- Co słychać w szkole...
- Szkoła z pasją
- Tydzień Edukacji Globalnej
- Centrum Edukacji Obywatelskiej
- Klub szkół UNICEF
- Dostrzec innych
- VII ztot szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
- Szkoła Humanitarna
- Mikołajki w cerkwi
- Sprawozdanie
- WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA
- VIII Zlot Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
- BIWAK INTEGRACYJNY W REWALU
- Kampania edukacyjna WWF:KOMPENDIUM WIEDZY DLA NAUCZYCIELI
- Kampania edukacyjna WWF „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” 1
- Kampania edukacyjna WWF „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” 2
- USŁYSZEĆ AFRYKĘ
- Z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej
- Pasowanie na czytelnika 2013
- „Dzień Dobrych Uczynków” w naszej szkole 2013
- CERTYFIKAT SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANEJ PLACÓWKI
- DZIEŃ ZMIAN
- RAPORT - DZIEŃ ZMIAN
- Baw się i bądź bezpieczny
- STOP DOPALACZOM
- II EDYCJA PROGRAMU "Baw się i badź bezpieczny"
- MALI uczniowie idą do szkoły – projekt edukacyjny UNICEF
- Szkoła bez przemocy
- Szkoła bez przemocy- mozliwe czy nie?
- Dzieciństwo bez przemocy
- CERTYFIKAT
- V edycja Szkoły bez przemocy
- Podsumowanie V edycji Szkoły bez przemocy
- Jesteśmy w VI edycji Szkoły bez przemocy
- AKCJA „KIBICUJĘ FAIR PLAY”
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PROJEKT
- NAIKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - informacje o programie
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - postanowienia ogólne
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA I SEMESTR W SZKOŁE PODSTAWOWEJ
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA I SEMESTR W GIMNAZJUM
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA II SEMESTR W SZKOLE PODSTAWOWEJ
- NAUKA KLUCZEM DO PRZEYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA II SEMESTR W GIMNAZJUM
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - zdjęcia z realizacji projektuu
V edycja Szkoły bez przemocy
Mrzeżyno, 27.10.2010 r.
„RODZICE SĄ Z NAMI”
W roku szkolnym 2010/11 ponownie jako jedna z nielicznych szkół w naszej gminie, a właściwie jako jedyna, przystąpiliśmy do programu społecznego „Szkoła bez przemocy”. Głównym celem tego ogólnopolskiego przedsięwzięcia jest minimalizacja destruktywnych i niebezpiecznych zachowań wśród dzieci, młodzieży, dorosłych. Jest to już V edycja, my wspieramy ten program od trzech lat. Przez ten czas wiele dowiedzieliśmy się na temat agresji: jej przyczyn, skutków a przede wszystkim metod jej zapobiegania i obrony przed nią. Wiemy już jak postępować, aby nie stać się ofiarą, jak również co zrobić, aby samemu nie stać się agresorem. Otrzymaliśmy wskazówki, gdzie w przypadku zagrożenia szukać pomocy.
Program ten podejmował różne tematy i zadania w obrębie problemu agresji. Poszukiwał i wciąż poszukuje alternatywy dla tego zjawiska. IV edycja nawiązywała do udziału uczniów, rodziców, nauczycieli w pracach wolontariatu. Obecną , V edycję promuje hasło :” Rodzice są z nami”. Jest to 8 punkt z 10 – ciu Kodeksu Szkoły bez Przemocy” (kto nie pamięta pozostałych, musi je sobie koniecznie przypomnieć).
Na podstawie badań i ankiet przeprowadzonych w poprzednich edycjach stwierdzono, iż obecność rodziców w życiu szkoły jest niewystarczająca. Dlatego też, aby skuteczniej przeciwdziałać przemocy szkoła chce nawiązać szerszą współpracę z rodzicami, włączając ich do tworzenia systemu przeciwdziałania przemocy i objąć także ich działaniami edukacyjnymi w tym zakresie.
Uczniowie, dzieci, młodzież buntują się kiedy zapraszamy rodziców do szkoły. Nie zapraszamy ich jednak bez powodów. Często jest tak, że my nauczyciele zdołamy wychwycić problem, smutek, zakłopotanie ale też radość, zadowolenie, euforię znacznie szybciej niż rodzice. Często nakreślamy bądź wskazujemy rodzicom, iż ich dziecku potrzebna jest pomoc. Pomoc i wsparcie. Jednak nie wsparcie jakiejkolwiek osoby dorosłej, ale tej konkretnej – rodzica. Jego bliskość w relacjach z dzieckiem jest wyznacznikiem samopoczucia dziecka i jakości relacji, które nawiązują się między nim a rówieśnikami.
Budowanie partnerstwa szkoły i rodziny jest działaniem fundamentalnym w kwestii osiągania sukcesów przez dziecko. Zachęcając rodziców do aktywnego wkładu pracy w działanie jakie prowadzi szkoła, mobilizujemy go do budowania lepszych relacji w rodzinie. A takie są wszędzie mile widziane.
Rodzice naszych uczniów chętnie angażują się w życie szkoły poprzez udział, przygotowanie i prowadzenie różnych imprez na terenie szkoły i poza nią. I dziękujemy im za to zaangażowanie. Bardzo ważnym jest by rodzice codziennie uczestniczyli aktywnie w życiu swojego dziecka, wskazując właściwe postawy społeczne i budzenie w swoich dzieciach empatię i szacunek do drugiego człowieka.
Obecną edycję „Szkoły bez Przemocy” koordynuje p. Agata Bacic. Tradycyjnie już na początku czerwca odbędzie się Dzień Szkoły bez Przemocy. Wierzę, że licznie weźmiecie w nim udział, podkreślając tym samym chęć do budowania właściwych relacji interpersonalnych.
Pozdrawiam. Anna Prętka