• Innowacja pedagogiczna – gra paragrafowa na lekcji matematyki

• W ramach zajęć powtórzeniowych przed egzaminem ósmoklasisty z matematyki w klasie 8 „b” przeprowadzono nietypową w swej formule lekcję. Ósmoklasiści mieli bowiem okazję wziąć udział w innowacji pedagogicznej - edukacyjnej grze paragrafowej, w trakcie której podążając śladami znanego archeologa i poszukiwacza przygód – doktora Nevady Stone’a (wariacji na temat Indiany Jonesa), odkrywali tajemnice grobowca zapomnianej egipskiej księżniczki.

Czym jest gra paragrafowa, zapytacie?

Jest to forma narracyjna oparta o koncepcję nauki przez opowiadanie historii (storytelling), w ramach której gracz-czytelnik poznaje fabułę po jednym akapicie na raz. W trakcie lektury, gracz zmuszony jest dokonywać wyborów, wskazujących kolejny paragraf – akapit tekstu. Na potrzeby dydaktyczne, treść przygody wzbogacona została o zagadki – problemy matematyczne, których rozwiązanie było warunkiem ukończenia gry i poznania finału historii. W ramach urozmaicenia i wzmocnienia rozrywkowego charakteru gry – wzbogacono ją dodatkowo o wyzwania losowe w postaci rzutów kośćmi, które ułatwiały lub utrudniały dalszą zabawę. Choć gra powstała w ramach mojego autorskiego pomysłu i designu, podczas jej tworzenia wykorzystałem istniejącą mechanikę procentową opartą na rzucie kośćmi dziesięciościennymi oraz ogólne założenia gry paragrafowej.

Jak wypadła?

Uczniowie po początkowych trudnościach w zrozumieniu koncepcji i sposobu prowadzenia rozgrywki, chętnie włączyli się w pracę, na miarę swoich umiejętności rozwiązując zadania i poznając sekrety egipskiego grobowca. Dzięki udzielonym przez uczniów informacjom zwrotnym, wiem, że zabawa w takiej formule w większości przypadła im do gustu, zaś za najciekawsze elementy uznano: intrygującą fabułę, rzuty kośćmi i ciekawe, nietypowe zagadki.

Co dalej?

Koncepcja gry paragrafowej przyniosła pozytywny feedback zarówno ósmoklasistów i obserwujących lekcję pokazową nauczycieli. Dzięki swojej nietypowej formule kształtować może różne kompetencje na czele z umiejętnością czytania ze zrozumieniem, stosowania się do instrukcji, a także realizowania zadań przedmiotowych. Otwarta jest także na dalsze modyfikacje, w tym włączanie TIK, przez co godna jest dalszego eksperymentowania z nią na lekcjach matematyki i nie tylko.

Adam Kamiński

• Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w języku obcym

• We wtorek 30 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim z języka angielskiego i niemieckiego, który odbył się w SP nr 2 w Trzebiatowie. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom, że jurorzy mieli nie lada kłopot z wyłonieniem laureatów. SP w Mrzeżynie reprezentowali: Maja Nowak, Julia Kramarz, Amelia Mączyńska, Dorian Sudoł, Antonina Zielińska, Karina Kędroń, Kornel Hałuszko, Hanna Woźniak, Amber Spychalska oraz Sofiia Posmitiukh. Jury oceniało poprawną wymowę, interpretację, dobór wiersza oraz ogólny wyraz artystyczny.

Serdecznie gratulujemy:

• Mai Nowak z kl. III za zajęcie I miejsca z języka angielskiego;
            • Julii Kramarz z kl. III za zajęcie III miejsca z języka angielskiego;
            • Amelii Mączyńskiej z kl. II za zajęcie I miejsca z języka niemieckiego;
            • Karinie Kędroń z kl. IV za zajęcie I miejsca z języka niemieckiego i III miejsca z języka angielskiego;
            • Kornelowi Hałuszko z kl. V za zajęcie II miejsca z języka niemieckiego;

Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Aldona Mączyńska

• Dzień Mamy i Taty w Oddziałach Przedszkolnych

• Są takie dni szczególne w roku, w których Mama i Tata mają swoje święto.

Z tej okazji do naszego przedszkola zostali zaproszeni rodzice, aby mogli wspólnie z dziećmi uczestniczyć w uroczystości z okazji ich święta.

Przedszkolaki od dłuższego czasu przygotowywały się do tej uroczystości. Każda grupa, pod czujnym okiem swoich nauczycielek, przygotowała program artystyczny, aby jak najlepiej zaprezentować się przed swoimi rodzicami. Mali artyści recytowali wierszyki i śpiewali piosenki, tańczyli. Zaś w podziękowaniach pociechy wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki, były piękne laurki, obrazki, serduszka, breloki.

Występom towarzyszyło wiele emocji okazywanych nie tylko przez dzieci, lecz także i przez rodziców.

Zespól Edukacji Przedszkolnej