Każdemu dziecku, niezależnie od wyznania, pochodzenia, koloru skóry czy majętności rodziców przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991r. Takimi informacjami w dniach 16-20 listopada br. nauczyciele i wychowawcy Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie rozpoczynali zajęcia przypominające uczniom ich prawa. Uczniowie naszej szkoły dobrze znają prawa dziecka. Potrafią je wymienić, podają liczne przykłady i własne przemyślenia. Do każdego „mam prawo…” dopowiadają obowiązki, np. „mam prawo chodzić do szkoły, a moim obowiązkiem jest uczyć się”; „mam prawo wyrażać swoje zdanie, ale i obowiązek szanować i wysłuchać mojego rozmówcę”; „mam prawo do sekretów, ale obowiązek dotrzymywania powierzonych mi tajemnic”. Spotkania wzbogacone były rysunkami i ilustracjami do poszczególnych praw wykonanymi przez najmłodszych uczniów naszej szkoły oraz prezentacją multimedialną, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Poważne rozmowy o prawach i konwencji przeplatane były licznymi zabawami i szczerym, głośnym śmiechem dzieci.
20 listopada Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka
"Romeo i Julia"
Dnia 16 listopada br. uczniowie Publicznego Gimnazjum w Mrzeżynie mieli okazję obejrzeć spektakl "Romeo i Julia" przygotowany przez aktorów Współczesnego Teatru w Krakowie, którzy skorzystali ze sceny Domu Kultury w Gryficach. Zachowany w adaptacji klasyczny tekst oraz kostiumy z epoki przybliżyły młodym widzom piękno Szekspirowskiego Teatru. Jednocześnie prosta i przejrzysta konstrukcja spektaklu pozwoliła na zapoznanie się z oryginałem i ukazanie ponadczasowości przedstawionych problemów. Kreacje aktorskie spotkały się z uznaniem odbiorców, zaskoczonych jednak ostatnią sceną utworu, w której zabrakło istotnego rekwizytu – sztyletu.
Wyjazd pozwolił uczniom przypomnieć sobie zarówno historię kochanków z Werony, jak i poczuć magię teatru oraz podzielić się wrażeniami, podyskutować o przedstawieniu.
Nauczyciel języka polskiego Beata Brzozowska
"Niech Żyje Rock'N'Roll" i "Królewska Gra Szachy"
Aleks Nowakowski uczeń klasy Ia SP zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Niech Żyje Rock'N'Roll".
Magda Kabata czennica III a klasy SP otrzymała wyróżnienie w Ogólnopolskim konkursie plastycznym "Królewska Gra Szachy". Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczyciela Romy Szwemin
11 listopada
W ciągu roku obchodzimy wiele świąt i uroczystości. Jednym z takich odświętnych dni jest dzień 11 listopada. Jest to data bardzo ważna dla każdego Polaka. Wszyscy powinniśmy znać historię tego doniosłego święta, wiedzieć jak trudna była droga prowadząca do odzyskania niepodległości przez Polskę. W przeddzień święta państwowego, 10 listopada 2015 r., odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości. W patriotyczny i podniosły nastrój wprowadzili zgromadzonych uczniowie klasy IIIa SP. Nie tylko zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, ale także wokalne i taneczne. Dla podkreślenia uroczystego charakteru apelu, zatańczyli poloneza.
Dorota Skrzypińska- Rzońca, Anna Przeździecka
Niepodległa
Dnia 10.11.2015 r. uczniowie klas III Publicznego Gimnazjum w Mrzeżynie na uroczystym apelu upamiętnili 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii naszej ojczyzny; zaznaczyli, że Polska wyłoniła się z patriotyzmu i entuzjazmu, a niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Polacy ponownie walczyli o nią podczas II wojny światowej, w czasie komunizmu. Gimnazjaliści wspólnie odśpiewali też „Warszawiankę” oraz piosenkę „Niepodległa, niepokorna”. Utwierdzili zebranych w przekonaniu, iż niepodległość stanowi cenną wartość, a naszym obowiązkiem jest o nią dbać.
Apel przygotowali uczniowie klas III PG pod opieką P. Renaty Jankowskiej i P. Beaty Brzozowskiej.
