Mikołajki w cerkwi

Mikołaj w cerkwi obrządku greckokatolickiego w Trzebiatowie

W listopadzie 2008 roku jako koordynatorki projektu edukacyjnego „Szkoła humanitarna”  nawiązałyśmy współpracę z przedstawicielami Mniejszości Narodowej Ukraińców mieszkających w gminie trzebiatowskiej, a w szczególności z Przewodniczącym Mniejszości panem Wasylem Bilo oraz nauczycielką języka ukraińskiego panią Nadią Pylat.

W ramach tej współpracy uczniowie Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie zostali zaproszeni na święto Mikołaja do cerkwi obrządku greckokatolickiego w Trzebiatowie w dniu 21 grudnia. Natomiast dzieci ukraińskie były gośćmi naszej szkoły 13 stycznia 2009 roku. Przyjechały do nas z Jasełkami.

Podczas naszej obecności w cerkwi uczestniczyliśmy we mszy św. obrządku greckokatolickiego, a następnie obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez dzieci ukraińskie na powitanie Mikołaja. Cała uroczystość była bardzo podniosła, wszystkim bardzo się podobała. Aktorzy recytowali wiersze i przepięknie śpiewali w języku ukraińskim. Mikołaj wręczał wszystkim prezenty. Byliśmy bardzo mile zaskoczeni, gdyż pamiętał również o nas.

Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy wziąć udział w tej uroczystości. Dzięki temu nasi uczniowie mieli okazję poznać tradycje świąteczne naszych sąsiadów, zintegrować się, spotkać z rówieśnikami.

Mariola Kamińska i Beata Świątek