Z uwagi na przypadający 16 października „Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca”, tego dnia w godz. 11.30- 13.00 w holu szkoły będzie rozłożony sprzęt do resuscytacji. Uczniowie klas VI i I-III PG przystąpią do bicia rekordu (w godz. 12.00-12.30) w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej w ramach akcji WOŚP „Ratujemy i uczymy ratować”. Na bieżąco będzie prowadzony przekaz internetowy z akcji. Zapraszamy.
Aktualności
Bijemy rekord
14 października
We wtorek, 14 października, obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. W tym szczególnym dniu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie - ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum. Ubrani na galowo najmłodsi uczniowie naszej szkoły z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie uroczystości. Z wielkim przejęciem odpowiadali na pytania zadawane przez prowadzących uroczystość gimnazjalistów. Udowodnili, że potrafią już dużo: wiedzą jak należy się zachowywać się w szkole i dbać o przyrodę; potrafią śpiewać, znają symbole narodowe, wiedzą, kto jest patronem naszej szkoły. Uczniowie klas pierwszych, aby mogli stać się członkami społeczności szkolnej noszącej imię Kawalerów Orderu Uśmiechu, mieli za zadanie wypicie soku z cytryny. Wszyscy odważnie sięgnęli po kubki z sokiem, a po wypiciu szeroko się uśmiechnęli. Następnie pierwszaki złożyły ślubowanie, a po nim Pani Dyrektor Małgorzata Skoneczna dokonała aktu pasowania każdego z uczniów przez dotknięcie ramienia ozdobnym ołówkiem ze słowami: Pasuję cię na ucznia klasy pierwszej. Od tej chwili wszyscy stali się pełnoprawnymi uczniami szkoły.
Po uroczystym apelu uczniowie klas pierwszych udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.
Drota Filipowicz
JESIENNE KUKŁY
Nadeszła jedna z najbardziej kolorowych pór roku- jesień. Jej obfite dary zagościły w naszej szkole w formie jesiennych stworów i kukieł. Wystawa prac uczniów pełna była warzyw, owoców, liści, kasztanów, żołędzi, a przede wszystkim różnorodnych pomysłów. Uczniowie klas 0-III wykazali się niesamowitą fantazją i wyobraźnią. Oceńcie to sami, zdjęcia w albumie fotograficznym.
Samorząd Uczniowski klas I- III SP
Konferencja Rzecznika Praw Dziecka
Rzecznik Praw Dziecka, Pan Marek Michalak, zaprosił dyrektorów szkół i placówek oświatowych z całej Polski noszących imię Kawalerów Orderu Uśmiechu, na konferencję „Problemy współczesnej szkoły. Rola nauczyciela we wspieraniu funkcjonowania dziecka". Szkołę Podstawową oraz Publiczne Gimnazjum w Mrzeżynie reprezentowały: dyrektor Małgorzata Skoneczna oraz wicedyrektor Aleksandra Klonowska.
Uczestnicy konferencji 7 października br. mogli wysłuchać przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej na czele z Ministrem Tadeuszem Sławeckim, Sekretarzem Stanu w MEN. Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, mówił o sprawach szkolnych z perspektywy interwencji zgłaszanych do Biura RPD. Przypomniał też realizowane kampanie społeczne związane z prawami dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem tej dotyczącej prawa do życia bez przemocy i przeciwdziałania krzywdzeniu najmłodszych „Reaguj. Masz prawo". Delegaci szkół i placówek oświatowych przedstawiali osiągnięcia swoich ośrodków w realizowaniu praw dziecka, w tym prawa do nauki, rozwijania talentów i współpracy z rodzicami. Tematy poruszane przez prelegentów skłaniały do dyskusji.
Po pracach w ramach paneli tematycznych zebrani goście obejrzeli spektakl "Działka" dotyczący problemów rodziny, w której nastolatek sięga po narkotyki. W roli rodziców wystąpili Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak, autorzy scenariusza.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, jak przystało na przedstawicieli „uśmiechniętych szkół”.
fot. biuro RPD
IV SŁONECZNY KOROWÓD
Dnia 26 września 2014 r. w ramach Światowego Dnia Orderu Uśmiechu cała społeczność szkolna o godzinie 10.30 przeszła ulicą Tysiąclecia w Mrzeżynie w IV Słonecznym Korowodzie. Uczniowie pozdrawiali przechodniów emblematami słoneczka i żółtymi pomponami. Mimo niesprzyjającej pogody z uśmiechem na twarzy byliśmy myślami ze wszystkimi szkołami i placówkami noszącymi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu.