Polska, moja Ojczyzna
Z okazji 97 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w czwartek, 05 listopada 2015 r., w Szkole Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Kołobrzegu odbył się III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Polsce „Polska, moja Ojczyzna”. Adresatami konkursu byli uczniowie klas II szkół podstawowych. W konkursie naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna w składzie: Natalia Szymanowicz, Julia Wiśniewska i Adrian Burak. Uczniowie zmagali się z 10 zadaniami, za które można było otrzymać od 1 do 4 punktów. Dzieci wykazały się dużą wiedzą o Polsce, jej tradycjach, zabytkach, barwach narodowych i języku ojczystym. O trzecie miejsce stoczyły zaciętą walkę, jednak zabrakło im odrobiny szczęścia.
Wszystkim uczniom, którzy przygotowywali się do tego konkursu, serdecznie gratulujemy.
Dorota Filipowicz, Anna Graczyk
PIĘKANA I BESTIA
Dnia 30.10.2015r. uczniowie klas 0-III mieli okazję zobaczyć jedną z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej magicznych baśni o miłości. Musical dla dzieci i dorosłych pt.” Piękna i Bestia”, przygotowany przez aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Spektakl dostarczył niezapomnianych wrażeń i wzruszeń. W mądry sposób opowiedziano najmłodszym o istocie miłości. Konfrontując ją z takimi uczuciami jak lęk, brak akceptacji, odmienności. UzmysłaDnia wiając odbiorcy,że w każdym można dostrzec dobro i wrażliwość, a w życiu tak naprawdę najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu…
Anna Przeździecka
„Życie choć piękne, tak kruche jest…” - apel z okazji 1 listopada
29 października uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami uczcili pamięć bliskich, którzy odeszli. Podczas apelu, pełnego zadumy wspominaliśmy naszych kolegów, koleżanki, nauczycieli, którzy zapisali się w naszych sercach i pozostawili po sobie smutek i puste miejsce. Dzieci przyjęły godną, pełną zadumy postawę. Spotkanie to było również doskonałą okazją do przypomnienia zasad bezpieczeństwa, szczególnie podczas dalekich podróży i odwiedzania grobów najbliższych.
Na koniec apelu każda klasa zapaliła znicze i położyła kwiaty w miejscach szczególnych dla mieszkańców Mrzeżyna – pod pomnikiem św. Jana Pawła II, Obeliskiem-tablicą pamiątkową zaślubin żołnierzy z polskim morzem, kotwicą upamiętniającą „tych, którzy nie powrócili z morza”. Dla uczniów ten dzień, to nie tylko chwila zadumy, to także swoista lekcja historii.
SUKCES SPORTOWY UCZNIÓW Z GIMNAZJUM W MRZEŻYNIE
W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie z gimnazjum z koła sportowego w składzie: Weronika Palica, Patrycja Kostuś, Magdalena Kołata, Ilona Kurczak, Aneta Dańczyszyn, Aneta Markanycz, Przemysław Sińczak i Piotr Bedryj reprezentowali szkołę w zawodach sportowych, organizowanych na szczeblu gminy, powiatu i województwa w ramach Grand Prix Powiatu Gryfickiego w Biegach Przełajowych.
Dzięki zaangażowaniu, systematyczności i ciężkiej pracy na zajęciach sportowych uczniowie odnieśli duży sukces.
W klasyfikacji indywidualnej uczennica klasy II PG Weronika Palica (w ub. r. kl. I PG) zajęła miejsce II, a w klasyfikacji ogólnej nasze gimnazjum zajęło miejsce III.
Dyrektor szkoły, p. Małgorzata Skoneczna, złożyła uczniom serdeczne gratulacje oraz życzyła dalszych sukcesów sportowych i wytrwałości w dążeniu do celu.
Opiekun grupy Agata Bacic
INTEGRACJA SENSORYCZNA
Od roku szkolnego 2015/2016 w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie powstała dobrze wyposażona sala integracji sensorycznej. Integracja sensoryczna to proces neurologiczny organizujący wrażenia płynące z ciała i środowiska w taki sposób, by mogły być użyte do celowego działania.
Terapia integracji sensorycznej prowadzona jest po wcześniejszych kompleksowych badaniach prowadzonych przez wykwalifikowanego terapeutę. W naszej szkole postępowanie diagnostyczne i zajęcia terapeutyczne prowadzone są przez terapeutę SI.
Szczegółowe informacje w zakładce RODZICE
"Portret"
.
W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Portret", na który wpłynęło 3814 prac plastycznych z 368 placówek, uczennice naszej szkoły zajęły czołowe miejsca. W kategorii 7-9 lat Maja Kaszuba zajęła I miejsce, Jagoda Suckiel III, a Oliwia Wasylenko otrzymała wyróżnienie. Opiekunem dziewcząt była pani Romualda Szwemin. W kategorii klas starszych Aleksandra Łapa zajęła III miejsce, opiekunem uczennicy była pani Renata Jankowska.
