- Wniosek o przyjęcie do oddziału przedszkolnego
- Wniosek o przyjęcie do klasy pierwszej
- Wniosek o przyjęcie do klasy...
- Wniosek o przyjęcie do klasy integracyjnej
- Wniosek o przyjęcie do zespołu edukacyjno-terapeutycznego
- Wniosek o duplikat
- Procedura wydawania duplikatów dokumentów
- Aktualny Statut
- Program Profilaktyczno-Wychowawczy
- Regulamin terapii EEG Biofeedback (Neurofeedback)
- Karta zgłoszenia dziecka na terapię EEG Biofeedback (Neurofeedback)
- Zgoda na zajęcia dodatkowe EEG BIOFEEDBACK (Neurofeedback)
- ZGODA NA ZAJĘCIA DODATKOWE
- KARTA ZGŁOSZENIA DZIECKA NA TERAPIĘ POLISENSORYCZNĄ W SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA
- REGULAMIN TERAPII POLISENSORYCZNEJ W SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Mrzeżynie
- Regulamin wycieczek
- Zarządzenie nr 9/2020 i procedura COVID-19 w oddziałach przedszkolnych
- Zarządzenie nr 8/2020 i procedura COVID-19 w szkole
PROGRAM WYCHOWAWCZO -PROFILAKTYCZNY
SZKOŁY PODSTAWOWEJ Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
im. KAWALERÓW ORDERU UŚMIECHU W MRZEŻYNIE
ZATWIERDZONY W POROZUMIENIU Z RADĄ PEDAGOGICZNĄ
UCHWAŁĄ RADY RODZICÓW Z DNIA 23.09.2021 r.
Rok szkolny 2021/2022
Wstęp
Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny realizowany w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Mrzeżynie opiera się o hierarchię wartości przyjętych przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski, wynikających z koncepcji pracy oraz tradycji szkoły. Działania zawarte w programie wychowawczo-profilaktycznym są spójne z wewnątrzszkolnym systemem oceniania oraz statutem szkoły.
Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych jest współpraca całej społeczności szkolnej i przedszkolnej, oparta na założeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny.
Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej oraz społecznej. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów uczniów. Profilaktyka to proces wspierający zdrowie psychiczne i fizyczne poprzez pomoc i towarzyszenie uczniowi w zdobywaniu wiedzy o zagrożeniach dla zdrowia oraz w nabywaniu umiejętności przeciwdziałaniu tym zagrożeniom. Profilaktyka jest zatem istotnym elementem wychowania.
Treści zawarte w tym programie mają na celu ukierunkowanie ucznia w jego dążeniach, pomoc w zbudowaniu właściwej hierarchii wartości, naukę umiejętnego realizowania własnych potrzeb z poszanowaniem drugiego człowieka oraz promocję zdrowego stylu życia.
Program wychowawczo- profilaktyczny szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej. Określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.
Program wychowawczo-profilaktyczny został opracowany na podstawie przeprowadzonej diagnozy potrzeb i problemów występujących w środowisku szkolnym i lokalnym z uwzględnieniem:
- wyników ewaluacji wcześniejszego szkolnego programu wychowawczego oraz szkolnego programu profilaktyki;
- wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora;
- wniosków i analiz pracy zespołów przedmiotowych;
- uwag, spostrzeżeń, wniosków nauczycieli, uczniów, rodziców.
Podstawowym celem realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganiu zachowaniom problemowym, ryzykownym. Ważnym elementem realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego jest kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły.
Podstawowe zasady realizacji szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego obejmują:
- powszechną znajomość założeń programu przez uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły;
- zaangażowanie wszystkich podmiotów szkolnej i przedszkolnej społeczności oraz współpracę w realizacji zadań określonych w programie;
- respektowanie praw wszystkich członków szkolnej i przedszkolnej społeczności oraz kompetencji organów szkoły (dyrektor, rada rodziców, samorząd uczniowski);
- współdziałanie ze środowiskiem zewnętrznym szkoły (np. udział organizacji wspierających działalność wychowawczą i profilaktyczną szkoły);
- współodpowiedzialność za efekty realizacji programu.
W ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego w roku szkolnym 2021/2022 realizowane będą w naszej szkole programy, które stanowią załącznik nr 1. Są to:
- „Autorski Program Szkolnego Koła Wolontariatu”;
- Ogólnopolski Program "Szkoła promująca zdrowie";
- Międzynarodowy Projekt Edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa śród uczniów kl. I-III „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”;
- Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Z kulturą mi do twarzy”.
- Wczesna Profilaktyka Program Cukierki dla dzieci w wieku 5-10 lat;
- Projekt wychowawczo-profilaktyczny dla klas IV-VIII - „Trzy koła”Podstawa prawna
- Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.(Dz. U. 1997 nr 78 poz 483 ze zm.)
- Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r. nr 120, poz.526)
- Ustawa z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189
- Ustawa z 7 września 1991 r. o Systemie Oświaty (tekst jedn.:D z.U. z 2016 r. poz 1943 ze zm.)
- Ustawa z 14 grudnia 2016 r.- Prawo Oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59)
- Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz, U. Z 2006 r. poz. 487)
- Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii( tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 783)
- Ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz 957)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii ( Dz.U. z 2015 r. poz. 1249)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej' w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz.U. 2017 r. poz. 356)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego (dz. U.2019 r. poz.325)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 31 sierpnia 2017 r. w sprawie szczególnego sposobu realizacji w szkołach środków towarzyszących o charakterze edukacyjnym, które służą prawidłowej realizacji programu dla szkół oraz upowszechniają wśród dzieci nawyki żywieniowe.
- Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania dla szkół publicznych.
W znowelizowanym rozporządzeniu wskazano tematykę dotyczącą istotnych problemów społecznych: zdrowotnych, prawnych, finansowych, klimatycznych i ochrony środowiska.
- Procedury postępowania nauczycieli i metody współpracy szkół z Policją w sytuacjach zagrożenia dzieci oraz młodzieży przestępczością i demoralizacją, w szczególności: narkomanią, alkoholizmem, prostytucją. ( Program Zapobiegania Niedostosowaniu Społecznemu i Przestępczości wśród Dzieci i Młodzieży)
- Statut Szkoły Podstawowej im Kawalerów Orderu Uśmiechu w Mrzeżynie.
- Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022:
1. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie oraz realizację zadań programu wychowawczo-profilaktycznego.
2. Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie.
3. Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu edukacji klasycznej, wprowadzenia w dziedzictwo cywilizacyjne Europy, edukacji patriotycznej, nauczania historii oraz poznawania polskiej kultury, w tym osiągnięć duchowych i materialnych. Szersze i przemyślane wykorzystanie w tym względzie m.in. wycieczek edukacyjnych.
4. Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19 w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat szkoły oraz poczucie bezpieczeństwa. Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne.
4. Wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności – rozwój umiejętności zawodowych w edukacji formalnej i pozaformalnej, w tym uczeniu się dorosłych.
5. Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach. Rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Misja szkoły
Wychowanie rozumiemy jako proces świadomy, bardzo złożony i trudny, który polega na planowanym, a jednocześnie spontanicznym oddziaływaniu na dziecko przez całe środowisko wychowawcze. Jedną z naczelnych wartości realizowanych w naszej szkole jest integracja uczniów niepełnosprawnych z ich zdrowymi kolegami. Włączenie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w proces kształcenia i wychowania razem z dziećmi i młodzieżą zdrową, uczy tych ostatnich tolerancji i demokracji w odniesieniu do swoich niepełnosprawnych rówieśników. Uczniowie specjalnej troski poprzez kształcenie integracyjne mają możliwość zdobywać wiedzę i umiejętności na miarę ich możliwości wspólnie z rówieśnikami i jak najbliżej miejsca zamieszkania. Uczymy się, aby żyć wspólnie w zjednoczonej Europie w duchu tolerancji i z poszanowaniem godności praw człowieka.
Wizja naszej szkoły
Cele główne:
- Nasza szkoła budzi aspiracje edukacyjne uczniów.
- Tworzy najlepsze warunki do zdobywania wykształcenia i rozwijania zainteresowań.
- Kadrę szkoły stanowi zespół wysoko wykwalifikowanych nauczycieli, gotowych do ciągłego doskonalenia, wprowadzania innowacyjnych rozwiązań, tworzących autorskie programy
i projekty wspomagające rozwój uczniów.- Szkołę łączą mocne zasady współpracy z rodzicami, by wdrażać spójny system wartości, tworzyć i rozwijać tradycje szkoły.