Dorota Filipowicz
„ŚCIEŻKA EDUKACYJNA – 2014”
Dnia 4 października, jak co roku jesienią, uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Mrzeżynie, uczestniczyli liczną grupą (10 drużyn) w wycieczce do lasu.
Tegoroczna trasa (7 km) wiodła lasem wzdłuż ścieżki rowerowej od bramy Jednostki Wojskowej do punktu widokowego nad morzem i z powrotem.
Tematem wiodącym była „Bioróżnorodność gatunkowa lasu w Mrzeżynie oraz prowadzona w nim gospodarka leśna”. Mnóstwo ciekawych wiadomości przekazali uczniom panowie leśniczy: Antoni i Paweł Poluszyńscy. Opowiedzieli o roli leśniczego dla przetrwania przyrody, wskazali na przykłady pozytywnej i negatywnej ingerencji człowieka w środowisko naturalne lasu. Na punkcie widokowym uczniowie „zdawali egzamin” z przyrody, uzupełniając hasła krzyżówki, następnie zjedli grillowaną kiełbaskę.
Organizatorzy – Klub Przewodników PTTK „Baszta Kaszana” z Trzebiatowa – podsumowali wiedzę, nagradzając dyplomami drużyny uczestniczące. Wręczyli również kilkunastu uczniom Odznaki Turystyki Pieszej: popularną i brązową (4 uczniów).
Gratulacje! Ciepła i słoneczna pogoda, miła i serdeczna atmosfera sprzyjały wypoczynkowi. Z piosenką i uśmiechem na twarzach, z pachnącymi grzybami uczniowie bezpiecznie wrócili do domów.
Z turystycznym pozdrowieniem – opiekun: W. Matiaszowska
„My z niego wszyscy…”
75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Uczniowie Publicznego Gimnazjum w miesiącu wrześniu uczcili pamięć tych, którzy tworzyli i byli uczestnikami Polskiego Państwa Podziemnego. W tym miesiącu przeprowadzono lekcje historii poświęcone ludziom, którzy przyczynili się do zachowania polskości oraz wiary w niepodległą Ojczyznę. Uczniowie przygotowali również wystawę swoich prac, przedstawiającą ideały Polskiego Państwa Podziemnego. Swoimi pracami starali się oddać cześć naszym rodakom, którzy oddali swoje życie za wolność oraz tym, którzy wciąż żyją wśród nas a w 1939 roku tworzyli tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie.
Ewa Idzi, Elżbieta Czerwińska
WYBORY DO WŁADZ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
W ramach ogólnopolskiego projektu SAMORZĄDY MAJĄ GŁOS, organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, w naszej szkole odbywały się wybory do władz Samorządów Uczniowskich. W dniach 21-26 września trwała kampania wyborcza. W tym czasie społeczność szkolna została zapoznana z ordynacją wyborczą, którą stworzyli uczniowie. Wychowawcy przeprowadzili szereg zajęć, debat dotyczących zasad pisania programów wyborczych, prowadzenia kampanii wyborczej oraz cech dobrego kandydata. Początkowo kandydaci nieśmiało wieszali plakaty, jednak wszystko się rozkręciło. W ciągu tygodnia szkolne korytarze wypełnione były plakatami z programami wyborczymi, hasłami, wierszykami, zdjęciami i ilustracjami. Kandydaci wraz ze swoimi klasami wzięli się ostro do pracy. Przygotowane zostały ulotki, gazetki oraz wystąpienia, których prezentacja zaplanowana została na ostatni dzień kampanii wyborczej. W tym dniu przypomniano uczniom zasady organizacji i przebiegu wyborów.
Piątek był ostatnim dniem kampanii wyborczej. W tym dniu odbył się apel, podczas którego uczniowie po raz ostatni mogli zaprezentować swoich kandydatów. Były hasła, plakaty oraz dużo dobrej zabawy. Poniedziałek był dniem ciszy wyborczej, natomiast wybory odbyły się we wtorek, 30 września. Zespół uczniowski, który nadzorował przebieg wyborów, miał pełne ręce roboty. mamy nowe władze do Samorządów Uczniowskich Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum.
W akcji bierze udział prawie 900 szkół z całej Polski, które zdecydowały się zorganizować demokratyczne wybory przedstawicieli uczniów. Wspólny dzień wyborów miał na celu promocję angażowania uczniów w życie szkoły.
