Kampania edukacyjna WWF „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” 2

Kampania edukacyjna WWF „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły”

Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego że są nieme dla jego tępej percepcji.

Mark Twain (1835-1910)

W maju 2012 roku Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Mrzeżynie przystąpiła do Ogólnopolskiej Kampanii edukacyjnej WWF „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły”. Od września uczniowie z zapałem realizowali różnorodne zadania związane z ochroną zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. W trakcie kampanii edukacyjnej uczniowie dowiedzieli się więcej na temat problemu zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i sposobach zapobiegania temu zjawisku. Uczniowie oglądali prezentacje multimedialne przygotowane przez WWF, rozwiązywali quizy, odpowiadali na pytania, korzystali z przygotowanych kolorowanek. Dużą popularnością cieszyła się multimedialna gra edukacyjna dla dzieci "Misja Leon Kameleon". Nauczyciele koordynatorzy uczestniczyli w konferencji merytorycznej w Szczecinie, prowadzili zajęcia wzorując się na ciekawych propozycjach WWF. Na stronie internetowej szkoły pojawiły się ogólne i bieżące informacje dotyczące przebiegu realizacji projektu. Dzieci poruszały tematykę ze swoimi rodzicami w domu. Rodzice zaś pomagali swoim najmłodszym pociechom przy wykonywaniu prac plastycznych na wystawę szkolną. Wystawa taka została zaprezentowana w holu szkoły w listopadzie 2012 r. jako podsumowanie wszystkich działań związanych z projektem. Do udziału w projekcie zostali włączeni także uczniowie niepełnosprawni z Zespołu Edukacyjno – Terapeutycznego Publicznego Gimnazjum.
Koordynatorami projektu w naszej szkole były panie: D. Filipowicz, M. Kamińska, A. Kamińska, B. Świątek, D. Skrzypińska – Rzońca. Oprócz wymienionych osób ogromny wkład pracy z dziećmi wniosły nauczycielki przyrody, plastyki oraz wszyscy wychowawcy. Mamy dużą satysfakcję, że dzieci ze szkoły w Mrzeżynie poznały podstawowe zagadnienia dotyczące tak ważnego tematu, a ich ciekawość poznawcza z pewnością została rozbudzona.
Wszelkie działania na rzecz Kampanii „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły” w naszej szkole podkreślają również nasz wkład „Na rzecz wspólnego świata” w ramach światowych obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 2012.