• Wystawa prac plastycznych w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury
          • Wystawa prac plastycznych w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury

          • W pałacowej Galerii Feininger odbyła się wystawa prac dzieci z kół plastycznych działających przy Trzebiatowskim Ośrodku Kultury.  Wiele prac wykonanych zostało przez  uczennice  naszej szkoły , które  twórczo pracowały w ramach koła plastycznego BEZ RAM.

            Renata Jankowska

        • Sukcesy uczniów VI a
          • Sukcesy uczniów VI a

          • Uczniowie klasy VI a rozwijają swoje pasje sportowe i osiągają w nich sukcesy. Adam Kramarz 27 maja 2023 zajął II miejsce w 2-ej edycji regat żeglarskich w klasie OPTYMIST w MIĘDZYSZKOLEJ LIDZE ŻEGLARSTWA REGATOWEGO.

            Natomiast Wiktor Walentynowicz uzyskuje sukcesy w teakwondo. 27 maja 2023 roku na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Teakwon-do ITF –UNION zdobył brązowy medal. W październiku 2022 z Polish Open Cup w Opolu przywiózł 2 złote medale.

            Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

            M. Konior

        • Program wczesnej profilaktyki uzależnień „Cukierki”
          • Program wczesnej profilaktyki uzależnień „Cukierki”

          • W oddziałach przedszkolnych w grupie 6-latków przez ostatnie 8 tygodni prowadziłam cykl spotkań dotyczących realizacji projektu profilaktycznego „Cukierki”.

            Program miał na celu przybliżenie podstawowych informacji na temat środków uzależniającychi zagrożeń z nimi związanych; kształtowania postaw dystansu w relacjach z osobami nieznajomymi; rozwijanie u dzieci postaw szacunku w stosunku do personelu pedagogicznego i technicznego jako osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się na terenie szkoły.

            Czytana była bajka profilaktyczna pt. „Cukierki”, z której dzieci dowiedziały się, że narkotyk może być przedstawiony w formie atrakcyjnej ale środki uzależniające odbierają wolność decyzji, niszczą relacje między ludźmi i zaburzają kontakt z rzeczywistością. Ofiarami bywają dzieci łatwowierne wobec obcych oraz samotne i odsunięte przez rówieśników. Osoby dorosłe na terenie szkoły są po to, aby wspierać dzieci w trudnych sytuacjach.

            Na zakończenie całego projektu z uzbieranych materiałów, rysunków i kart pracy dzieci stworzyły swoje własne książki, które zostały zaprezentowane rodzicom i innym uczniom.

            Anna Głębikowska

        • Z kulturą mi do twarzy – zakończenie projektu
          • Z kulturą mi do twarzy – zakończenie projektu

          • Od września do czerwca, uczniowie klas I-III wraz z nauczycielami realizowali  Międzynarodowy Projekt Edukacyjny ,, Z kulturą mi do twarzy”. Milo mi poinformować, że udało nam się wykonać wszystkie zadania i uzyskaliśmy certyfikat.

            Realizacja zadań projektowych wpłynęła pozytywnie na większość uczniów, a sam projekt okazał się być bardzo potrzebny. Dzieci wspólnie odkrywały świat wartości, kultury i sztuki oraz kształtowały poczucie przynależności do swojego narodu.

            koordyantor: Sandra Bemsz- Mickiewicz

        • Bliżej przedszkola
          • Bliżej przedszkola

          • Już po raz trzeci dzieci z grup przedszkolnych przyłączyły się do organizowanej przez platformę edukacyjną „Bliżej przedszkola” - IX edycji wydarzenia SPRINTEM DO MARATONU.