Kolejność zdjęć, to kolejność zajętych miejsc :)
Gratulujemy
O Świętym Janie Pawle II
W czwartkowy poranek, 22 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel poświęcony jednemu z Kawalerów Orderu Uśmiechu, Świętemu Janowi Pawłowi II. Uczniowie klasy V przypomnieli wydarzenia z życia Świętego, szukając recepty na świętość, a maluchy z klas 0-III, radośnie wyśpiewali ulubione piosenki Papieża. Na koniec apelu ksiądz Proboszcz podziękował dzieciom za pamięć i piękną lekcję historii. A w naszej pamięci pozostaną cytowane słowa ks. J. Twardowskiego z Listu do Matki Boskiej: Świętym można tu zostać, nawet na podwórku… I w codziennych, prostych zajęciach naśladujmy jednego z Patronów naszej szkoły.
Dzień Edukacji Narodowej
Dnia 14 października 2015 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Apel przygotowali wychowawcy oraz uczniowie klasy Ia publicznego gimnazjum i klas pierwszych szkoły podstawowej. Były wierszyki, piosenki i życzenia dla nauczycieli i pracowników szkoły.
Swoje święto mieli także uczniowie, którzy w tym właśnie dniu uroczyście składali ślubowanie, aby stać się pełnoprawnymi uczniami.
Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej ślubowali:
„Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Będę starał się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.”
Po uroczystym ślubowaniu pani dyrektor dokonała pasowania każdego ucznia ołówkiem. Tego dnia uczniowie klas I SP zdali swój pierwszy egzamin. Odpowiadali na zadawane pytania-zagadki oraz z uśmiechem wypili sok z cytryny. Na zakończenie otrzymali upominki przygotowane przez rodziców.
Cała społeczność uczniowska przyjęła ich do swojego grona z wielką radością, deklarując swoją pomoc jako starsi, doświadczeni uczniowie.
Pierwszaki, które po raz pierwszy stawiały swoje kroki w gimnazjum, ślubowały:
„My uczniowie gimnazjum uroczyście ślubujemy, że w codziennej pracy nie będziemy szczędzić sił, aby zdobywać rzetelną wiedzę, która będzie nam służyć w pracy dla dobra naszej Ojczyzny.
Swoim zachowaniem, pilnością w nauce i pracy oraz przestrzeganiem regulaminu szkolnego damy wyraz szacunku dla tradycji naszej szkoły oraz świadectwo uczniowskiej kultury.
Na każdym kroku będziemy dbać o honor młodego pokolenia, starać się poznać historię walk narodu polskiego o wolność i demokrację, a tym samym kształtować w sobie cechy prawdziwego patrioty”.
Było to dla nich duże przeżycie, w końcu zaczynają kolejny, ważny etap w swoim życiu.
A. Sperczyńska, I. Winturska, M. Zakrzewska
„Szlakiem słonia, gryfa, smoka i delfina”
W dniu 9.10.2015 r. nasi uczniowie udali się do Trzebiatowa, by wziąć udział w zorganizowanej przez Trzebiatowski Ośrodek Kultury grze miejskiej pt. „Szlakiem słonia, gryfa, smoka i delfina”. W grze wzięli udział uczniowie klasy III a SP, członkowie Koła Edukacji Regionalnej oraz podopieczni należący do Zespołu Edukacyjno-Terapeutycznego. W ciągu trzech godzin wędrówki między najważniejszymi punktami Trzebiatowa uczniowie musieli wykazać się zarówno spostrzegawczością, wiedzą, jak i niemałymi zdolnościami komunikacyjnymi. W rozwiązywaniu zagadek szczególnie użyteczne stały się wskazówki mieszkańców, którzy chętnie włączyli się w pomoc grającym. Same zaś zadania obfitowały w rozmaite ciekawostki, które potrafiły zaskoczyć nawet rodowitych trzebiatowian – w tym nauczycieli/opiekunów.
Po rozwiązaniu wszystkich przewidzianych zadań przyszła pora na to ostatnie, najważniejsze – poszukiwania skarbu księżnej Anastazji. W celu odnalezienia tajemniczej szkatuły uczniowie musieli „przetrząsnąć” każdy centymetr pałacowych murów, w tym nowo otwartą galerię znajdującą się na poddaszu pięknie wyremontowanego skrzydła hotelowego. Poszukiwania skarbu nie trwały długo, zaś samą zawartość szkatuły stanowiły… słodycze, które skutecznie osłodziły grającym trud poszukiwań.