- Szkoła promuje się w środowisku, oferuje możliwość kształcenia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
- Szkoła aktywnie włącza się w życie środowiska, promując jego walory, współpracując
z lokalnymi instytucjami.Model absolwenta naszej szkoły
- Jest wyposażony w wiedzę i umiejętności umożliwiające mu kontynuowanie nauki na wyższym etapie kształcenia.
- Na miarę posiadanych możliwości nawiązuje pozytywne relacje z innymi ludźmi.
- Umie pracować w zespole.
- Jest odpowiedzialny za swoje zachowanie.
- Dba o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
- Jest wrażliwy na krzywdę i jest gotów stanąć w obronie krzywdzonych.
- Znajduje godne miejsce wśród społeczeństwa jednoczącej się Europy.
Model absolwenta z dysfunkcjami
- Potrafi porozumiewać się z otoczeniem w najpełniejszy sposób, jest wyposażony w wiedzę i umiejętności umożliwiające mu dalsze kształcenie.
- Posiada maksymalną niezależność życiową w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.
- Jest zaradny w życiu codziennym adekwatnie do własnego indywidualnego poziomu sprawności i umiejętności, posiada poczucie sprawczości.
- Może uczestniczyć w różnych formach życia społecznego na równi z innymi, znając i przestrzegając (w ramach swoich możliwości) ogólnie przyjętych norm współżycia społecznego, zachowując przy tym prawo do swej inności.
W związku z zagrożeniem Covid-19 do treści programu profilaktyczno-wychowawczego wprowadza się wiele działań mających na celu budowanie świadomości zagrożeń związanych z pandemią koronawirusa oraz sposobów i metod unikania zakażeń.
Główne treści programu wychowawczo-profilaktycznego na rok szkolny 2021/2022:
1. Trudności uczniów w przyswajaniu wiedzy i umiejętności w zakresie danego przedmiotu powstałych w czasie nauki zdalnej.
2. Zdrowy tryb życia.
3. Prawidłowe relacje rówieśnicze – trudności w nawiązywaniu kontaktów rówieśniczych.
4. Integracja środowiska uczniowskiego poprzez działalność samorządową i wolontariacką.
5. Edukacja ekologiczna oraz kształtowanie postawy proekologicznej.
6. Zdrowie psychiczne i dobrostan uczniów.
7. Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie.
8. Budowanie zespołu klasowego.
9. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny.
1. Trudności uczniów w przyswajaniu wiedzy i umiejętności w zakresie danego przedmiotu powstałych w czasie nauki zdalnej.
Cel ogólny:
Wspomaganie uczniów wykazujących problemy w nauce oraz zapewnienie im równych szans w przyszłości.
Cele szczegółowe:
Trudności w nauce:
- Budowanie wiary we własne siły i umiejętności oraz kształtowanie wytrwałości w realizacji wyznaczonych celów.
Motywowanie do nauki:
- Kształtowanie umiejętności organizacji czasu oraz przestrzeni do pracy.
- Budowa systematyczności w nauce oraz wypracowanie metody powtórek.
- Kształtowanie umiejętności oceny własnej pracy.
- Uświadamianie rodziców / opiekunów o konieczności wsparcia oraz okazywaniu akceptacji dziecka.
Zadanie
Sposób realizacji
Odbiorca
-Diagnoza zjawiska – ilość osób przejawiających trudności w nauce oraz ich specyfika.
- Zapoznanie uczniów i rodziców z wymogami stawianymi przed uczniami z danego przedmiotu szkolnego.
- diagnoza zjawiska,
- zapoznanie z zasadami oceniania z poszczególnych przedmiotów,
- analiza uzyskanych wyników oraz dostosowanie działań profilaktycznych do indywidualnych potrzeb uczniów,- spotkania z rodzicami / opiekunami i stała współpraca,
- spotkania ze specjalistami.
Cała społeczność szkolna
- Pedagogizacja nauczycieli na temat specyficznych trudności w nauce przejawianych przez uczniów zdrowych.
- Utrzymywanie stałej współpracy z rodzicami/ opiekunami uczniów.
- spotkanie ze specjalistami np. z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,
- szkolenie/ e-szkolenie.Nauczyciele i wychowawcy
- Pedagogizacja nauczycieli na temat możliwych zaburzeń zachowania uczniów.
- Dostosowanie formy zajęć do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów szkoły.
- Pedagogizacja nauczycieli w temacie inteligencji emocjonalnej dzieci i młodzieży szkolnej.
- Rozwijanie kompetencji komunikacyjnych nauczycieli.
- szkolenia,
- spotkania ze specjalistami,
- materiały szkoleniowe, literatura przedmiotu,
- prowadzenie zajęć z zastosowaniem zasady indywidualizacji,
- szkolenie/ e-szkolenie.
Nauczyciele i wychowawcy
- Pedagogizacja rodziców /
opiekunów dzieci na temat specyficznych trudności w nauce przejawianych przez uczniów zdrowych.
- Nawiązania lub utrzymywanie stałego kontaktu z rodzicami / opiekunami uczniów oraz zachęcanie ich do większego angażowania się w sprawy szkoły i jej uczniów.
- Uświadamianie rodziców
o konieczności samodzielnej pracy dziecka.- Nawiązanie stałej współpracy
z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną.- Indywidualna analiza potrzeb danej rodziny.
- spotkania ze specjalistami z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej,
- spotkania z psychologiem / pedagogiem szkolnym, psychologiem z poradni, psychoterapeutą, logopedą,
- spotkania z wychowawcą
i nauczycielami,- materiały szkoleniowe, informacyjne,
- warsztaty uczące sposobów pracy
z dzieckiem,- dramy, szkolenia.
Rodzice / opiekunowie uczniów
- Budowanie postawy możliwości realizacji zamierzonych celów.
- Rozwijanie poczucia akceptacji do samego siebie oraz poczucia tolerancji
i akceptacji względem innych uczniów.- Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych uczniów.
- spotkania ze specjalistami (np. pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, neurolog, psycholog szkolny, logopeda),
- szkolenia, ćwiczenia aktywizujące uczniów, poprawiające wydolność ich pamięci oraz wpływające na akceptowanie siebie i innych osób,
- e-lekcja.
2. Zdrowy tryb życia
Cele ogólne:
- Pogłębienie wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych, których celem jest utrzymanie bądź przywrócenie stanu zdrowia fizycznego i psychicznego.
- Kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie należy do jednych z najważniejszych wartości w życiu.
- Kształtowanie odpowiedniej aktywnej postawy i dbanie o zdrowie własne, swoich bliskich i innych ludzi.
- Promowanie regularnego uprawiania sportu,
- Uświadamianieistnienia chorób cywilizacyjnych, chorób wenerycznych.
- Uświadamianie problemu depresji.
Szczegółowe:
- Popularyzacja aktywności fizycznej wśród uczniów.
- Nawiązanie lepszej współpracy z rodzicami/ opiekunami uczniów.
- Polepszenie atmosfery w szkole.
- Poprawa wyników nauczania i osiągnięć uczniów.
- Zmniejszenie ilości absencji dzieci na zajęciach, których geneza była chorobowa.
- Lepsza współpraca szkoły z otoczeniem lokalnym.
Zadanie
Sposób realizacji
Odbiorca
- Propagowanie wśród uczniów zdrowego trybu życia.
- Uświadamianie uczniom jak ważne jest zdrowe odżywianie się.
- Nauka gotowania/ przyrządzanie posiłków.
- Świadomość znaczenia ruchu fizycznego w życiu każdego człowieka.
- Zwiększenie aktywności fizycznej i wyrobienie nowych nawyków.
- zajęcia aktywizujące,
- konkursy taneczne, wokalne, sportowe,
- warsztaty, rajdy,
- zajęcia plastyczne,
- zajęcia sportowe,
- dostępność nauczycieli,
- dostępność i popularyzacja materiałów edukacyjnych,
- wycieczki.
- organizacja Dnia Sportu
Uczniowie
- Uświadomienie zjawiska depresji.
- materiały informacyjne,
- pogadanki,
- ćwiczenia aktywizujące,
- badania i sporządzenia ewaluacji,
- dostępność nauczycieli,
- e-lekcje,
- dostępność i popularyzacja
materiałów edukacyjnych,
- spotkania ze specjalistami.
Uczniowie
- Uświadomienie zjawiska depresji.
- materiały informacyjne,
- szkolenia,
- e-szkolenia,
- dostępność psychologa,
- dostępność i popularyzacja
materiałów edukacyjnych,
- spotkania ze specjalistami.
Nauczyciel
Rodzic
3. Prawidłowe relacje rówieśnicze – trudności w nawiązywaniu kontaktów rówieśniczych.
Cel ogólny:
- Pomoc uczniom w mającym trudności w nawiązywaniu relacji ze swoimi kolegami i koleżankami ze szkolnych ławek po okresie nauki zdalnej.
Szczegółowe:
- Rozwijanie umiejętności nawiązywania prawidłowych relacji z rówieśnikami.
- Rozwijanie umiejętności nawiązywania prawidłowych relacji z rówieśnikami.
- Rozwijanie kompetencji wychowawczych nauczycieli i opiekunów uczniów,
- Poszerzanie wiedzy nauczycieli i opiekunów na temat prawidłowego rozwoju i funkcjonowania młodych ludzi oraz istotności nawiązywania i utrzymywania poprawnych relacji między rówieśniczych,
- Prowadzenie działań profilaktycznych utrzymujący satysfakcjonujący poziom zdolności opisany w punktach wcześniejszych.
Zadanie
Sposób realizacji
Odbiorca
- Kształtowanie właściwych relacji między uczniami.
- Ukazanie poprawnych i społecznie akceptowanych form relacji w grupie rówieśniczej.
- Popularyzowanie dobrego zachowania.
- Promowanie postaw tolerancyjnych.
- godziny wychowawcze,
- zajęcia aktywizujące,
- e-lekcje,
- dramy.
Uczniowie
- Rozwijanie kompetencji wychowawczych nauczycieli i opiekunów uczniów.
- prelekcje,
- szkolenia,
- broszury, materiały informacyjne.
Nauczyciele, wychowawcy, rodzice/ opiekunowie uczniów
4. Integracja środowiska uczniowskiego poprzez działalność samorządową i wolontariacką.
Cel ogólny:
- Nabywanie kompetencji społecznych (komunikacja, współpraca w grupie) jako przygotowanie do aktywnego życia w społeczeństwie.
Szczegółowe:
- Rozwijanie umiejętności nawiązywania prawidłowych relacji z rówieśnikami.
- Rozwijanie kompetencji wychowawczych nauczycieli i opiekunów uczniów.
- Poszerzanie wiedzy nauczycieli i opiekunów na temat prawidłowego rozwoju i funkcjonowania młodych ludzi oraz istotności nawiązywania i utrzymywania poprawnych relacji międzyrówieśniczych.
Zadanie
Sposób realizacji
Odbiorca
- Propagowanie aktywności
i twórczego myślenia uczniów.- Wychowywanie samodzielnych, samodzielnie radzących sobie w życiu młodych ludzi.
- pogadanki, e-lekcje, samodzielne wystąpienia,
- udział w działaniach Szkolnego Koła Wolontariatu.
Uczniowie
5. Edukacja ekologiczna oraz kształtowanie postawy proekologicznej.
Cel ogólny:
- Wypracowanie nawyków proekologicznych oraz sposobów codziennego funkcjonowania nie tylko w szkole, ale również w domu rodzinnym z poszanowaniem zasobów środowiska naturalnego.
Szczegółowe:
- Podnoszenie wiedzy z zakresu ekologii na przedmiotach szkolnych, tj. technika, geografia, chemia, biologia, etyka, języki obce oraz podstawy przedsiębiorczości oraz innych w zależności od szkoły.
- Zwiększanie świadomości uczniów oraz podnoszących ich umiejętności poprzez organizowanie zajęć dodatkowych o tematyce ekologicznej.
- Nawiązanie współpracy z fundacjami oraz organizacjami ekologicznymi.
- Popularyzacja aktywności proekologicznych, tj. udział w kampaniach na rzecz ochrony środowiska naturalnego, propagowanie zdrowego stylu życia, w zgodzie z otaczającym światem oraz promowanie takich zachowań u innych.
Zadanie
Sposób realizacji
Odbiorca
- Określenie aktualnego poziomu świadomości ekologicznej i postaw proekologicznych.
- Edukowanie uczniów na temat ekologii oraz zwiększanie ich świadomości i wrażliwości na otaczający nas świat.
- Uczniowie są świadomi problemów ekologicznych.
- Odnawialne źródła energii.