            Celem projektu jest popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz upowszechnianie zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu. Impreza biegowa została przeprowadzona 2 czerwca 2023 roku na boisku przy Hali Sportowej w Mrzeżynie. Dystans został dostosowany do wieku i możliwości dzieci. Przed biegiem wszyscy uczestnicy imprezy wzięli udział we wspólnej rozgrzewce. Na starcie każda grupa z zapałem dopingowała biegnących przedszkolaków. W trakcie biegu zdarzały się potknięcia i upadki, gdyż każdy chciał dopiec pierwszy do mety, ale w naszym maratonie wszyscy byli zwycięzcami. Nie liczyło się zdobyte miejsce, a jedynie pokonanie wyznaczonego dystansu w miłej atmosferze promującej zdrowy styl życia. Wynik z dumą wpisaliśmy do licznika wszystkich biegających przedszkolaków w cały kraju. Nasza reprezentacja liczyła 47 małych maratończyków, którzy z wielkim zapałem pokonali dystans 750 m. Po zakończeniu sportowych zmagań każdy uczestnik biegu otrzymał pamiątkowy medal i dyplom ukończenia biegu, natomiast szkoła otrzymała biegowy certyfikat.

            Gratulujemy wspaniałym biegaczom! Do zobaczenia na starcie za rok.

            Zespół Edukacji Przedszkolnej

        • Spotkanie z uczniami z Wandlitz – Dzień Dziecka w Polsce i Kindertag w Niemczech
          • Spotkanie z uczniami z Wandlitz – Dzień Dziecka w Polsce i Kindertag w Niemczech

          • Pod hasłem DZIEŃ DZIECKA/KINDERTAG i przy piosence Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są” odbyło się trzynaste spotkanie w ramach wymiany uczniów z naszej szkoły i z zaprzyjaźnionej szkoły w Wandlitz w Niemczech.

            W piątek 2 czerwca o godz. 10.00 pod szkołę podjechał bus z naszymi gośćmi. Pani Dyrektor Małgorzata Skoneczna przywitała uczestników wymiany w języku angielskim. Wszyscy się tego języka uczymy, więc nie było problemu ze zrozumieniem.

            W czasie spotkania odbyły się animacje językowe, podczas których nauczyliśmy się swoich imion. Wymowa niektórych wcale nie była taka prosta. Zajadając pyszne kanapki i ciasta przygotowane przez rodziców, układaliśmy krzyżówkę z imionami.

            W czasie przejazdu kolejką turystyczną zwiedzaliśmy Mrzeżyno. Pokazaliśmy naszym gościom piękny mrzeżyński port, urocze uliczki, podziwialiśmy ujście Regi do morza. A opiekunowie z Wandlitz, którzy w poprzednich latach u nas gościli, obserwowali, jak zmieniła się nasza miejscowość.

            Po obiedzie udaliśmy się na plażę. W promieniach słońca, na gorącym, morskim piasku, przy szumie Bałtyku rywalizowaliśmy w zawodach sportowych w czterech międzynarodowych drużynach. Biegaliśmy, skakaliśmy, wykazywaliśmy się zręcznością i umiejętnością rzutu do celu. Integrowaliśmy się podczas gier i zabaw z piłką. A wietrzyk studził nasze emocje.

            W drodze powrotnej do szkoły był czas  na  lody, a nasi przyjaciele zakupili pamiątki z Mrzeżyna. Po harcach na plaży, głodni jak wilki, wróciliśmy do szkoły. Tu czekały na nas kiełbaski, sałatki, ciasto i ciepła herbata.

            Zintegrowani, z uśmiechem na ustach jeszcze raz wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę ”Wszystkie dzieci nasze są”. Uczniowie z Wandlitz zaprezentowali efekty swojej nauki języka polskiego - pomagali nam zaśpiewać refren. Następnie podsumowaliśmy rywalizację sportową. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna Niebieskich.

            Po wspólnie spędzonym dniu już świetnie porozumiewaliśmy się między sobą po polsku, niemiecku, angielsku i… jak to się mówi - „na migi”. Było jeszcze parę minut gry w tenisa stołowego i piłkę nożną na boisku szkolnym. Wspólnie odtańczony taniec belgijka (choć nie wyszedł idealnie) dopełnił naszej integracji.

            O godzinie 18.00 przyszedł czas na pożegnanie. Były łzy rozstania, zawiązały się nowe przyjaźnie. Miejmy nadzieję, że będą tak trwałe, jak w poprzednich latach. Postaramy się podtrzymywać je listownie, kontaktować się przez Internet.  Już teraz nie możemy doczekać się spotkania w przyszłym roku w Wandlitz.

            Dziękujemy rodzicom uczniów biorących udział w spotkaniu, państwu Annie i Danielowi Przeździeckim oraz Urzędowi Miejskiemu w Trzebiatowie za pomoc i wsparcie w zorganizowaniu spotkania.

            Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu finansowemu POLSKO-NIEMIECKIEJ WSPÓŁPRACY MŁODZIEŻY Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

            Uczestnicy wymiany wraz z opiekunami.

          • Co u Filipa Korzeniowskiego w tym sezonie?

          • Zmiana wielka, bo zmiana klubu. Filip obecnie reprezentuje Klub Motorowy Chojna.

            Wraz z końcem 2022 roku Filip zakończył przygodę z Cross Country, ponieważ nie chce jeździć po to samo, co już zdobył: Mistrz Pucharu Polski 2022, Vice Mistrz Polski 2022, Mistrz Pomorza Zachodniego 2022. Fiilp chce iść wyżej, więc od tego sezonu wstąpił w szeregi Motocrossu, czyli najszybszych wyścigów torowych. Kosztuje go to wiele wysiłku i wyrzeczeń. Trenuje 7 dni w tygodniu, aby osiągnąć coraz lepsze wyniki i znaleźć się bliżej podium. Jeździ wciąż z numerem 59 J.

            14.04.2023 r. w Nekli (Opatówek) odbyła się I runda Motocrossu strefy zachodniej. Marzeniem Filipa było, aby być w pierwszej dziesiątce. Wystartował w klasie Junior (14-19 lat). W klasyfikacji do zawodów zajął 25 miejsce na 63 zawodników. W pierwszym wyścigu był już na miejscu 11, co dało Mu dużą nadzieję przed drugim wyścigiem. Niestety dalsza część zawodów została odwołana przez złą pogodę.

            II runda odbyła się 21.05.2023 r. w Chojnie. W kwalifikacjach Filip uplasował się na pozycji 15. Ale już w pierwszym biegu zajął miejsce 11, a w drugim biegu był 10. Po całych zawodach w Motocross Zachodnim Filip (junior wiekiem w klasie 14-19 lat) zajął 11 miejsce. To bardzo dobra pozycja. Dalsze sukcesy Filipa będziemy obserwować, gdy on sam będzie już w szkole średniej.

            Filipie, gratulacje! Życzymy sukcesów!

            Wychowawca- W. Matiaszowska

        • Innowacja pedagogiczna – gra paragrafowa na lekcji matematyki
          • Innowacja pedagogiczna – gra paragrafowa na lekcji matematyki

          • W ramach zajęć powtórzeniowych przed egzaminem ósmoklasisty z matematyki w klasie 8 „b” przeprowadzono nietypową w swej formule lekcję. Ósmoklasiści mieli bowiem okazję wziąć udział w innowacji pedagogicznej - edukacyjnej grze paragrafowej, w trakcie której podążając śladami znanego archeologa i poszukiwacza przygód – doktora Nevady Stone’a (wariacji na temat Indiany Jonesa), odkrywali tajemnice grobowca zapomnianej egipskiej księżniczki.

            Czym jest gra paragrafowa, zapytacie?

            Jest to forma narracyjna oparta o koncepcję nauki przez opowiadanie historii (storytelling), w ramach której gracz-czytelnik poznaje fabułę po jednym akapicie na raz. W trakcie lektury, gracz zmuszony jest dokonywać wyborów, wskazujących kolejny paragraf – akapit tekstu. Na potrzeby dydaktyczne, treść przygody wzbogacona została o zagadki – problemy matematyczne, których rozwiązanie było warunkiem ukończenia gry i poznania finału historii. W ramach urozmaicenia i wzmocnienia rozrywkowego charakteru gry – wzbogacono ją dodatkowo o wyzwania losowe w postaci rzutów kośćmi, które ułatwiały lub utrudniały dalszą zabawę. Choć gra powstała w ramach mojego autorskiego pomysłu i designu, podczas jej tworzenia wykorzystałem istniejącą mechanikę procentową opartą na rzucie kośćmi dziesięciościennymi oraz ogólne założenia gry paragrafowej.

            Jak wypadła?

            Uczniowie po początkowych trudnościach w zrozumieniu koncepcji i sposobu prowadzenia rozgrywki, chętnie włączyli się w pracę, na miarę swoich umiejętności rozwiązując zadania i poznając sekrety egipskiego grobowca. Dzięki udzielonym przez uczniów informacjom zwrotnym, wiem, że zabawa w takiej formule w większości przypadła im do gustu, zaś za najciekawsze elementy uznano: intrygującą fabułę, rzuty kośćmi i ciekawe, nietypowe zagadki.

            Co dalej?

            Koncepcja gry paragrafowej przyniosła pozytywny feedback zarówno ósmoklasistów i obserwujących lekcję pokazową nauczycieli. Dzięki swojej nietypowej formule kształtować może różne kompetencje na czele z umiejętnością czytania ze zrozumieniem, stosowania się do instrukcji, a także realizowania zadań przedmiotowych. Otwarta jest także na dalsze modyfikacje, w tym włączanie TIK, przez co godna jest dalszego eksperymentowania z nią na lekcjach matematyki i nie tylko.

             

            Adam Kamiński

             

        • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w języku obcym
          • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski w języku obcym

          • We wtorek 30 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim z języka angielskiego i niemieckiego, który odbył się w SP nr 2 w Trzebiatowie. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom, że jurorzy mieli nie lada kłopot z wyłonieniem laureatów. SP w Mrzeżynie reprezentowali: Maja Nowak, Julia Kramarz, Amelia Mączyńska, Dorian Sudoł, Antonina Zielińska, Karina Kędroń, Kornel Hałuszko, Hanna Woźniak, Amber Spychalska oraz Sofiia Posmitiukh. Jury oceniało poprawną wymowę, interpretację, dobór wiersza oraz ogólny wyraz artystyczny.

            Serdecznie gratulujemy:

            • Mai Nowak z kl. III za zajęcie I miejsca z języka angielskiego;
            • Julii Kramarz z kl. III za zajęcie III miejsca z języka angielskiego;
            • Amelii Mączyńskiej z kl. II za zajęcie I miejsca z języka niemieckiego;
            • Karinie Kędroń z kl. IV za zajęcie I miejsca z języka niemieckiego i III miejsca z języka angielskiego;
            • Kornelowi Hałuszko z kl. V za zajęcie II miejsca z języka niemieckiego;

             Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Aldona Mączyńska

          • Dzień Mamy i Taty w Oddziałach Przedszkolnych

          • Są takie dni szczególne w roku, w których Mama i Tata mają swoje święto.

            Z tej okazji do naszego przedszkola zostali zaproszeni rodzice, aby mogli wspólnie z dziećmi uczestniczyć w uroczystości z okazji ich święta.

            Przedszkolaki od dłuższego czasu przygotowywały się do tej uroczystości. Każda grupa, pod czujnym okiem swoich nauczycielek, przygotowała program artystyczny, aby jak najlepiej zaprezentować się przed swoimi rodzicami. Mali artyści recytowali wierszyki i śpiewali piosenki, tańczyli. Zaś w podziękowaniach pociechy wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki, były piękne laurki, obrazki, serduszka, breloki.

            Występom towarzyszyło wiele emocji okazywanych nie tylko przez dzieci, lecz także i przez rodziców.  

