• KARTKI ŚWIĄTECZNE

     • Ze świętami Bożego Narodzenia związanych jest wiele tradycji. Jedną z nich jest wysyłanie kartek świątecznych. I bardzo dobrze, bo nie ma nic cenniejszego niż pokazanie drugiej osobie, że się o niej pamięta. Najpiękniejsze kartki to te, które wykonane są własnoręcznie, z życzeniami płynącymi prosto z serca. I takimi właśnie kartkami uczniowie klas I-III i ZET obdarowali nauczycieli, pracowników szkoły oraz osoby i instytucje współpracujące ze szkołą.

      Bemsz-Miskiewicz Sandra

    • Wesołych świąt!
     • Wesołych świąt!

     • Najserdeczniejsze życzenia świateczne, dużo radości z przebywania z bliskimi oraz zdrowia i spokoju na nadchodzący czas. Niech Dzieciątko błogosławi Wam i Waszym rodzinom, a ten trudny dla nas okres niech szybko odejdzie w zapomnienie. Niech Nowy Rok przyniesie to, czego wszyscy najbradziej pragniemy. Niech spełnią się marzenia i plany. 

      Spokojnych świąt!

    • BLASKI WOLONTARIATU
     • BLASKI WOLONTARIATU

     • W ramach akcji: „BLASKI WOLONTARIATU” organizowanej przez Stowarzyszenie POLITES w Szczecinie grupa naszych wolontariuszy odwiedziła najmłodszych uczniów szkoły i przekazała informacje nt bezpieczeństwa na drodze.

      Okres jesienno-zimowy to czas najbardziej niebezpieczny dla kierowców i innych użytkowników drogi.

      Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w okresie jesienno-zimowym są piesi. Ciemna odzież, kaptury, parasole utrudniają ich widoczność. Nawet w ciągu dnia, podczas złych warunków atmosferycznych, pieszy jest słabo widoczny i często zlewa się z otoczeniem.

      W nocy lub przy złej pogodzie, kierowca widzi pieszego ubranego w ciemny strój z odległości 20-30 metrów. W takich warunkach droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuża - kierowca nie jest w stanie szybko zareagować i na drodze często dochodzi do potracenia. Jeśli pieszy ma na sobie jasne ubranie, widoczny jest z odległości około 50 metrów. Gdy ma kamizelkę odblaskową lub inny odblaskowy element jego widoczność sięga od 150 nawet do 300 metrów - pieszy ma większą szansę na przeżycie.

      Należy pamiętać, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

      Nasi wolontariusze rozpoczęli edukację od najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Na podstawie bajki przedstawili zasady poruszania się po drogach. Na koniec spotkania rozdali dzieciom odblaski przypominając o konieczności ich noszenia.

      Dziękujemy organizatorom akcji za przekazania odblasków.

      SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU

    • Przerwa świąteczna i ferie
     • Przerwa świąteczna i ferie

     • Po ciężkiej pracy zdalnej przyszedł czas na odpoczynek. Od 23 grudnia uczniowie mają zimową przerwę świąteczną, która w tym roku szkolnym została połączona z feriami zimowymi. Dopiero 18 stycznia 2021 r. wrócimy do nauki i pracy. Czy to będzie praca stacjonarna, czas pokaże. Apeluję o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. Na stronie internetowej oraz w Librusie będą zamieszczane informacje związane z powrotem do szkoły. Proszę je śledzić. Dużo zdrowia!

      Małgorzata Skoneczna- dyrektor szkoły

    • RAZEM NA ŚWIĘTA
     • RAZEM NA ŚWIĘTA

     • Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy i radosny dla wielu z nas. Niestety, nie dla wszystkich. Dookoła nas są bowiem ludzie starsi, zmagający się z depresją oraz osamotnieni, dla których świąteczna atmosfera jest jedynie uwypukleniem tej samotności. Stąd, by nieść w tym szczególnym czasie iskierkę pamięci i radości, nasi najmłodsi wolontariusze z oddziałów przedszkolnych wzięli udział w akcji MEN „Razem na Święta”. W ostatnich dniach, odważnie i z uśmiechem na ustach, roznosili (pod opieką rodziców) ręcznie robione kartki z życzeniami świątecznymi do domów swoich starszych sąsiadów oraz osób samotnych.

      To jednak nie wszystko. Przez ostatni miesiąc dzieci z oddziałów przedszkolnych i ich rodzice przynosili do szkoły karmę dla zwierząt, która jest szczególnie potrzebna schroniskom w czasie zimy. Wspierali w ten sposób akcję „Karmy paka dla zwierzaka”, a pokaźną ilość puszek i worków rozdysponowano (wraz z kilkoma kocami) do schroniska „Reks” w Kołobrzegu oraz Zarządu Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej w Trzebiatowie, który realizuje zadania schroniska na terenie naszej gminy.

