W ramach zajęć powtórzeniowych przed egzaminem ósmoklasisty z matematyki w klasie 8 „b” przeprowadzono nietypową w swej formule lekcję. Ósmoklasiści mieli bowiem okazję wziąć udział w innowacji pedagogicznej - edukacyjnej grze paragrafowej, w trakcie której podążając śladami znanego archeologa i poszukiwacza przygód – doktora Nevady Stone’a (wariacji na temat Indiany Jonesa), odkrywali tajemnice grobowca zapomnianej egipskiej księżniczki.
Czym jest gra paragrafowa, zapytacie?
Jest to forma narracyjna oparta o koncepcję nauki przez opowiadanie historii (storytelling), w ramach której gracz-czytelnik poznaje fabułę po jednym akapicie na raz. W trakcie lektury, gracz zmuszony jest dokonywać wyborów, wskazujących kolejny paragraf – akapit tekstu. Na potrzeby dydaktyczne, treść przygody wzbogacona została o zagadki – problemy matematyczne, których rozwiązanie było warunkiem ukończenia gry i poznania finału historii. W ramach urozmaicenia i wzmocnienia rozrywkowego charakteru gry – wzbogacono ją dodatkowo o wyzwania losowe w postaci rzutów kośćmi, które ułatwiały lub utrudniały dalszą zabawę. Choć gra powstała w ramach mojego autorskiego pomysłu i designu, podczas jej tworzenia wykorzystałem istniejącą mechanikę procentową opartą na rzucie kośćmi dziesięciościennymi oraz ogólne założenia gry paragrafowej.
Jak wypadła?
Uczniowie po początkowych trudnościach w zrozumieniu koncepcji i sposobu prowadzenia rozgrywki, chętnie włączyli się w pracę, na miarę swoich umiejętności rozwiązując zadania i poznając sekrety egipskiego grobowca. Dzięki udzielonym przez uczniów informacjom zwrotnym, wiem, że zabawa w takiej formule w większości przypadła im do gustu, zaś za najciekawsze elementy uznano: intrygującą fabułę, rzuty kośćmi i ciekawe, nietypowe zagadki.
Co dalej?
Koncepcja gry paragrafowej przyniosła pozytywny feedback zarówno ósmoklasistów i obserwujących lekcję pokazową nauczycieli. Dzięki swojej nietypowej formule kształtować może różne kompetencje na czele z umiejętnością czytania ze zrozumieniem, stosowania się do instrukcji, a także realizowania zadań przedmiotowych. Otwarta jest także na dalsze modyfikacje, w tym włączanie TIK, przez co godna jest dalszego eksperymentowania z nią na lekcjach matematyki i nie tylko.
Adam Kamiński