Ewa Idzi
I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym
Magda Kabata, uczennica kl IIa SP, zajęła I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Zamki, Dworki i Pałace w Otoczeniu Parków i Zieleni". GRATULUJEMY.
Święto Patrona Szkoły
Dnia 24 września uczciliśmy Święto Patrona Szkoły. Zarówno Szkoła Podstawowa jak i Publiczne Gimnazjum noszą imię Kawalerów Orderu Uśmiechu, o czym przypomnieli społeczności szkolnej uczniowie klas trzecich gimnazjum w czasie apelu. Zaprezentowali sylwetki kilku znanych Kawalerów Orderu Uśmiechu oraz układ taneczny do utworu Majki Jeżowskiej "Na plaży".
Piosenka nawiązująca do niedawno minionych wakacji wprawiła słuchaczy w dobry nastrój. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy hymn szkoły. Opiekę artystyczną nad uczniami sprawowała Pani Renata Jankowska wspierana przez wychowawców klas III PG. Dekoracje przygotowała pani Lidia Gryglas.
"Moja mleczna kraina"
14 września podczas Targów Rolnych w Barzkowicach, odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Moja mleczna kraina". W śród wyróżnionych znalazły się: Wiktoria Szymczak miejsce II, Maja Zienkiewicz, Magda Kabata i Roxana Kasprowicz wyróżnienia. Uczennice startowały w kategorii klas I-III SP. Ewa Garwolińska zajęła III miejsce w kategorii klas IV - VI.
Impreza była bardzo ciekawa. Cieszymy się, że nasi uczniowie zdobywają laury również poza gminą Trzbiatów. Zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach. Zwycięzcom gratulujemy.
ZEBRANIA Z RODZICAMI
W ŚRODĘ, 10 WRZEŚNIA 2014 R., O GODZ. 16.30 ZAPRASZAMY RODZICÓW NA SPOTKANIE Z DYREKTOREM I WYCHOWAWCAMI. PO NIM ZEBRANIA W KLASACH.
UWAGA RODZICE
W zakładce Rodzice znajduje się Regulamin udostępniania i wypożyczania podręczników obowiązujący w roku szkolnym 2014/2015. Wszyscy rodzice uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej są zobowiązani do zapoznania się z jegpo treścią.
CZAS PRACY SZKOŁY - URLOPY
Dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie informuje, że w okresie wakacyjnym 2014 r. sekretariat szkoły będzie czynny w następujących terminach:
od 30.06 do 15.07.2014 r.
i od 30.07 do 29.08.2014 r. w godzinach 8.00-14.00.
Kontakt telefoniczny pod nr. tel. 661150073 lub 661147201
TERMINY EGZAMINÓW POPRAWKOWYCH W ROKU SZKOLNYM 2013/14
26.08.2014r. (wtorek) godz.10.00 - matematyka,fizyka
27.08.2014r. (środa) godz.10.00 - biologia
SZCZĘŚCIE I PECH
Coroczne spotkanie przyjaciół ze szkoły w Wandlitz i Mrzeżyna rozpoczęło się w piątek, 13 czerwca, o godz. 10.00. Mottem dnia było SZCZĘŚCIE I PECH w obu kulturach, ten dzień nie był jednak dla nikogo pechowy. Goście z Niemiec szczęśliwie dotarli do Mrzeżyna, a nasi uczniowie serdecznie ich powitali (oczywiście nie przez próg!).
Po wspólnie spożytym śniadaniu, przedstawieniu się kolejno gości i gospodarzy oraz wręczeniu upominków, powitaliśmy przyjaciół z Niemiec przedstawieniem „Czerwony Kapturek” w niemieckiej wersji językowej, przygotowanym przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. Zaraz potem zaprosiliśmy gości na zajęcia prowadzone przez naszych nauczycieli.