      Niemiecki myśliciel, Erich Fromm, powiedział kiedyś: „Ktokolwiek potrafi dawać z siebie, jest bogaty”. Mamy nadzieję, że działania naszych najmłodszych wolontariuszy zachęcą, aby pomimo koronawirusa i konieczności izolacji, być „milionerem” i dawać od siebie jak najwięcej – nie tylko od święta.

      Życzymy zdrowych i wesołych świąt!

      Dzieci z oddziałów przedszkolnych
      wraz z nauczycielami

       

    • Jasełka w przedszkolu
     • Jasełka w przedszkolu

     • W piątkowe przedpołudnie 18.12.2020 r. dzieci z grup przedszkolnych w pięknych kostiumach i przy scenografii nawiązującej do betlejemskiej szopki wprowadziły nas w nastrojowy klimat Bożego Narodzenia. A wszystko to za sprawą przedstawionej przez nie historii narodzin Dzieciątka Jezus, uświetnionej wspaniałymi kolędami i pastorałkami. W związku z tym, że Święta Bożego Narodzenia są świętami rodzinnymi, a przedszkole propaguje tradycyjne, polskie wartości i stara się mimo pandemii wychodzić z ciekawą ofertą zajęć nie tylko do dzieci, ale także i ich rodziców, Jasełka miały w tym roku niecodzienną oprawę.

      Mali aktorzy zaprezentowali swoje talenty przed kamerą i pomimo faktu, iż Jasełka odbyły się bez udziału rodziców, dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię wydarzeń mających miejsce pewnej nocy w Betlejem.

      Danuta Miętka- wychowawca grupy „Sowy”

    • Międzynarodowy Dzień Walki z AIDS
     • Międzynarodowy Dzień Walki z AIDS

     • W zeszłym tygodniu 1 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z AIDS. Pisaliśmy, że pamiętamy o tym problemie i w związku z tym na lekcjach biologii poruszaliśmy tematykę związaną z wirusem HIV i z AIDS. W tym tygodniu chcielibyśmy podzielić się z Wami pracami plastycznymi, wykonanymi przez uczniów klasy VII a. Oto kilka z nich.

      Agata Sperczyńska nauczyciel biologii

    • Szkolna choinka
     • Szkolna choinka

     • Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – czas przepełniony radością i miłością. Czekając na te wyjątkowe chwile, ubraliśmy szkolną choinkę w ozdoby i bombki wykonane przez naszych starszych kolegów. Przygotowaliśmy również listę świątecznych spraw do załatwienia:

      • Przytulić się do bliskich.
      • Podarować im swój czas w prezencie.
      • Udekorować twarz uśmiechem.
      • Pomóc potrzebującym.
      • Dzielić się miłością i radością.
      • Przystroić serce w wiarę i nadzieję.

       A jeżeli coś pójdzie nie tak, wrócić do punktu 1

      Filip, Kuba, Wojtek

    • 5 GRUDNIA Międzynarodowy Dzień Wolontariatu
     • 5 GRUDNIA Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

     • Wszystkim Wolontariuszom

      życzymy radości w sercu,

      satysfakcji z podejmowanych działań,

      a przede wszystkim tego, aby każdy dobry uczynek,

      każdy uśmiech i dobre słowo wracało do Was i dawało Wam siłę.

      Opiekunowie SKW

    • IV Zachodniopomorskie Forum Wolontariatu
     • IV Zachodniopomorskie Forum Wolontariatu

     • W dniach 1-4 grudnia grupa naszych wolontariusza wraz z opiekunami wzięła udział w IV Zachodniopomorskim Forum Wolontariatu, które w tym roku odbyło pod hasłem „Wolontariat z klasą w czasach pandemii”. Tegoroczne forum, ze względu na sytuację panującą w kraju, odbyło się w formie zdalnej, ale jak zawsze było miejscem wymiany doświadczeń i dzielenia się dobrymi praktykami, zdobywaniem wiedzy w zakresie działalności społecznej w środowisku lokalnym.

      W ramach forum uczniowie i nauczyciele wzięli udział w cyklu szkoleń przygotowanych przez organizatorów, poznali wiele ciekawych osób, które pokazywały, że zaangażowanie w wolontariat podczas pandemii, daje poczucie wspólnoty i sprawstwa, “zajmuje głowę” i uwalnia od stresów, w konstruktywny sposób zajmuje wolny czas i pozwala pozytywnie wpływać na otoczenie.

      Dziękujemy organizatorom za zaproszenie a uczniom za aktywny udział w zaplanowanych punktach forum.

      Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu

    • 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS
     • 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

     • Co to jest Światowy Dzień AIDS?

      Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS (ang. World AIDS Day) to święto, które jest obchodzone 1. grudnia, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), od 1988 roku.

      W tym dniu na całym świecie odbywają się konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne, których celem jest profilaktyka HIV i AIDS. W telewizji można oglądać reportaże i filmy, które mają uświadamiać zagrożenie i uwrażliwić na kwestie związane z zakażeniem wirusem HIV i wywoływaną przez niego chorobą.

