Nawigacja

Co słychać w szkole... Szkoła z pasją Tydzień Edukacji Globalnej Centrum Edukacji Obywatelskiej Klub szkół UNICEF Dostrzec innych VII ztot szkół im. Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkoła Humanitarna Mikołajki w cerkwi Sprawozdanie WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA VIII Zlot Szkół i Placówek im. Kawalerów Orderu Uśmiechu BIWAK INTEGRACYJNY W REWALU Kampania edukacyjna WWF:KOMPENDIUM WIEDZY DLA NAUCZYCIELI Kampania edukacyjna WWF „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” 1 Kampania edukacyjna WWF „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” 2 USŁYSZEĆ AFRYKĘ Z wizytą w Warsztacie Terapii Zajęciowej Pasowanie na czytelnika 2013 „Dzień Dobrych Uczynków” w naszej szkole 2013 CERTYFIKAT SPOŁECZNIE ZAANGAŻOWANEJ PLACÓWKI DZIEŃ ZMIAN RAPORT - DZIEŃ ZMIAN Baw się i bądź bezpieczny STOP DOPALACZOM II EDYCJA PROGRAMU "Baw się i badź bezpieczny" MALI uczniowie idą do szkoły – projekt edukacyjny UNICEF Szkoła bez przemocy Szkoła bez przemocy- mozliwe czy nie? Dzieciństwo bez przemocy CERTYFIKAT V edycja Szkoły bez przemocy Podsumowanie V edycji Szkoły bez przemocy Jesteśmy w VI edycji Szkoły bez przemocy AKCJA „KIBICUJĘ FAIR PLAY” NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PROJEKT NAIKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - informacje o programie NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - postanowienia ogólne NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA I SEMESTR W SZKOŁE PODSTAWOWEJ NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA I SEMESTR W GIMNAZJUM NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA II SEMESTR W SZKOLE PODSTAWOWEJ NAUKA KLUCZEM DO PRZEYSZŁOŚCI - PODSUMOWANIE PRACY ZA II SEMESTR W GIMNAZJUM NAUKA KLUCZEM DO PRZYSZŁOŚCI - zdjęcia z realizacji projektuu

Projekty i inne działania

Szkoła bez przemocy- mozliwe czy nie?

Jesteśmy szkołą integracyjną. Zasady, którymi kierujemy się będąc jej uczniami i nauczycielami to przede wszystkim: tolerancja i akceptacja inności drugiego człowieka, dbanie o szacunek i wizerunek swój i innych, bezinteresowna pomoc.

         Dlatego też przystąpiliśmy do programu Szkoła bez Przemocy. Jest to program ogólnopolski, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu jakim jest przemoc, zmianę postawy wobec przemocy a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko. Programowi patronuje Prezydent RP. Organizatorami programu są: Media Regionalne i Polskapresse oraz Fundacja Orange a także Wydawnictwo Pedagogiczne Operon.

         Program „Szkoła bez przemocy” swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. W działaniach Programu biorą udział wszystkie szkoły, które do niego przystąpią. Obecna edycja jest IV edycją tego programu.

         Nasza szkoła uczestniczy w Programie od jego III edycji. Finałem udziału w programie są obchody Dnia Szkoły bez Przemocy.

         Dnia 5.06.2008r. i 5.06.2009 r. jako jedyna szkoła w naszej gminie zorganizowaliśmy takie dni. Były konkursy, rozmowy, dyskusje a przede wszystkim dobra zabawa. O kodeksie Szkoły bez Przemocy i zawartych w nim postanowieniach a także sposobach ich realizacji mówili uczniowie, nauczyciele rodzice. Odbył się także wspólny przemarsz uczniów i nauczycieli po Mrzeżynie, podczas którego wypuszczono balony z wizytówką szkoły. Przemarszem tym chcieliśmy powiedzieć    NIE! przemocy i agresji wśród młodzieży. Próbowaliśmy pokazać, że można żyć w zgodzie i szacunku, bez agresji i wulgaryzmów, z przyjaźnie wyciągniętą dłonią i serdecznym uśmiechem wychodzić naprzeciw drugiej osobie. 

          W roku szkolnym 2009/2010 głównym przesłaniem programu jest bezinteresowna pomoc i prace wolontariuszy na rzecz innych osób i środowiska. Bardzo spodobał się nam ten pomysł. Wspólne prace uczniów na rzecz środowiska są przykładem tego, że dbamy o wizerunek nasz, naszej szkoły i naszego środowiska. Dlatego też wspólne wyjście do lasu, do portu, nad jezioro, śpiewy przy ognisku i zabawy na plaży traktujemy jako czas poświęcony drugiej osobie, a także jako dobry moment aby wypracować w sobie pozytywne nastawienie do ludzi i świata, aby pokazać nasze dobre i mocne strony.

         Równocześnie zbierzemy udział w programie „Dzieciństwo bez przemocy”. Programy te, a zwłaszcza ich cele mocno się uzupełniają i podejmują próbę minimalizowania agresji. W związku z tym, w szkole zorganizowano lekcję na poziomie klas V. Na to spotkanie została zaproszona równorzędna klasa ze szkoły podstawowej nr 2 w Trzebiatowie. Uczniowie, w mieszanych zespołach odszukiwały przejawy łamania praw dzieci w baśniach, wspólnie  radziły jak zaprzestać takim zachowaniom wobec innych, zapoznały się z Konwencją Praw Dziecka, wyjaśniały jak rozumieją zawarte w nich prawa.

         Była to dobra okazja do wspólnej zabawy, poszerzenia wiedzy na temat swoich praw i obowiązków i do nawiązania nowych przyjaźni.

         Dzień 5.06. stał się ważnym dniem w naszej szkole i na stałe wpisał się w poczet obchodów. W tym roku szkolnym również będziemy w nim uczestniczyć. Naprawdę warto.

 

Anna Ścibisz

Aktualności

Kontakt

  • SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MRZEŻYNIE
    ul. Tysiąclecia 32
    72-330 Mrzeżyno
  • (91)3866273
    fax (91)3866254

Galeria zdjęć