- narzędzia diagnostyczne,
- przedmioty szkolne,- lekcje wychowawcze,
- zajęcia w terenie,
- eksperymenty.Uczniowie
- Propagowanie proekologicznego sposobu myślenia oraz aktywności.
- EKO-modne
- BIO-inspiracje
- Udział w Ogólnopolskich programach prozdrowotnych- godziny wychowawcze o tematyce ekologicznej,
- współpraca z organizacjami, fundacjami ekologicznymi,
- spotkania z ludźmi promującymi działania ekologiczne.
Uczniowie
- Zwiększanie wiedzy nauczycieli w temacie ekologii oraz działań proekologicznych
Nawiązanie współpracy z fundacjami, organizacjami ekologicznymi.
- Wyposażenie pedagogów w narzędzia potrzebne do efektywniejszego prowadzenia zajęć edukacyjnych.
- szkolenia dla nauczycieli,
- współpraca z organizacjami zewnętrznymi.
Nauczyciele, Wychowawcy
6. Zdrowie psychiczne i dobrostan uczniów.
Cel ogólny:
- Promocja i ochrona zdrowia psychicznego w szkole i przedszkolu.
Szczegółowe:
- Zrozumienie czym jest zdrowie psychiczne, jakie są normy, w jaki sposób zauważać odstępstwa od normy oraz jakie działania podejmować w sytuacji ich pojawienia się.
- Uświadomienie sobie wpływu pandemii COVID-19 na zdrowie fizyczne i psychiczne młodych ludzi.
- Uświadomienie zmian jakie przyniosła transformacja oraz konieczność zmiany trybu nauczania z formy bezpośredniej na online.
- Kreowanie bardziej pozytywnego, sprzyjającego środowiska do pracy i nauki w szkole.
- Budowanie dobrzej relacji między nauczycielami a uczniami.
- Zrozumienie zjawiska depresji oraz jej odmian.
- Ochrona uczniów przed problemami związanymi z szeroko rozumianym zdrowiem psychicznym, skupianie się na strategiach proaktywnych.
- Trening radzenia sobie z konfliktami, przepracowywanie silnych emocji.
- Zdolność empatii dla siebie i innych; nabycie umiejętności dbania o swoje zasoby; zdolność 'odcinania się' od środowisk toksycznych.
- “Odczarowanie” wizerunku psychologa oraz psychiatry.
Zadanie
Sposób realizacji
Odbiorca
- Wzmocnienie kompetencji społeczno-emocjonalnych uczniów
- Rozwijanie umiejętności proszenia o pomoc
- Zapewnienie pomocy osobom potrzebującym
- Dbanie o zachowania tolerancyjne w szkole
- Dbałość o zdrowie psychologiczne oraz fizyczne
- Zaznajomienie z procedurami wynikającymi z zagrożenia pandemią COVID-19
- Dbanie o bezpieczeństwo w szkole, w drodze do szkoły oraz poza jej obiektem.
- spotkania z psychologiem
- narzędzia diagnostyczne
- szkolenia,- warsztaty,
- dramy,
- e-lekcje
- udział w projektach i działaniach profilaktycznych skierowanych do szkół,
- udział uczniów w e-projektach
i działaniach profilaktycznych.Uczniowie
- Zarządzanie sytuacją kryzysową.
- Propagowanie na terenie szkoły wiadomości z zakresu problematyki profilaktycznej.
- Redukcja zagrożenia patologiami i wykluczeniem społecznym.
- Nawiązanie współpracy z organizacjami, fundacjami.
Współpraca z:
- Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Trzebiatowie
- Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryficach
- Policją
- Nawiązanie współpracy z organizacjami, fundacjami.
- Podnoszenie kwalifikacji w zakresie Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, wiedzy na temat stresu, sytuacji stresowych, depresyjnych, itp.
- szkolenia
- spotkania online
- realizacja w klasach 0-III programu ministerialnego „Cukierki”,
- realizacja w klasach IV-VIII programu ministerialnego „Trzy koła”
- realizacja zadań zaproponowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gryficach
- szkolenia,
- przygotowanie, udostępnienie wychowawcom materiałów dotyczących szeroko pojętej profilaktyki (gotowe prezentacje i scenariusze lekcji),
- tworzenie gazetek ściennych, plakatów,
- przygotowanie szkolnych konkursów profilaktycznych,
- spotkania online.