      Uczniowie naszej szkoły jak co roku poruszają problematykę tej choroby. W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną zmuszeni jesteśmy zrealizować ten projekt w nieco inny sposób. Na lekcjach biologii omawialiśmy zagadnienia dotyczące HIV i AIDS, a następnie uczniowie wykonywali prace plastyczne w formie plakatów, broszur informacyjnych, ulotek. Swoimi pracami na pewno podzielimy się przy najbliższej okazji.

       

      CZERWONA WSTĄŻKA

      Symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS oraz ich bliskimi jest Czerwona Kokardka. To nieodłączny element obchodów Światowego Dnia AIDS. Znak ma kształt odwróconego „V” (victory), co ma podkreślać, że wirus wciąż nie jest pokonany. Czerwony kolor symbolizuje krew i miłość.

      World AIDS Day ma także na celu umożliwienie różnym organizacjom oraz osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także uświadomienie konieczności pomocy ludziom zakażonym wirusem HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim. Celem Światowego Dnia AIDS jest więc uwrażliwienie na problem choroby oraz solidaryzowanie się z ludźmi nią dotkniętymi.

       

       Hasła World AIDS Day

      Potrzebę ustanowienia Światowego Dnia AIDS dostrzegli pracownicy Globalnego Programu ds. AIDS w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie. W sierpniu 1987 James W. Bunn i Thomas Netter przedstawili swą ideę dr. Jonathanowi Mann, dyrektorowi Globalnego Programu ds. AIDS (obecnie UNAIDS). Pierwszy raz Światowy Dzień AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988 roku. Dziś, aby ten dzień był wyjątkowy, a jego cele zostały zrealizowane, pracują nad nim sztaby ludzi na całym świecie.

      Światowy Dzień AIDS został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ po to, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV i AIDS. Kampania odbywa się zawsze pod hasłem „Zatrzymać AIDS". Dotrzymać obietnicy”, jednak jej szczegółowe przesłania zmieniają się co roku. Ma to na celu podkreślenie różnych aspektów epidemii.

      Światowemu Dniu AIDS towarzyszą różne hasła, takie jak:

      Nasze Życia, Nasz Świat – Zadbajmy o siebie wzajemnie,

      Jeden Świat. Jedna Nadzieja,

      Słuchaj, Ucz, Żyj!,

      Nie daj szansy AIDS! Bądź odpowiedzialna,

      HIV nie wybiera. Ty możesz,

      Porozmawiaj o AIDS. Przeszłość bywa groźna,

      Stop AIDS. Dotrzymaj Obietnicy,

      W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie,

      Wróć bez HIV,

      Daj szansę swojemu dziecku, nie daj szansy AIDS.

      Co warto wiedzieć o HIV i AIDS?

      Wirus HIV to ludzki wirus niedoboru odporności, ludzki wirus upośledzenia odporności, (z ang. human immunodeficiency virus). To patogen z rodzaju lentiwirusów, z rodziny retrowirusów. Wywołuje AIDS.

      HIV przenosi się trzema drogami:

      przez kontakty seksualne,

      podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią z zakażonej HIV matki na jej dziecko,

      przez krew, gdy zakażona krew dostanie się na skórę, która jest uszkodzona, na błonę śluzową lub zostanie wstrzyknięta podczas używania wspólnych igieł i strzykawek.

      Zakażenie HIV nie daje charakterystycznych objawów. To dlatego należy wykonywać testy diagnostyczne. Osoba, która nie wie, że żyje z HIV, nie tylko może zachorować na AIDS, ale i zakażać innych. Testy wykonywane są w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych, gdzie można je zrobić bezpłatnie i anonimowo, a także w wybranych przychodniach, szpitalach i laboratoriach.

      Jak obchodzić Światowy Dzień AIDS?

      Każdy może obchodzić Światowy Dzień AIDS. Wystarczy przypiąć do ubrania Czerwoną Kokardkę czy zamieścić ją na swoim profilu społecznościowym. Ponieważ jednak epidemia HIV to wciąż aktualny problem, warto działać na rzecz jego rozwiązania nie tylko od święta, ale i na co dzień:

      poznając i upowszechniając informacje na temat HIV i AIDS,

      poznając i upowszechniając informacje sposobów ograniczania ryzyka zakażenia,

      testując się w kierunku HIV,

      działając bez uprzedzeń w życiu prywatnym i zawodowym,

      solidaryzując się z osobami, które cierpią z powodu HIV i AIDS.

      Pamiętajmy, że na świecie żyje blisko 37 mln osób zakażonych wirusem HIV, a zagrożenie wirusem HIV w 2019 roku zostało wpisane przez Światową Organizację Zdrowia na listę 10 największych zagrożeń dla zdrowia.

      Nauczyciel biologii Agata Sperczyńska

   • Kontakty

    • SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MRZEŻYNIE
    • sekretariat@spzoimrzezyno.pl
    • (91)3866273 (91)3866254
    • ul. Aleja Tysiąclecia 32 72-330 Mrzeżyno Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych