- Co słychać w szkole...
- Szkoła z pasją
- Tydzień Edukacji Globalnej
- Centrum Edukacji Obywatelskiej
- Klub szkół UNICEF
- Dostrzec innych
- VII ztot szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
- Szkoła Humanitarna
- Mikołajki w cerkwi
- Sprawozdanie
- WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA
- VIII Zlot Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
- BIWAK INTEGRACYJNY W REWALU
- Kampania edukacyjna WWF:KOMPENDIUM WIEDZY DLA NAUCZYCIELI
- Kampania edukacyjna WWF „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” 1
- Kampania edukacyjna WWF „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” 2
- USŁYSZEĆ AFRYKĘ
- Z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej
- Pasowanie na czytelnika 2013
- „Dzień Dobrych Uczynków” w naszej szkole 2013
- CERTYFIKAT SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANEJ PLACÓWKI
- DZIEŃ ZMIAN
- RAPORT - DZIEŃ ZMIAN
- Baw się i bądź bezpieczny
- STOP DOPALACZOM
- II EDYCJA PROGRAMU "Baw się i badź bezpieczny"
- MALI uczniowie idą do szkoły – projekt edukacyjny UNICEF
- Szkoła bez przemocy
- Szkoła bez przemocy- mozliwe czy nie?
- Dzieciństwo bez przemocy
- CERTYFIKAT
- V edycja Szkoły bez przemocy
- Podsumowanie V edycji Szkoły bez przemocy
- Jesteśmy w VI edycji Szkoły bez przemocy
- AKCJA „KIBICUJĘ FAIR PLAY”
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PROJEKT
- NAIKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - informacje o programie
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - postanowienia ogólne
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA I SEMESTR W SZKOŁE PODSTAWOWEJ
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA I SEMESTR W GIMNAZJUM
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA II SEMESTR W SZKOLE PODSTAWOWEJ
- NAUKA KLUCZEM DO PRZEYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA II SEMESTR W GIMNAZJUM
- NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - zdjęcia z realizacji projektuu
Tydzień Edukacji Globalnej
Tydzień Edukacji Globalnej
w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie
Już po raz trzeci w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie obchodziliśmy w dniach od 16 do 22 listopada Tydzień Edukacji Globalnej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji TEG był: „Żywność dla wszystkich” (kryzys żywnościowy, suwerenność żywnościowa).
Pod wspólną nazwą Tydzień Edukacji Globalnej kryje się szereg aktywności promujących, wdrażających czy też dopiero inicjujących edukację globalną w poszczególnych państwach członkowskich Rady Europy. Jest to tydzień imprez mających na celu zarówno promowanie samej dziedziny edukacji globalnej, jak i popularyzowanie podejmowanych w jej zakresie zagadnień.
U podstaw edukacji globalnej leży przekonanie, że ludzi żyjących w różnych krajach i na różnych kontynentach łączą wzajemne zależności, a współczesne problemy międzynarodowe dotyczą nas wszystkich, ponieważ każdy ma wpływ na to, w jakim świecie żyjemy. Dzięki edukacji globalnej przekonujemy się, że będąc świadomymi i odpowiedzialnymi obywatelami regionu i kraju, możemy być jednocześnie świadomymi i odpowiedzialnymi obywatelami świata.
„Jesteśmy złapani w sieć wzajemności, z której nie można uciec, włożeni w jeden worek przeznaczenia. Cokolwiek dotyka kogoś bezpośrednio, wpływa na nas pośrednio. Zostaliśmy stworzeni do życia razem z powodu współzależnej konstrukcji rzeczywistości. Czy pomyślałeś kiedyś, że nie możesz wyjść rano do pracy bez bycia zależnym od większości świata? No właśnie, czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Skąd pochodzi kawa w twoim kubku? Skąd się wzięła gąbka? Jakim cudem trafił na twój stół bananowy jogurt? I zanim skończysz śniadanie, już zależałeś od ponad połowy świata”. To słowa Martina Luthera Kinga wypowiedziane w czasie wigilijnego kazania w 1967 r. Prawdziwe kilkadziesiąt lat temu, prawdziwe tym bardziej dziś, gdy coraz częściej słyszymy o globalizacji i globalnych współzależnościach.
W Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie od trzech lat realizujemy różne projekty z zakresu edukacji rozwojowej, edukacji globalnej i edukacji humanitarnej. W tym zakresie współpracujemy z wieloma instytucjami, organizacjami pozarządowymi oraz osobami indywidualnymi. Nasza szkoła należy do Regionalnego Partnerstwa Szkół Promujących Tydzień Edukacji Globalnej, będącego częścią projektu „Wiem, rozumiem, działam – edukacja rozwojowa w polskiej szkole” realizowanego przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie oraz Zachodniopomorskie Centrum Nauczycieli w Szczecinie. W roku ubiegłym współpracowaliśmy z Polską Akcją Humanitarną realizując ogólnopolski projekt „Szkoła humanitarna”. Obecnie realizujemy projekt „Patrz i zmieniaj” Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jest to projekt edukacji globalnej wykorzystujący filmy dokumentalne. W ramach projektu nauczyciele prowadzą na podstawie filmów zajęcia o globalnych współzależnościach, uczniowie zakładają kluby filmowe i prowadzą działania informacyjne.
W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej rozpoczęliśmy realizację projektu UNICEF „Szkoła z prawami dziecka”. Do udziału w projekcie zgłosiliśmy naszą szkołę we wrześniu 2009 roku. Ogółem 1900 szkół z całej Polski włączyło się do kampanii. Jest to rekordowa liczba placówek, deklarujących chęć propagowania praw dziecka w szkole. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnemu wysiłkowi wiele dzieci pozna w tym roku swoje prawa.
Dzień 20 listopada był dniem szczególnym, ponieważ obchodziliśmy 20-lecie uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. W całej szkole pojawiły się liczne plakaty, gazetki, hasła promujące prawa dziecka. Odbyły się apele. W tym dniu w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi odbyło się spotkanie uczniów z zaproszonymi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebiatowie. Wszyscy uczniowie świetni bawili się, wspólnie rozwiązywali zadania dotyczące praw dziecka, brali udział konkursach, wykonywali plakaty, śpiewali. W swych działaniach nie byli osamotnieni. Wspierali ich nauczyciele, psycholog i rodzice: Anna Ścibisz – psycholog, Jadwiga Teper, Małgorzata Sereda, Dorota Filipowicz, Dorota Skrzypińska–Rzońca, Agata Bacic – szkolny Rzecznik Praw Ucznia. Natomiast uczniowie klas młodszych gościli w szkole niecodziennego gościa – żołnierza polskiego kontyngentu z Afganistanu, który opowiadał o ciężkim życiu dzieci w tamtej części świata.
Uczniowie przekonali się, że mimo iż prawo do nauki jest jednym z podstawowych praw człowieka, wciąż dziesiątki milionów dzieci na świecie pozbawionych jest szansy edukacji, nawet na poziomie podstawowym. A przecież edukacja jest prawem człowieka, prawem każdego dziecka. Pozbawienie dzieci tego prawa oznacza odebranie im możliwości rozwoju i kształtowania swojego życia. Sierżant Tomasz Wartoń przygotował nam prezentację multimedialną ukazującą wygląd wsi i miast afgańskich, niezwykle ciężkich warunków do życia i rozwoju dzieci, braku szkół, braku żywności, braku dostępu do wody, łamaniu wszystkich podstawowych praw dziecka. Następnie odpowiadał na liczne pytania uczniów. Nasza szkoła, podobnie jak i wszystkie uczestniczące w projekcie „Szkoła z prawami dziecka”, otrzymała od UNICEF patronat na akcje przeprowadzane 20 listopada. Dlatego otrzymaliśmy logo 20-lecia konwencji o prawach dziecka. Do końca semestru zimowego możemy logo używać na oficjalnej stronie internetowej szkoły jak i w oficjalnych dokumentach szkoły. Wszyscy uczniowie mogą wziąć udział w konkursie na stworzenie oryginalnego filmu (1-4min) ukazującego prawa dziecka ich oczami. Konkurs prowadzony jest przez UNICEF we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.
Mariola Kamińska