Nauczyciele, Wychowawcy
- Przeciwdziałanie zmianom wywołanym przez pandemię COVID-19
- Podnoszenie kwalifikacji w zakresie wiedzy na temat stresu, sytuacji stresowych, depresyjnych, itp.
- Wzmocnienie relacji na linii uczniowie-nauczyciele-rodzice.
- szkolenia, warsztaty,
- materiały informacyjne, ulotki opracowane ORE,
- pogadanki,- godziny wychowawcze,
- zajęcia w plenerze,
- e-szkolenie,Nauczyciel, wychowawca, rodzice/ opiekunowie dzieci
- Zwiększenie kompetencji wychowawczych rodziców.
- Zapoznanie z zasadami i procedurami funkcjonowania i przeciwdziałania pandemii COVID-19
- szkolenia - procedury przeciwdziałania pandemii COVID-19
Rodzice/opiekunowie dzieci
7. Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego
i dbałości o zdrowie. Zdrowie psychiczne i dobrostan uczniów.Cel ogólny:
- Kształtowanie postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o stan zdrowia.
Szczegółowe:
- Rola wartości w nauczaniu i w wychowaniu dzieci i młodzieży.
- Analiza wartości szczególnie ważnych dla społeczności szkolnej.
- Zwiększenie wrażliwości uczniów na prawdę i dobro. Zwiększenie tolerancyjności.
- Uwrażliwienie uczniów na otaczające ich piękno oraz umiejętność jego odnajdywania.
Zadanie
Sposób realizacji
Odbiorca
Badanie diagnostyczne dotyczące wartości oraz wychowania w tym nurcie.
- Tolerancja oraz otwartość na różnorodność, odmienność.
- Otwartość na nowe przeżycia.
- Zrozumienie oraz akceptowanie własnego ciała oraz zachodzących w nim przemian.
- narzędzia diagnostyczne
- szkolenia, warsztaty- dramy,
- e-lekcje
- spotkanie z ludźmi kultury i sztuki
Uczniowie
- Pedagogizacja rodziców/ opiekunów dzieci.
- Spotkania z wychowawcą oraz utrzymywanie stałej i poprawnej relacji na linii nauczyciele-rodzice/ opiekunowie dzieci.
- Zaangażowanie rodziców
w działalność szkolną.- spotkania z wychowawcą,
- pogadanki.
Rodzice/ opiekunowie uczniów
8. Budowanie zespołu klasowego.
Cel ogólny:
- Budowanie relacji rówieśniczych, kluczowych w poprawanym funkcjonowaniu klas.
Szczegółowe:
- Ponowna adaptacja uczniów do zajęć w trybie stacjonarnym.
- Zaznajomienie się z zespołem klasowym oraz nawiązanie więzi koleżeńskich, przyjacielskich.
- Przypomnienie aktualnie obowiązujących zasad organizacyjnych i zasad pracy w szkole i w klasie.
- Rozpoznanie aktualnej sytuacji uczniów - nastrojów, samopoczucia, doznanych trudnych przeżyć w związku z pandemią.
- Przekazanie informacji o możliwościach uzyskania pomocy.
Zadanie
Sposób realizacji
Odbiorca
- Zajęcia integracyjne.
- Ponowna adaptacja uczniów do zajęć w trybie stacjonarnym.
- Zaznajomienie się z zespołem klasowym oraz nawiązanie więzi koleżeńskich, przyjacielskich.
-Przypomnienie aktualnie obowiązujących zasad organizacyjnych i zasad pracy w szkole i w klasie.
-Zaznajomienie z procedurami wynikającymi z istnienia zagrożenia pandemią COVID-19.
ćwiczenia indywidualne i grupowe,
- ćwiczenia integrujące klasy uczniowskie,
- ćwiczenia aktywizujące.
Uczniowie
Budowanie odpowiedniej postawy w świadomości dzieci i młodzieży oraz ich rodziców
Zajęcia prowadzone w formie pogadanek, szkoleń, warsztatów plastycznych, wprowadzenie elementu dram psychologicznych do prowadzonych ćwiczeń;
Uczniowie
9. Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny.
Cel ogólny:
- Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie oraz realizację zadań programu wychowawczo-profilaktycznego.
Szczegółowe:
- Zapoznanie się z oczekiwaniami rodziców oraz nauczycieli.