            Zespól Edukacji Przedszkolnej

        • Szkolny Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego i Niemieckiego
          • Szkolny Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego i Niemieckiego

          • W piątek 26 maja  odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski z Języka Angielskiego i Niemieckiego. Głównym celem konkursu było wyłonienie reprezentantów naszej szkoły do gminnego etapu konkursu. Decyzją jury reprezentantami naszej szkoły zostali:

            Język angielski:

            kl. I-III: Julia Kramarz, Maja Nowak

            kl. IV-VIII: Karina Kędroń, Sofia Posmitiukh, Amber Spychalska,

            Język niemiecki:

            kl. I-III: Amelia  Mączyńska, Dorian Sudoł, Antonina Zielińska

            kl . IV-VIII: Karina Kędroń, Kornel Hałuszko, Hanna Woźniak

            Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

            Natalia Obuchowicz

        • Spotkanie z pisarzem w przedszkolu
          • Spotkanie z pisarzem w przedszkolu

          • W ramach promowania czytelnictwa wśród przedszkolaków i zapoznania się ze specyfiką zawodu pisarza, zaprosiliśmy do naszego przedszkola pisarkę Dorotę Schrammek.

            Podczas spotkania autorka opowiedziała małym uczestnikom o swojej twórczości, odpowiadała na liczne pytania zadawane przez przedszkolaków. Dzieci poznały ciekawe historie, z których autorka czerpie pomysły do pisania książek. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, wszyscy słuchali autorki z zaciekawieniem. Na koniec dzieci tworzyły na kartkach papieru własne bajki.

            Mamy nadzieję, że spotkanie z pisarzem to pierwszy krok do rozwoju czytelnictwa u najmłodszych.

            Dziękujemy Pani Dorocie za przybycie.

            Zespół Edukacji Przedszkolnej

        • Rekrutacja do przedszkola- nabór uzupełniający
          • Rekrutacja do przedszkola- nabór uzupełniający

          • W szkole została wywieszona lista kandydatów do oddziałów przedszkolnych na rok 2023/2024 w naborze uzupełniającym.

            Prosimy rodziców o zapoznanie się z nią i potwierdzenie woli zapisu dziecka do przedszkola w SPzOI w Mrzeżynie w terminie do 25 maja br. włącznie.

            Niedoełnienie tego obowiązku przez rodziców skutkuje nieprzyjęciem dziecka do oddzialu przedszkolnego.

        • Egzamin ósmoklasisty
          • Egzamin ósmoklasisty

          • Rozpoczynamy egzaminy. Uczniowie klas ósmych w dniach 23, 24 i 25 maja br. przystąpią do obowiązkowych egzaminów odpowiednio z: języka polskiego, matematyki i języka obcego.

            Każdego dnia ósmoklasiści przychodzą do szkoły na 8.30, by po sprawdzeniu obecności i innych czynnościach organizacyjnych o godz. 9.00 rozpocząć pracę z arkuszem egzaminacyjnym. Na egzaminie potrzebny będzie długopis piszący na czarno (nie może być żelowy ani ścieralny!) i legitymacja szkolna, a na część matematyczną na salę można wnieść też linijkę. Każdego dnia uczeń może wnieść małą butelkę wody (o pojemności mniejszej niż 1 litr).

            Na salę egzaminacyjną nie wolno wnieść żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (np. smartfon, smartwatch itp.).

            Życzymy naszym ósmoklasistom łatwych zadań i samych poprawnych odpowiedzi. Powodzenia!

            W ww. dniach uczniowie klas I-VII mają tzw. dni dyrektorskie.

        • Wycieczka do ZDZ Trzebiatów . Zapoznanie z zawodem i specyfiką pracy stolarza.
          • Wycieczka do ZDZ Trzebiatów . Zapoznanie z zawodem i specyfiką pracy stolarza.

          • 22.05.2023 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych grupa Sowy i Pszczółki udała się z wizytą do Trzebiatowa aby odwiedzić stolarza w jego naturalnym środowisku i zapoznać się ze specyfiką jego pracy. Dzięki uprzejmości Pani Anny Kulasek  Dyrektor ZDZ Trzebiatów i Pana Andrzeja Kamińskiego instruktora zawodu stolarz, dzieci miały możliwość na własne oczy zobaczyć jak na co dzień wygląda praca w stolarni, skąd się bierze materiał na meble i zabawki oraz własnoręcznie wykonały breloczek do kluczy . Za zajęcia otrzymały certyfikat potwierdzający ich umiejętności stolarskie w postaci szlifowania powierzchni płaskich i obróbki drewna. To była pierwsza ale nie ostatnia wizyta w ZDZ Trzebiatów. Na pewno będziemy odwiedzać stolarnię w kolejnych latach z nowymi podopiecznymi.