Opiekunami uczniów byli: M. Kamińska, E. Idzi, A. Przeździecka, D. Skrzypińska-Rzońca, D. Czyż, M. Sereda, A. Kamiński
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła, dbając o wszechstronny rozwój uczniów, oferuje bogaty program zajęć pozalekcyjnych.
W zależności od rodzaju zajęć mogą one pomóc w uzupełnieniu braków w nauce lub przygotowywać do udziału w konkursach i olimpiadach, dostarczając wiedzę inną niż tylko książkowa. Zajęcia sportowe pomagają w rozwoju ruchowym dziecka, zajęcia artystyczne z kolei rozwijają talenty.
Zajęcia socjoterapeutyczne rozwijają zdolności społeczne dzieci, uczą wchodzenia w kontakty z innymi, asertywności, radzenia sobie ze stresem, nazywania i wyrażania emocji. W ramach zajęć terapii pedagogicznej prowadzone są treningi interpersonalne i treningi dobrego słuchania. Zdobyte w ich trakcie umiejętność procentują w całym dalszym życiu dziecka.
Szkoła wychodzi naprzeciw uczniom i z trudnościami w uczeniu się czytania, pisania i liczenia organizując zajęcia wyrównujące szanse edukacyjne. Udział w nich ma duże znaczenie dla dalszej pomyślnej edukacji dzieci, którym z trudem przychodzi opanowanie podstawowych umiejętności.
Zajęcia logopedyczne są środkiem pomocy dziecku. Ich treści, formy, metody są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka, są skierowane na wyeliminowanie wykrytych w mowie nieprawidłowości. Dzięki zajęciom z logopedii nie tylko sam uczeń, ale i jego rodzice otrzymają fachową pomoc i praktyczne wskazówki do pracy z dzieckiem w domu.
Zachęcamy rodziców do zapoznania się z harmonogramem zajęć dodatkowych w zakładce Rodzice oraz do zmotywowania swoich dzieci do systematycznego w nich udziału.
"KREATYWNA FORMA RECYKLINGU"
TRASHION I RECYCLART, czyli nowe tendencje we współczesnej modzie i wzornictwie, stały się inspiracją dla młodzieży z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie do stworzenia wspaniałych prac, wykonanych z wykorzystaniem surowców wtórnych. Ta inicjatywa artystyczna, która popiera sztukę użytkową i autorski dizajn, pokazała nam, że stare rzeczy można przetwarzać na wiele sposobów.
Uczniowie przez cały miesiąc w ramach zajęć artystycznych starym przedmiotom nadawali „nowe życie”. Stworzyli wiele oryginalnych kreacji, lansując nową modę "recyklingową". Stroje, torebki, buty, biżuterię czy meble możemy podziwiać na wystawie, która cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród społeczności szkolnej, jak i odwiedzających naszą szkołę.
Młodzi twórcy wraz z opiekunami serdecznie zapraszają społeczność lokalną do obejrzenia wystawy, która znajduje się w holu naszej szkoły. Zdjęcia z wystawy w zakładce Album fotograficzny.
Renata Jankowska, Ewa Idzi
"Jesienią zdrowo i kolorowo"
Pod tym hasłem od 30 września do 8 października odbywły się w naszej szkole Dni Promocji Zdrowia. Na lekcjach i zajęciach profilaktycznych omówiliśmy tematy dotyczące zdrowia, zdrowego odżywiania, zdrowego stylu życia, zabaw na świeżym powietrzu, bezpieczeństwa w szkole i poza szkołą, szczególnie podczas prac polowych w gospodarstwach rolnych. Po raz kolejny omówiliśmy zasady bezpiecznej jazdy na rowerze: w kasku ochronnym, z odblaskami na odzieży. Uczniowie przypomnieli pięć podstawowych zasad przechodzenia przez ulicę, a podczas wycieczek pokazali, że potrafią się do nich stosować.
Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się zajęcia kulinarne, podczas których uczniowie pod czujnym okiem swoich wychowawców przygotowali kolorowe, pełne witamin przekąski, sałatki owocowe i warzywne, surówki, kanapki i koreczki. Wśród menu znalazły się również „owocowe jeże”. Jesienne kolory, zapachy i smaki sprzyjały degustacji i wyśmienitym humorom dzieci.
Samorząd Uczniowski SP, Zespół Profilaktyczny SP.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie