Baw się i bądź bezpieczny

OGÓLNOPOLSKA KAMPANIA EDUKACYJNA UNICEF „BAW SIĘ I BĄDŹ BEZPIECZNY!”

Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu
w Mrzeżynie znalazła się w gronie 1300 placówek w Polsce, które włączyły się
do Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej UNICEF – „Baw się i bądź bezpieczny!”.

Projekt Edukacyjny UNICEF został wsparty przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która jest partnerem kampanii, a także objęty honorowymi patronatami Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Celem projektu jest przekazanie dzieciom wiedzy o tym:

• jak dbać o własne bezpieczeństwo,
  • jak unikać sytuacji ryzykownych,
  • jak poradzić sobie w sytuacji, gdy już dojdzie do wypadku.

Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, bowiem najmłodsze dzieci są najczęstszymi ofiarami różnego rodzaju wypadków. To właśnie z powodu wypadków każdego roku w Polsce ginie najwięcej dzieci.

Projekt składa się z trzech integralnych części:

1. Przeprowadzenia zajęć edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa dzieci w oparciu o dostarczone przez UNICEF materiały dydaktyczne.
  2. Konkursu dla uczniów na zaprojektowanie symbolu ogólnopolskiej kampanii „Baw się
    i bądź bezpieczny!”.
    Każda szkoła, która przystąpi do programu może wziąć udział w konkursie na wykonanie projektu, który stanie się oficjalnym symbolem kolejnych edycji „Baw się i bądź bezpieczny!”.
  3. Zaangażowania władz lokalnych w zwiększenie bezpieczeństwa dzieci. Po przeprowadzonych zajęciach nauczyciele zachęcą uczniów do dyskusji i wspólnego zidentyfikowania miejsc dla nich niebezpiecznych w ich najbliższym otoczeniu. Na przykład : czy w pobliżu szkoły znajdują się dobrze oznakowane przejścia dla pieszych? Czy jest sprawna sygnalizacja świetlna?
    Czy place zabaw są odpowiednio zabezpieczone? …etc Następnie uczniowie przygotują list,
    w którym podadzą konkretne miejsca, które zagrażają ich bezpieczeństwu i zwrócą się do władz lokalnych (burmistrza, wójta, sołtysa) z prośbą o podjęcie działań.

Za realizację projektu „Baw się i bądź bezpieczny” w naszej szkole odpowiedzialni są:

Pani Irena Winturska klasy „0” – III SP

Pani Ewa Idziklasy IV – VI

Pani Mariola Kamińska - koordynator odpowiedzialny za kontakt i współpracę z UNICEF.

Mariola Kamińska