Znajomość tabliczki mnożenia to jedna z podstawowych umiejętności, które powinien opanować śmiałek walczący o przychylne oko „Królowej Nauk”. To umiejętność, którą można zdobyć na wiele sposobów. Można przecież dodawać wielokrotności danej liczby, obliczać na palcach, dzielić liczby na zbiory, stosować mnemotechniki (rysunki, rymowanki), korzystać z liczmanów, tabelek, ściągawek… albo zwyczajnie nauczyć się jej na pamięć. Sposobów jest mnóstwo, a cel jeden – szybkie i sprawne liczenie.
Andrzej Grabowski, matematyk ze Szczecinka (i twórca bardzo fajnych kart!) postanowił pochylić się nad problemem, że nie wszystkim nauka tabliczki mnożenia przychodzi łatwo. W tym celu przez wiele lat organizował „Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia”, które z czasem przerodziły się w akcję edukacyjno-społeczną o zasięgu globalnym - w „Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia”, którego dziesiątą edycję obchodziliśmy 2 października.
Na ten dzień nasi nauczyciele matematyki przygotowali kilka wyjątkowych atrakcji zarówno dla uczniów i pozostałych nauczycieli. W wybranych punktach szkoły, a także na patio, ulokowały się tajemnicze ławki, za którymi siedzieli wyrwani z podręczników do historii m.in. Pitagoras i Tales z Miletu. Korytarze zostały oklejone humorystycznymi rymowankami z tabliczką mnożenia w tle, zaś w pobliżu pracowni matematycznych pojawiły się dekoracje nawiązujące do tego święta.
Na uczniów, gotowych podjąć rękawicę i stanąć w szranki z obliczeniami, czekały tego dnia różnorodne konkurencje w ramach lekcji matematyki: egzamin na „eksperta ds. tabliczki mnożenia”, rajd matematyczny oraz creme de la creme… Mistrzostwa Szkoły w Tabliczce Mnożenia, podczas których uczniowie musieli w ciągu dwóch minut rozwiązać jak najwięcej działań. Dość powiedzieć, że aby wyłonić zwycięzcę turnieju potrzebna była dogrywka, a i ona nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Jak się bowiem okazuje, tabliczka mnożenia (i najwyraźniej dzielenia) nie mają tajemnic przed Wiktorem Wojarskim (7a) oraz Dawidem Jędrzejczykiem (8b), którzy dwukrotnie okazali się bezbłędni w obliczeniach. Najszybsze trampki i najczulsze oko ma natomiast Liwia Świerczek (8b), która zdążyła rozszyfrować swoje zagadki nieco powyżej dwóch minut, co jest absolutnym rekordem wszechświata w tej konkurencji!
Podczas oficjalnego podsumowania akcji (14 października br.) laureaci poszczególnych konkurencji zostali nagrodzeni drobnymi matematycznymi i słodkimi upominkami.
B. Świątek i A. Kamiński
PS. Indywidualne wyniki w poszczególnych konkurencjach dostępne są dla uczniów na tablicy przy sali 123.