- Co słychać w szkole...
- Szkoła z pasją
- Tydzień Edukacji Globalnej
- Centrum Edukacji Obywatelskiej
- Klub szkół UNICEF
- Dostrzec innych
- VII ztot szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
- Szkoła Humanitarna
- Mikołajki w cerkwi
- Sprawozdanie
- WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA
- VIII Zlot Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
- BIWAK INTEGRACYJNY W REWALU
- Kampania edukacyjna WWF:KOMPENDIUM WIEDZY DLA NAUCZYCIELI
- Kampania edukacyjna WWF „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” 1
- Kampania edukacyjna WWF „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” 2
- USŁYSZEĆ AFRYKĘ
- Z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej
- Pasowanie na czytelnika 2013
- „Dzień Dobrych Uczynków” w naszej szkole 2013
- CERTYFIKAT SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANEJ PLACÓWKI
- DZIEŃ ZMIAN
- RAPORT - DZIEŃ ZMIAN
- Baw się i bądź bezpieczny
- STOP DOPALACZOM
- II EDYCJA PROGRAMU "Baw się i badź bezpieczny"
- MALI uczniowie idą do szkoły – projekt edukacyjny UNICEF
- Szkoła bez przemocy
- Szkoła bez przemocy- mozliwe czy nie?
- Dzieciństwo bez przemocy
- CERTYFIKAT
- V edycja Szkoły bez przemocy
- Podsumowanie V edycji Szkoły bez przemocy
- Jesteśmy w VI edycji Szkoły bez przemocy
- AKCJA „KIBICUJĘ FAIR PLAY”
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PROJEKT
- NAIKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - informacje o programie
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - postanowienia ogólne
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA I SEMESTR W SZKOŁE PODSTAWOWEJ
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA I SEMESTR W GIMNAZJUM
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA II SEMESTR W SZKOLE PODSTAWOWEJ
- NAUKA KLUCZEM DO PRZEYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA II SEMESTR W GIMNAZJUM
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - zdjęcia z realizacji projektuu
NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA II SEMESTR W SZKOLE PODSTAWOWEJ
W roku szkolnym 2012/2013r. w Szkole Podstawowej w Mrzeżynie realizowano projekt „Nauka kluczem do przyszłości” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Głównym celem projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji, zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych, podnoszenie wyników nauczania, wspieranie indywidualnych zainteresowań i zdolności każdego ucznia, a także wyrobienie postawy szacunku dla odmienności, w tym płci.
Uczestnicy projektu mieli możliwość skorzystania z całej gamy przeróżnych dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. W ramach projektu zrealizowano 564 godziny dodatkowych zajęć dydaktyczno–wyrównawczych, 108 godzin opieki pedogogiczno- psychologicznej oraz 528 godzin dodatkowych zajęć pozalekcyjnych. Uczniowie rozwijali własne kompetencje matematyczne, przyrodnicze, informatyczne, humanistyczne, teatralne, usprawniali posługiwanie się językiem ojczystym i językiem obcym, tj. angielskim i niemieckim, czyli wszechstronnie rozwijali swoje zainteresowania. Uczniowie w ramach zajęć przygotowywali się do różnego rodzaju konkursów i brali w nich czynny udział, przygotowywali przedstawienia teatralne i występy artystyczne, prezentowali je na forum szkoły i poza szkołą. Korzystali z dodatkowych zajęć terapii psychologiczno–pedagogicznej. Mieli zapewnione zajęcia z doradztwa zawodowego.
Szkolny Ośrodek Kariery swoim działaniem objął wszystkich uczniów szkoły.Od stycznia do czerwca br. prowadzone były warsztaty, których celem była preorientacja zawodowa i planowanie drogi rozwoju zawodowego ucznia. Pierwsza część przeprowadzonych spotkań dotyczyła samopoznania. W czasie zajęć dzieci miały okazję dowiedzieć się, co to są preferencje zawodowe, określić swoje mocne i słabe strony oraz zastanowić się w jakiej pracy najlepiej mogą wykorzystać swoje zdolności. Odbywało się to poprzez gry i zabawy oraz narzędzia wykorzystywane w doradztwie zawodowym.
W drugiej części spotkań dzieci zapoznawały się ze strukturą szkolnictwa w Polsce i z nowymi możliwościami kształcenia się oraz poznawały dokładniej różne zawody. Szczególnie duży nacisk został położony na dostarczenie niezbędnych informacji o zawodach deficytowych dla polskiej gospodarki. Do prezentacji poszczególnych zawodów wykorzystano m.in. filmy edukacyjne. Przy omawianiu zawodów szczególną uwagę zwracano na cechy i predyspozycje, jakie powinna mieć osoba wykonująca dany zawód, co należy do zadań zawodowych, jakie wykształcenie jest konieczne do podjęcia pracy w zawodzie, jak wygląda środowisko pracy w danym zawodzie. Bardzo ważne było również uświadomienie i wskazanie trudności, jakie uczeń może napotkać przy realizacji zamierzeń zawodowych (np. nieodpowiedni stan zdrowia, nieodpowiednie zdolności itp.).
