„Panie Janie”, „Meister Jakob” i ”Brother John” wybrzmiało na rozpoczęciu spotkania uczniów z zaprzyjaźnionych szkół z Mrzeżyna i Wandlitz. Odświeżono stare przyjaźnie, nawiązano nowe.
Tym razem przyjaciele z Wandlitz pokazali nam Barnim – region, w którym leży ich miejscowość, a wszystko to dzięki zaangażowaniu naszych niemieckich przyjaciół oraz pracowników Centrum Informacyjnego Parku Krajobrazowego i Muzeum Rolnictwa, pod którego dachem mieści się niezwykła Panorama Barnim.
W 300 sekund poznaliśmy 20 tysięcy lat historii Barnim od epoki lodowcowej do czasów współczesnych. Na wypukłym, olbrzymim ekranie o powierzchni 14 x 3 m prezentowany był film pt. „Dziki Barnim – 20 000 lat w 300 sekund" obrazujacy jak formował się krajobraz Barnim. Spektakularne obrazy w połączeniu z efektami akustycznymi oraz świetlnymi przenoszą zwiedzajacych do czasu epoki lodowcowej, pokazują jak topił się lodowiec i jak powstały jeziora, lasy oraz krajobraz Barnim, aż do czasu kiedy przybył na ten teren i osiedlil człowiek.
Z najwyższego punktu Centrum podziwialiśmy widok na jezioro Wandlitzer See. Zachwyciła nas olbrzymia mapa na podłodze muzeum przedstawiająca Park Krajobrazowy Barnim z lotu ptaka.
W Muzeum Rolnictwa poznaliśmy życie wiejskie w rytmie zmieniających się pór roku. Mogliśmy zasiąść na siedzeniu najstarszego i w szoferce najnowocześniejszego traktora. Odświeżyliśmy wiedzę o gatunkach zbóż i wypróbowaliśmy stare narzędzia rolnicze.
Zdobytą wiedzę wykorzystaliśmy do rozwiązania quizu, w którym udzielaliśmy odpowiedzi na pytania: Kto był założycielem muzeum?, Ile litrów mleka potrzebujemy do zrobienia pół kilograma masła?, Co powstaje z odwirowanego mleka? i inne.
Na ścieżce odkrywców oglądaliśmy Park Krajobrazowy w miniaturze. Bawiliśmy się w domku w gałęziach drzewa. Spacerowaliśmy po wytyczonych między drzewami ścieżkach. Podziwiając piękno natury, cieszyliśmy do woli wzrok, węch i dotyk.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania zaśpiewali piosenkę „Ich schenke dir die Welt” zespołu Prinzen, której słowa odzwierciedlają naszą wieloletnią przyjaźń: „Nigdy nie przestanę cię lubić, nawet za tysiąc lat”.
Wymieniliśmy się własnoręcznie wykonanymi upominkami i pełni wrażeń w dobrych humorach wróciliśmy do domu.
W takcie spotkanie nauczyciele wykorzystali swoje umiejetności komunikacji w jezyku obcym zdobyte podczas kursów jezykowych, które odbyli w ramach realizcji projektu Erasmus +.
Całe przedsięwzięcie zostało dofinansowane z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży Euroregionu Pomerania.
Uczestnicy wymiany