O nas- archiwum
SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MRZEŻYNIE
Nasi uczniowie
Do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Mrzeżynie uczęszczają uczniowie z Mrzeżyna, Rogowa, Trzebusza, Robów, Bieczyna, Bieczynka, Gorzysławia, Trzebiatowa, Kłodkowa, Wlewa, Gołańczy, Jaromina, Chomętowa.
Obok zdrowych rówieśników w szkole uczą się także uczniowie z różnymi rodzajami niepełnosprawności: z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym, z niepełnosprawnością ruchową, sprzężoną, z wadą słuchu, z wadą wzroku oraz z chorobami przewlekłymi: astmą, cukrzycą, epilepsją oraz uczniowie z ADHD.
Klasy integracyjne
W Szkole Podstawowej w SPz OI funkcjonują klasy integracyjne oraz zespół edukacyjno – terapeutyczny. podobnie w Publicznym Gimnazjum obok klas integracyjnych istnieje zespół edukacyjno – terapeutyczny.
Włączenie dzieci niepełnosprawnych w proces kształcenia i wychowania razem z pełnosprawnymi ma uczyć tolerancji dla inności drugiego człowieka oraz zasady solidarności i demokracji, zaś uczniom niepełnosprawnym powinno umożliwić zdobycie wiadomości, umiejętności i maksymalnej niezależności życiowej, na miarę ich możliwości.
Zespoły Edukacyjno – Terapeutyczne- Od września 2006 roku przy Publicznym Gimnazjum w SPzOI rozpoczął funkcjonowanie Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Zespół powstał na mocy decyzji Organu Prowadzącego oraz zgodnie z wolą rodziców, którzy skorzystali z prawa wyboru drogi edukacyjnej dla swoich niepełnosprawnych dzieci.
- We wrześniu 2007 roku powołano podobny zespół dla uczniów Szkoły Podstawowej.
- Z uczniami w zespołach terapeutycznych pracują pedagodzy specjalni, nauczyciel muzyki, wychowania fizycznego, katecheta, pedagog szkolny, psycholog, logopedzi.
- Zajęcia dla uczniów organizowane są zgodnie z ramowym planem nauczania, Statutem Szkoły, Podstawą Programową dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.
- Szkoła współpracuje z rodzinami uczniów niepełnosprawnych poprzez:
- uwzględnianie specyfiki funkcjonowania rodziny w planowaniu pracy z dzieckiem;
- wspólnie z rodzina tworzy plan oddziaływań rewalidacyjnych;
- konsultuje z rodziną opinie na temat postępów dziecka oraz trudności, które u niego występują;
- wspieranie rodziców w pracy z dziećmi;
- zaangażowanie rodziców do działań na rzecz dziecka, klasy, szkoły.
Osiągnięcia uczniów niepełnosprawnych
Na szczególne uznanie zasługują uczniowie z Zespołu Edukacyjno – Terapeutyczego PG, którzy zdobyli:
W roku szkolnym 2006/2007- Wyróżnienie na szczeblu gminnym w IV edycji międzynarodowego konkursu plastycznego „Krajobraz tęczą malowany. Rzeczywistość, którą warto ocalić od zapomnienia”;
- Wyróżnienie na szczeblu gminnym za stroik świąteczny;
- 2 nominacje prac na wystawę w ogólnopolskim konkursie plastycznym „I Międzynarodowe Dni Bajek” w Lidzbarku Warmińskim;
- 2 nominacje prac na wystawę w wojewódzkim konkursie plastycznym „Moja mała ojczyzna, moje miasto, mój region”;
- Wyróżnienie 2 prac w regionalnym konkursie plastycznym „Dni morza” w Kołobrzegu;
W roku szkolnym 2007/2008
- I miejsce w międzynarodowym konkursie plastycznym na plakat XII Polsko – Niemieckiego Festiwalu Młodzieży w Koszalinie
- Od września 2006 roku przy Publicznym Gimnazjum w SPzOI rozpoczął funkcjonowanie Zespół Edukacyjno – Terapeutyczny dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Zespół powstał na mocy decyzji Organu Prowadzącego oraz zgodnie z wolą rodziców, którzy skorzystali z prawa wyboru drogi edukacyjnej dla swoich niepełnosprawnych dzieci.