZE?, Czym się różnią kolektory słoneczne od ogniw fotowoltaicznych?.
Przygotowując konferencję zaplanowaliśmy jej promocję. W tym celu przekazaliśmy informację i zaproszenie do lokalnych portali Internetowych, radia gryfickiego, urzędu miejskiego, zamieściliśmy zaproszenie na szkolnej stronie Internetowej, rozdaliśmy 50 zaproszeń imiennych i rozwiesiliśmy w całej gminie 25 plakatów informujących o konferencji. Niestety jednak lokalna społeczność nie chciała skorzystać z możliwości poznania nowoczesnej technologii pozyskiwania energii. Nasz trud został słabo zauważony przez środowisko lokalne. Nie wzbudziliśmy zainteresowania nawet ludzi, którzy zajmują się ochroną środowiska.
Konferencja pokazała jednak, że mamy również przyjaciół. Dlatego w tym miejscu dziękujemy Rodzicom naszych uczniów, którzy wsparli nas nie tylko swoją obecnością, ale również pomogli przygotować poczęstunek dla gości.
Dziękujemy Dyrekcji CKZ i WZDZ w Trzebiatowie, Dyrekcji ZS im. Z. Herberta w Trzebiatowie, przedstawicielowi SP nr 1 w Trzebiatowie, przedstawicielce Rady Gminy w Trzebiatowie, Dyrekcji MCS w Mrzeżynie, Zastępcy Burmistrza Trzebiatowa, asystentowi Burmistrza za obecność, wsparcie, słowa uznania i wszelką okazaną pomoc .
Jako koordynator projektu pragnę przede wszystkim podziękować członkom zespołu za ogromne zaangażowanie, niezliczone emocje, chęć pracy i współpracy, słowa pocieszenia i wspólną radość z realizacji projektu. Dziękuję również pozostałym uczniom klasy IIIA, którzy wspierali nas jako wolontariusze tuż przed i w czasie konferencji.
Dziękuję wychowawczyni klasy IIIA, która pomagała nam w każdej sytuacji i „zarażała" nas swoim spokojem.
Dziękuję właścicielom domów jednorodzinnych za udział w II etapie projektu i umożliwienie realizacji zadań tego etapu.
Dziękuję Dyrekcji naszej szkoły za wsparcie finansowe i techniczne oraz słowa uznania.
Mamy nadzieję, że odnawialne źródła energii i sposoby jej pozyskiwania będą niebawem budziły w środowisku większe zainteresowanie i w przyszłości będziemy mogli przedstawić efekt naszej pracy w szerszym gronie.
Opiekun i koordynator projektu
Beata Rabiega