            Bardzo dziękujemy za taką możliwość.

            Zespół Edukacji Przedszkolnej

          • Wizyta przedszkolaków w Ochotniczej Straży Pożarnej w Mrzeżynie

          • Dnia 18.05.2023r, dzięki uprzejmości mrzeżyńskich strażaków, dzieci z przedszkola zostały zaproszone do miejscowej remizy. Zapoznały się ze specyfiką pracy strażaka, poznały specjalistyczny sprzęt, a także zasiadły na fotelach wozu strażackiego. Wizyta w remizie zaciekawiła i zafascynowała naszych przedszkolaków, a niektórzy z nich stwierdzili nawet, że w przyszłości zostaną strażakami.

            Zespół Edukacji Przedszkolnej

        • Ćwiczenia ruchowe według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.
          • Ćwiczenia ruchowe według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne.

          • Dnia 17 maja 2023 roku w grupie przedszkolnej „Pszczółki” odbyły się zajęcia otwarte dla dzieci i rodziców prowadzone metoda Ruchu Rozwijającego W. Sherborne.

            Metoda Ruchu Rozwijającego stworzona przez Weronikę Sherborne wykorzystuje dotyk, ruch oraz wzajemne relacje fizyczne, emocjonalne oraz społeczne do rozszerzania świadomości samego siebie i pogłębiania kontaktu z innymi ludźmi. Udział w ćwiczeniach metodą Weroniki Sherborne ma na celu stworzyć uczestnikom okazję do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia własnej siły i sprawności. Metoda jaką prowadzone były zajęcia jest prosta, naturalna, a została stworzona w oparciu o wczesnodziecięce zabawy rodziców z dziećmi w trakcie, których dzieci poznają swoje otoczenie, uczą się czuć w nim bezpiecznie i nawiązują relacje z innymi osobami. Wszyscy uczestnicy zajęć dobrze się bawili ćwicząc ze sobą w grupie oraz w parach. Ćwiczenia udowodniły, że wspólne zabawy ruchowe z rodzicami są niezwykle ważne dla dzieci – wzmacniają więzi, wywołują wiele uśmiechu, na twarzach dzieci jak i dorosłych partnerów.

            Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za wspólną zabawę.

            Marlena Ścisłowicz

        • Innowacja pedagogiczna w przedszkolu. „Tydzień bez zabawek – kartonowe królestwo”
          • Innowacja pedagogiczna w przedszkolu. „Tydzień bez zabawek – kartonowe królestwo”

          • Od 8.05. 2023 r. do 12.05.2023 r. w oddziałach przedszkolnych w grupie Pszczółki prowadziłam innowację pedagogiczną pt. „Tydzień bez zabawek – kartonowe królestwo”.

                        Przedszkole bez zabawek” to pomysł dwojga pedagogów z Weilheim w Bawarii. Kilkanaście lat temu Elke Schubert i Rainer Strick zrealizowali go po raz pierwszy w przedszkolu  w Penzbergu. Cel: zapobieganie uzależnieniom dzieci typowym dla wieku przedszkolnego ( smartfony, telewizja, gry komputerowe). Akcja szybko się rozpowszechniła również  w przedszkolach w Polsce.

                        Pomysł tygodnia bez zabawek powstał po przeczytaniu przeze mnie artykułów i dokonania analizy licznych projektów „ Przedszkola bez zabawek”, jakie mają miejsce w całej Polsce. Działania te oparte są na Bawarskich badaniach , które dowodzą , iż dzieci pozbawione na jakiś czas zabawek rozwijają swoją kreatywność, wyobraźnię ale także mniej uzależniają się od wszelkich zabawek , a w dorosłym życiu nawet od wszelkich używek.