Poza zajęciami w szkole zostały zorganizowane zawodoznawcze wycieczki do dziewięciu różnych zakładów pracy. Trasy obejmowały takie miejsca jak:
- Stajnia Pestka w Mrzeżynie,
- Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Trzebiatowie,
- Hotel Senator w Dźwirzynie,
- Jednostka Wojskowa w Mrzeżynie,
- Komisariat Policji w Trzebiatowie,
- Straż Pożarna w Gryficach,
- Zakład naprawy samochodów w Trzebiatowie,
- Zakład fryzjerski i kosmetyczny w Trzebiatowie,
- Szpital w Gryficach.
Celem wycieczek zawodoznawczych było przede wszystkim uświadomienie dzieciom sensu każdej pracy i dostarczenie niezbędnych informacji o warunkach, w jakich odbywa się praca w poszczególnych zawodach.
W ramach działania Szkolnego Ośrodka Kariery przeprowadzone zostały również dwa konkursy: konkurs plastyczny pt. „Mój zawód, moja przyszłość” i konkurs wiedzy „Czy znasz ten zawód?”. Łącznie nagrodzonych zostało sześćdziesięcioro dzieci, które otrzymały odtwarzacze mp4, pendrive’y 16 GB, pendrive’y 8 GB i myszy komputerowe.
W ramach projektu zorganizowano również wycieczki. Trasa jednej z nich wiodła do Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie atrakcją były odwiedziny w skansenie. Dzieci mogły nie tylko oglądać ciekawe eksponaty, ale nawet dotknąć różnych narzędzi, by na chwilę oczyma wyobraźni przenieść się w czasy dawnych Słowian i Wikingów. Zwiedziły też Muzeum Regionalne, w którym obejrzały wystawę archeologiczno-historyczną.
Kolejnym punktem wycieczki była wyprawa w okolice Wapnicy, gdzie można było podziwiać Jezioro Turkusowe – pozostałość po odkrywkowej kopalni kredy. Wycieczka spełniła oczekiwanie uczniów. Traktowana była nie tylko jako rekreacyjne spędzenie czasu, ale wzbogaciła ich wiedzę o regionie, pokazała piękno i różnorodność wybrzeża polskiego.
Kolejny wyjazd zorganizowaliśmy do Ogrodu Dendrologicznego „Hortulus” w Dobrzycy i skansenu chleba w Ustroniu Morskim. W skansenie chleba uczniowie dowiedzieli się o historii bochenka chleba. Mieli okazję sami zrobić swoją bułkę z kawałka wcześniej przygotogo ciasta. Dowiedzieli się, jak się robi zakwas do chleba. Ponadto poznali rożne przedmioty i narzędzia służące do pracy przy ścinaniu zboża, mieleniu ziarna czy pieczeniu chleba tj. sierp, cepy, żarna, dzieżę, nieckę itp.
W Dobrzycy pani przewodnik opowiedziała o ptakach: jak się rozmarzają, gdzie budują gniazda oraz pokazała ogród pełen ciekawych roślin. Ogród podzielony był na różne strefy tematyczne: ogród skalny, leśny, ogród japoński, francuski, śródziemnomorski. W Ogrodzie „Hortulus” uczniowie widzieli także wyszukane i oryginalnie wkomponowane elementy architektury i sztuki ogrodowej: altany, rzeźby, mosty, stawy i oczka wodne i inne atrakcje.
W Radowie Małym odbyły się warsztaty czerpania papieru oraz wypieku pieczywa z historią ziołolecznictwa. Uczniowie własnoręcznie wykonali papier czerpany, ozdobioną wyklejanką kartkę oraz pachnące ziołami bułeczki.
Grupa teatralna brała udział w wycieczce do Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. Przed spektaklem zwiedzili budynek teatru, zrobili pamiątkowe zdjęcia i wzięli udział w spotkaniu autorskim jednej ze scenarzystek teatru. Następnie obejrzeli sztukę pt. „Pinokio” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. Po spektaklu dzieci obejrzały zaplecze teatru i podzieliły się wrażeniami na temat sztuki. Uczniom bardzo spodobały się lalki, scenografia oraz kostiumy utrzymane w stylu marynistycznym. Wszyscy pozytywnie wypowiadali się na temat gry aktorskiej oraz muzyki.
W ramach projektu dzieci wyjechały także do Opery na Zamku w Szczecinie na przedstawienie pt. „Farfurka królowej Bony”. Wszystkich zachwyciła bogata scenografia, kostiumy i libretto.
Realizacja projektu pozwoliła szkole wzbogacić się w laptopy, radiomagnetofony, drukarki, globusy, pomoce i gry edukacyjne (planszowe i na nośnikach elektronicznych), instrumenty muzyczne, programy komputerowe, pozycje książkowe i szereg innych materiałów. Wszyscy uczniowie otrzymali bezpłatne wyprawki szkolne.