Uczniowie z Wandlitz mieli okazję uczestniczyć w lekcji języka angielskiego, zajęciach muzycznych oraz warsztatach teatralnych. Mimo, że nasi goście dopiero zaczynają swoją naukę języka polskiego, bez trudu radzili sobie z wykonywaniem kolejnych zadań. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na zajęcia integracyjne prowadzone przez opiekunów obu grup. Wspólne układanie puzzli oraz zabawę z chustą animacyjną połączyliśmy z wzajemnym nauczaniem wymowy nowo poznawanych słów. Uczniowie poprzez zabawy wzbogacili swoje słownictwo, a także poznali ciekawostki związane z zabobonami, charakterystycznymi dla obu kultur. Po obiedzie przyszedł czas na upragniony relaks. Pogoda okazała się dla nas łaskawa i po południu wyjrzało słońce. W naszym planie dnia nie mogło zabraknąć zatem wyjścia na plażę. Uczniowie zbierali bursztyny, które Neptun hojnie rozsypał wzdłuż brzegu. Kolejne zadanie polegało na wykonaniu z piasku talizmanów, czyli przedmiotów, którym przypisuje się magiczną moc przynoszenia szczęścia jego posiadaczowi. Na mrzeżyńskiej plaży pojawiły się piaskowe czterolistne koniczyny, podkowy, monety czy biedronki. Po budowlanych zmaganiach udaliśmy się na spacer do portu, by pokazać naszym gościom nadmorskie uroki naszej miejscowości. Ostatnim punktem naszego spotkania było wspólne grillowanie na Ośrodku Wypoczynkowym SUS, gdzie podczas kolacji uczniowie wymieniali się adresami mailowymi, wysyłali zaproszenia na facebooku, planując jednocześnie kolejne spotkanie. O barierach językowych, które wystąpiły rano nikt już nie pamiętał. Nowe znajomości będą pielęgnowane już od września, w nowym roku szkolnym, w formie zdawanie sobie nawzajem relacji z wszystkich ważnych wydarzeń, które zadzieją się w naszych szkołach. Maskotka trzebiatowskiego słonia – Jasia, który na stałe zamieszkał w Wandlitz oraz wilczur Wolfgang, który pozostał w naszej szkole, mają nas mobilizować do systematycznej pracy nad tym przedsięwzięciem.
Nasze spotkanie zostało sfinansowane przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomeranię. Serdeczne podziękowania składamy również rodzicom naszych uczniów oraz panu Stefanowi Warcholakowi za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.
Nauczyciele języka niemieckiego
Podręczniki na rok szkolny 2014 - 15
W zakładce DOKUMENTY SZKOLNE znajduje się zestaw podręczników na rok szkolny 2014-15. PODRĘCZNIKI DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH PODANE ZOSTANĄ WE WRZEŚNIU.
KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW
W czwartek, 26 czerwca br., będzie możliwość zakupu używanych podręczników. Od godz. 8.00 zapraszamy uczniów SP i PG. Zachęcamy do wymiany wszystkich, którzy chcą sprzedać podręczniki oraz tych, którzy szukają tanich książek na nowy rok szkolny.
Samorząd Uczniowski
Pierwsze koty za płoty !
Dnia 28 maja na terenie Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w VI edycji wojewódzkiego konkursu pt. „Zdążyć przed powodzią”.
Założeniem konkursu była realizacja wojewódzkiego programu z zakresu edukacji powodziowej, która miała na celu pogłębienie wiedzy uczniów i dorosłych mieszkających na terenach zagrożonych powodzią, a także uświadomienie jak samemu dbać o własne bezpieczeństwo i jakie istnieją skuteczne metody ograniczenia strat indywidualnych. W ramach jego realizacji dzieci i młodzież została zapoznana z lokalnymi zagrożeniami powodziowymi i lokalnymi planami ochrony przed powodzią, a także zdobyła umiejętności przygotowania Rodzinnych Planów Powodziowych. Program przeznaczony był dla uczniów klas piątych i szóstych szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjów.
Patronat nad konkursem objął Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie przy współpracy Kuratorium Oświaty.
Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem szkół zlokalizowanych na terenach zalewowych. Ogółem uczestniczyły 42 drużyny ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Nasi uczniowie musieli przejść test z wiedzy z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, sprawdzić się ze znajomości sygnałów ratowniczych oraz z wiązania węzłów ratowniczych i cumowniczych. Każda grupa musiała stworzyć rodzinny plan powodziowy. Największą atrakcją dla uczestników było rzucanie rzutką ratowniczą do celu. W tej konkurencji popisali się Marek Gębczyński i Dominik Palica, którzy zdobyli maksymalną ilość punktów dla swojego zespołu. Wszystkim dopisywał humor i świetnie się bawili. Opiekunowie: Bożena Brona, Renata Jankowska i Darek Kopeć z dużym zaangażowaniem wspierali swoich podopiecznych trzymając za nich kciuki, torby, sznury…. co możemy zobaczyć na zdjęciach.
Opiekunowie
Dzień dyrektorski
W piątek, 20 czerwca 2014 r., z powodu braku zainteresowania ze strony rodziców nie będzie zajęć dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczych.
Archiwum Aktualności