- Tworzenie przestrzeni do współpraca z rodzicami rozumiane jako współdecydowanie oraz współodpowiedzialność za to, co się dzieje w szkole.
- Zaangażowanie rodziców, wychodzenie z inicjatywami na nowe działania mające na celu edukację ich dzieci.
Zadanie
Sposób realizacji
Odbiorca
- Diagnostyka problemu – określenie jakości relacji na linii rodzice/ opiekunowie uczniów-nauczyciele/ pracownicy szkoły.
- Zapoznanie nauczycieli i opiekunów uczniów z aktualnym poziomem i jakością nawiązanych relacji pomiędzy nimi.
- Pomoc w sytuacja trudnych związanych z pandemią COVID-19
- badanie ewaluacyjne
- spotkanie z psychologiem
- spotkania z rodzicami uczniów
Wychowawcy, nauczyciele, dyrekcja, rodzice, opiekunowie dzieci
- Pełnienie funkcji informacyjnej w sytuacjach kryzysowych.
- Podnoszenie społecznych kompetencji nauczycieli.
- spotkania z psychologiem/ pedagogiem szkolnym,
- e-szkolenie.
Nauczyciele, wychowawcy, dyrekcja szkoły
- Nawiązanie dialogu.
Uświadomienie opiekunom uczniów ich praw i obowiązków wynikających z faktu uczestnictwa ich dziecka w życiu szkoły.
- Poznanie oczekiwań rodziców/ opiekunów uczniów względem szkoły i nauczycieli.
- Powołanie/ usprawnienie działania Rady Rodziców/ Rady Szkoły/ Fundacji/ innych organów, w których pracę angażują się rodzice/ opiekunowie prawni
i faktyczni uczniów.Nauczyciele, wychowawcy, dyrekcja szkoły oraz rodzice/ opiekunowie uczniów
- Wdrożenie wspólnego, partnerskiego podejścia
i zarządzania placówką szkoły.- współorganizowanie wydarzeń przy współpracy rodziców/ opiekunów uczniów i nauczycieli.
Rodzice/ opiekunowie uczniów
- Wspólne rozwiązywanie sytuacji problemowych.
- Prowadzenie diagnozy
środowiskowej, udzielenie
wsparcia rodzinom
potrzebującym.- informowanie osób potrzebujących
o instytucjach/ organizacjach świadczących pomoc.Pedagog/ psycholog szkolny, nauczyciele i wychowawcy, rodzice/ opiekunowie dzieci
UWAGI DO REALIZACJI
W roku szkolnym 2021/22 wprowadza się zmiany w sposobie realizacji imprez okolicznościowych, tematycznych akademii i apeli. Przy organizacji tego typu wydarzeń będą stosowane procedury bezpieczeństwa związane z Covid-19.
Zasady ewaluacji programu wychowawczo-profilaktycznego
Ewaluacja programu wychowawczo-profilaktycznego polega na zaplanowanym
i systematycznym gromadzeniu i przetwarzaniu informacji o warunkach, przebiegu
i skuteczności prowadzonych w szkole działań. Ocena skuteczności pozwoli na wprowadzenie odpowiedniej modyfikacji przez co podniesiona zostanie jakość prowadzonych działań. Ewaluacja przeprowadzona będzie poprzez:• Obserwację zachowań uczniów na przestrzeni roku szkolnego.
• Wywiady z rodzicami uczniów w temacie prowadzonych badań
• Analizę dokumentacji
• Przeprowadzenie badań ankietowych wśród uczniów, rodziców i nauczycieli,
• Wymianę spostrzeżeń w zespołach wychowawców i nauczycieli.
Ewaluacja programu przeprowadzona będzie w każdym roku szkolnym przez zespół wychowawców szkoły podstawowej. Zadaniem zespołu jest opracowanie planu ewaluacji, organizacja badań oraz opracowanie wyników. Z wynikami prac zespołu w formie raportu ewaluacyjnego zostanie zapoznana Rada Pedagogiczna oraz Rada Rodziców. Program wychowawczo-profilaktyczny został uchwalony przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną szkoły.
Przewodniczący Rady Rodziców- Tomasz Ringert;
Program zatwierdzony w dniu 23.09.2021r.
Przewodniczący Rady Pedagogicznej- Małgorzata Skoneczna;
Program przyjęty do realizacji w dniu ….................. r.