                        Zgodnie z założeniami projektu w naszej sali zaszły pewne zmiany. Zabawki zniknęły, a na ich miejsce pojawiły się przeróżnej wielkości kartony.  Na początku dzieci były zdziwione, ale już po chwili rzuciły się w ferwor tworzenia.  Z moją niewielką pomocą powstały budowle, fort z tunelem oraz różne lalki i roboty wymyślane co chwila przez małych konstruktorów. Dzieci dostały do dyspozycji kolorowy papier, klej, nożyczki, kredki i mogły całkowicie swobodnie z nich korzystać -  oczywiści z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Dzięki temu każde z nich miało możliwość wykazać się w twórczy i całkowicie wolny od narzuconych schematów sposób.

                        Na popołudniowych dyżurach dzieci z pozostałych grup również świetnie się bawiły pośród tego kartonowego rozgardiaszu. Nie było kłótni o zabawki, bo ich nie było. Każdy mógł zrobić sobie własną , wymyśloną tylko i wyłącznie dla niego i przez niego. Kreatywność dzieci była przeogromna. Codziennie wymyślały coraz to inne sposoby zagospodarowania przestrzeni w sali. Kartonowy krajobraz zmieniał się w zależności od ich nastrojów i potrzeb. Były auta, domy dla lalek, wieżowce, stoliki itp.

                        Podsumowaniem zajęć była rozmowa z dziećmi na temat tego co im się podobało, a co nie, czego ich ten tydzień bez zabawek nauczył. Żadnej odpowiedzi negatywnej nie było. Dzieci stwierdziły,że kartony mogłyby zostać już na zawsze bo podobało im się robienie samodzielnie zabawek, że nikt się o nic nie kłócił, bo gdy coś się zniszczyło można było zrobić inną rzecz i nikt nie by smutny.  Żadne dziecko przez cały ten tydzień ani razu nie poprosiło o powrót zabawek, co więcej były zawiedzione, że tak szybko tydzień minął i trzeba  uprzątnąć kartony z sali .

                        Rodzicom przedszkolaków pomysł „Tygodnia bez zabawek” również przypadł do gustu więc myślę, że stanie się on obowiązkowym punktem w kolejnych latach mojej pracy w przedszkolu.

            Anna Głębikowska

        • Laboratorium przyszłości
          • Laboratorium przyszłości

          • Uczniowie naszej szkoły korzystają od tego roku szkolnego ze sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”. Dzięki dostarczonym narzędziom powstał nowy, bardzo dobrze wyposażony gabinet do zajęć technicznych, a sala informatyczna została wzbogacona o drukarkę 3D.

            Podczas lekcji informatyki uczniowie zapoznali się z działaniem nowoczesnej drukarki 3D. Zainteresowanie wzbudzały przykładowe modele prezentowane na zajęciach. Podczas drukowania uczniowie śledzili etapy nakładania warstw i stopniowego tworzenia modelu. Uczą się obsługiwać program Tinkercad, służący do tworzenia modeli 3D. Zapoznali się z działaniem programu, wykonując proste modele. Już niebawem powstaną pierwsze wydruki, których twórcami będą nasi uczniowie.

            W ramach zajęć z techniki w klasie V i VI wykorzystywane są narzędzia i przyrządy do wykonania prac z drewna – powstały wizytówki, breloczki, ostrzałki. Narzędzia typu piły, młotki, wypalarki itp. stanowią podstawowe wyposażenie każdego majsterkowicza i pozwalają doskonalić praktyczne umiejętności. Dzięki tym zajęciom uczniowie mają szansę rozpoznać swoje talenty, rozwijać pasje.

            Z pewnością doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz praktycznych umiejętności przez uczniów.

            Dariusz Kopeć

          • Dzień Pracowników Wspomagających w Edukacji

          • Dnia 16 maja obchodzimy Światowy Dzień Pracowników Wspomagających w edukacji. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wręczyli pracownikom administracji i obsługi kartki z życzeniami i podziękowaniami za codzienną pracę na rzecz naszej placówki.

            Zespół ds. promocji zdrowia

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MRZEŻYNIE
      • (91)3866273 (91)3866254
      • ul. Aleja Tysiąclecia 32 72-330 Mrzeżyno Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych