• Zdrowie psychiczne
     • Zdrowie psychiczne

     • Wraz z uczniami naszej szkoły pochyliliśmy się nad problemem zdrowia psychicznego. Rozmawialiśmy o wpływie stresu na nasz organizm: o tym, że stres może być pozytywny lub negatywny. Jeden z uczniów, który niedawno został powołany do kadry Polski, podzielił się z nami swoimi odczuciami, a mianowicie tym, jak na niego działa stres. Co czuje kiedy wie, że za chwilę rozpocznie się jego walka. Stwierdził, że ten rodzaj stresu (stres krótkotrwały) jest dla niego stresem mobilizującym, pozwala na koncentrację i pełną mobilizację organizmu. Jesteśmy gotowi do walki „tu i teraz”. Podobne odczucia mają sportowcy stojący na linii startu. Za te emocje odpowiedzialny jest hormon wydzielany przez nadnercza, czyli adrenalina, nazywana też „hormonem walki i ucieczki”.

      Rozmawialiśmy także na temat stresu długotrwałego, który jest o wiele bardziej szkodliwy i niebezpieczny. W dobie panującej na świecie pandemii Covid -19 zostaliśmy zmuszeni do ograniczenia naszych kontaktów. Wielu z nas zostaje w domach, ogranicza wyjścia na spacery. Ta sytuacja sprawia, że cierpi na tym nasze zdrowie psychiczne. Obawiamy się o nasze zdrowie, o zdrowie naszych najbliższych. Nasz organizm poddawany jest działaniu długotrwałego stresu. Takie stany mogą prowadzić do depresji, która niestety dotyka coraz  więcej ludzi. Rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić, żeby w jak największym stopniu zniwelować skutki tego stresu. Uczniowie wypowiadali się na temat tego, w jaki sposób oni radzą sobie ze stresem. Dzieli się swoimi sposobami na rozładowanie stresu.

      Na nasze zdrowie psychiczne składa się wiele czynników, które działają na nasz układ nerwowy. Dlatego też postanowiliśmy zająć się tym tematem znacznie szerzej. Poruszaliśmy problem działania różnych środków na nasz organizm, chociażby takich jak: kofeina, nikotyna, alkohol, narkotyki czy wreszcie leki. Wszystkie te używki wywołują ogromne skutki uboczne i działają niekorzystnie na nasz organizm. Chcielibyśmy na koniec, podsumowując efekty naszych rozważań, przemyśleń i wyciągniętych wniosków, przedstawić kilka prac, które wyrażają poruszane przez nas tematy (zakładka album fotograficzny http://spmrzezyno.edupage.org/album/#gallery/429

      Wszystkim życzę dużo siły i zdrowia.

                                                                                               Nauczyciel biologii

    • Kye, Kye, Kule
     • Kye, Kye, Kule

     •         Zapraszam do obejrzenia filmiku zrealizowanego podczas zajęć muzycznych zklasą II a i III a Szkoły Podstawowej w Mrzeżynie.

               Dzieci w oparciu o afrykańską piosenkę pt. „Kye, kye, kule” zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i rytmiczne. https://www.youtube.com/watch?v=W1AzWwZ1yIM

      Renata Jankowska.

    • Jak obchodzono ŚWIATOWY DZIEŃ WODY w szkole w Mrzeżynie?
     • Jak obchodzono ŚWIATOWY DZIEŃ WODY w szkole w Mrzeżynie?

     • Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca to święto najcenniejszego płynu na Ziemi. Woda otacza nas dookoła, i aż trudno uwierzyć, że mogłoby nam jej zabraknąć, że już niektórym brakuje… Czy potrafimy ją docenić? Czy przedszkolaki wiedzą, ile woda znaczy dla nas wszystkich? Do czego służy nam i całemu światu przyrody?

      O tym wszystkim mogliśmy dowiedzieć się na zajęciach w grupach przedszkolnych w formie prezentacji multimedialnej.  Dowiedzieliśmy się: do czego potrzebna jest woda, kto potrzebuje wody, skąd bierze się woda, jak dużo jest jej na kuli ziemskiej. Dzieci brały również udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów), muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki. Poznały też drogę, jaką pokonuje woda zanim dostanie się do naszych mieszkań, a także podawały powody, dlaczego wodę należy oszczędzać. Na koniec zajęć wszystkie dzieci wykonały pracę plastyczną. Przedszkolaki otrzymały również ważne zadania do zapamiętania: Gdy zobaczycie, że za oknem pada deszcz, nie smućcie się!. Cieszcie się z deszczu, bo woda to życie. Łapcie deszczówkę i podlewajcie nią z rodzicami swoje roślinki w ogrodzie podczas suchych dni. Nie zapominajcie też o częstym myciu rąk, to bardzo ważne, jednak zawsze oszczędzajcie wodę i nie odkręcajcie jej w pełni, gdy mydlicie ręce, możecie ją zakręcić, będzie potrzebna dopiero do spłukania piany. Oszczędzanie jest proste!

       

      Inne formy zajęć realizowane były w klasach starszych oraz przez Szkolny Klub Wolontariatu. W ramach Światowego Dnia Wody w klasach VII i VIII przeprowadzono zajęcia projektowe PAH „Godziny wychowawcze ze światem”, dotyczące celowości obchodzenia tego święta oraz poznania zagadnienia wirtualnej wody. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela obliczali swój ślad wodny, a następnie wykonywali plakaty. Do rodziców uczniów zostały wysłane informacje i na godzinie wychowawczej rozmawialiśmy o idei tego dnia  i konieczności dbania o zdrowie. Poza tym w marcu na zajęciach z wychowawcą omawialiśmy jeszcze tematy:  „Epidemie, które zmieniły bieg historii” oraz „Jak i dlaczego zmienia się klimat?”. W ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu wspólnie z członkami klubu oraz naszymi absolwentami przygotowaliśmy żonkile na akcję „Pola Nadziei”, które zostały dostarczone do Hospicjum w Kołobrzegu. W ramach lekcji przedmiotowych nauczyciele nawiązywali do tematyki poprzez wprowadzanie adekwatnych przykładów, ciekawostek, przypominając i utrwalając poznane wiadomości. Ciekawy w pracy z uczniami okazał się e-book Bazgrolących Belfrów „O wodzie… nie tylko tej z kranu” i zawarte w nim sketchnoty i karty pracy ujmujące temat wody przez pryzmat różnych przedmiotów szkolnych. W obchodach tego święta znacząco pomogły nam materiały zaproponowane przez Polską Akcję Humanitarną oraz propozycje działań opublikowane w grupie na Facebooku www.facebook.com/groups/dzienwodypah

      Obchody Światowego Dnia Wody w naszej szkole wpisały się w działalność wielu grup: uczniów i nauczycieli, Szkolnego Klubu Wolontariatu, Zespołu Promocji Zdrowia.

      Kamińska Mariola

    • Światowy Dzień Zdrowia
     • Światowy Dzień Zdrowia

     • ,,Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym”
                                                                                                        
      Arthur Schopenhaur

      Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest od 1950 roku w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni na ten dzień poświęcony jest innej o tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na całym świecie. W roku 2021 hasło Światowego Dnia Zdrowia brzmi: Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne!. Jest ono związane z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami dotyczącymi zapobiegania i rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Co V-2.

      Obecna sytuacja epidemiczna i idące za tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą istotnie wpływać na nasze samopoczucie, wywołując lęk i niepokój. Dlatego bardzo ważne  jest dbanie zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

      W naszej szkole w ramach działań związanych z projektem Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni otrzymają wskazówki jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii oraz zasady dotyczące Zdrowego Żywienia i Stylu Życia. DBAJMY O SIEBIE I INNYCH!

                                                                                                                                            Mariola Kamińska

    • Ważna informacja dla rodziców przedszkolaków
     • Ważna informacja dla rodziców przedszkolaków

     • Przypominam, że do 8 kwietnia 2021 r. (w godzinach pracy szkoły) rodzice dzieci po raz pierwszy zapisywanych do przedszkola są zobowiązani złożyć w sekretariacie szkoły oświadczenie woli zapisu dziecka do SPzOI w Mrzeżynie. Jest to warunek przyjęcia dziecka do przedszkola.

      Oświadczenie woli można też przesłać na adres e-mail: rekrutacja@spzoimrzezyno.pl  

      Termin przysłania ww. oświadczenia w formie elektronicznej mija dn. 8 kwietnia 2021 r. o godz. 23.59.

      Wzór oświadczenia oraz listy kandydatów w poprzedniej wiadomości dot. rekrutacji.

      Małgorzata Skoneczna- dyrektor szkoły

       

    • Wesołych świąt!
     • Wesołych świąt!

     • Pogodnych i spokojnych świąt wielkanocnych, radości ze spotkań rodzinnych. Niech w czas Zmartwychwstania Pańskiego w Wasze serca wstąpi otucha, a wiara, nadzieja i miłość niech pomogą przetrwać ten trudny czas.

      Wesołego Alleluja!

     • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „Muzyką malowane- muzyczne impresje w sztuce” 2020/2021 został rozstrzygnięty!

     • Młodzieżowy Dom kultury w Mysłowicach zorganizował ogólnopolski konkurs plastyczny, który miał na celu kształtowanie zdolności plastycznych poprzez  interpretowanie utworów muzycznych.

      Lena Przyszlak – uczennica klasy IIa otrzymała III miejsce w kategori klas I-III szkoły podstawowej.

      Lena w realistyczny sposób zinterpretowała krótki utwór muzyczny „Lot trzmiela” z opery rosyjskiego kompozytora Nikołaja Rimskiego- Korsakowa  Bajka o Carze Sałtanie

      Zuzanna Graczyk – otrzymała wyróżnienie w kategori klas IV- VI . Zuzia stworzyła abstrakcyjną i dynamiczną kompozycję plastyczną.

      Gratulujemy sukcesów artystycznych.

         Renata Jankowska  

    • NASI WOLONTARIUSZE, JAK ZAWSZE ZWARCI I GOTOWI DO POMOCY !
     • NASI WOLONTARIUSZE, JAK ZAWSZE ZWARCI I GOTOWI DO POMOCY !

     • W niedzielę 25 kwietnia w Kołobrzegu zostanie przeprowadzona akcja Pola Nadziei. To już jedenasta kwesta na rzecz kołobrzeskiego hospicjum spod znaku żółtego żonkila – w zamian za datek wolontariusze wręczają darczyńcom żonkila. Wolontariusze przygotowują właśnie setki takich kwiatków z bibuły. Nasza szkoła kolejny raz włączyła się do tej akcji.  Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu, nasi absolwenci  oraz uczniowie uczęszczający do szkolnej świetlicy przygotowali ponad 400 żonkili, które dostarczyliśmy pracownikom hospicjum.

      Szkolny Klub Wolontariatu.

       

    • Zmiana czasu pracy sekretariatu
     • Zmiana czasu pracy sekretariatu

     • W okresie od 30 marca do 9 kwietnia 2021 r. sekretariat szkoły czynny w godzinach 8.00-14.00. 

      Przepraszam za utrudnienia.

      Małgorzata Skoneczna- dyrektor szkoły

    • UKRYTE DZIEDZICTWO – CO KRYJE POLSKA ZIEMIA?
     • UKRYTE DZIEDZICTWO – CO KRYJE POLSKA ZIEMIA?

     • W tym roku szkolnym uczniowie klas IV i V wzięli udział w projekcie UKRYTE DZIEDZICTWO – CO KRYJE POLSKA ZIEMIA?

      W ramach projektu przeprowadzone zostały zajęcia tematyczne i ćwiczenia warsztatowe. 

      UKRYTE DZIEDZICTWO to ogólnopolska kampania archeologiczna poruszająca temat polskiego dziedzictwa narodowego ukrytego w ziemi i pracy archeologów a także promocja tych działań w społeczeństwie.

      Przygotowane zajęcia kształtowały wśród młodych odbiorców świadomość obywatelską oraz właściwy model postawy w zakresie ochrony i zachowania polskiego dziedzictwa archeologicznego.

      Uczniowie podczas zajęć wcielali się w rolę archeologów i po zapoznaniu się z tajnikami ich pracy – dokonywali analizy źródeł historycznych.

      Ewa Idzi

    • DZIEŃ MATEMATYKI
     • DZIEŃ MATEMATYKI

     • 14 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki. Z tej okazji w klasach 1-3 przez kilka dni królowała matematyka. Dzieci brały udział w grach i zabawach matematycznych, dzięki którym miały okazję przekonać się, że matematykę da się lubić. Odbył się również konkurs matematyczny, który pozwolił wyłonić mistrzów matematyki. A zostali nimi : Julia Kramarz, Lena Weremczuk i Kamil Klucznik z klasy 1, Laura Piętak, Karina Kędroń i Nadia Chorążewicz z klasy 2 oraz Piotr Wiśniewski, Oliwier Olko i Kornel Hałuszko z klasy 3.

      Sandra Bemsz-Mickiewicz

    • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO
     • WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO

     • Uczniowie klasy II wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „STOP COVID-19. Mamo, Tato – Zaszczep Się!, zorganizowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gryficach, w ramach ogólnopolskiej akcji #Szczepimy Się!

      Miło nam ogłosić, że Nadia Chorążewicz i Laura Piętak otrzymały w tym konkursie wyróżnienie.

      Gratulacje!

    • KONKURSY PLASTYCZNE
     • KONKURSY PLASTYCZNE

     • Nasza szkoła realizuje program "Szkoła promująca zdrowie". W ramach działań promowania zdrowego stylu życia, uczniowie klasy I i II wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. ,,Zdrowe odżywianie ". Dzieci wykonały piękne, barwne i kreatywne prace plastyczne.

      Nasi uczniowie uczestniczyli również w innych ogólnopolskich konkursach plastycznych takich jak: ,,Motyla noga", ,,Muzyką malowane - muzyczne impresje w sztuce ".

      Działalność twórcza daje dzieciom wiele radości i satysfakcji z wykonanych przez siebie prac.

      Renata Jankowska

    • ŚWIATOWY DZIEŃ WODY – 22 marca 2021r.
     • ŚWIATOWY DZIEŃ WODY – 22 marca 2021r.

     • Woda niezbędna jest w każdym aspekcie życia człowieka. Od jej czystości i dostępności zależna jest szansa na zdrowe i godne życie. Woda potrzebna jest nie tylko do picia. Bez niej trudno jest przygotować jedzenie albo zadbać o higienę własną i gospodarstwa domowego. Trudności w dostępie do wody wpływają również bezpośrednio na możliwość edukacji i rozwoju człowieka.

      Szczególnie zagrożone są osoby wewnętrznie przemieszczone, które opuszczają własne domy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Bardzo często muszą zatrzymywać się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do czystej wody, brakuje infrastruktury wodno-sanitarnej, toalet i łazienek. W tak trudnych warunkach czysta woda jest niezbędna, żeby zapobiegać rozprzestrzenianiu się groźnych chorób bakteryjnych

      Czy oszczędzanie wody rozwiązuje problem z jej deficytem? A może są inne, mniej oczywiste sposoby, które może stosować każdy z nas? Tego wszystkiego dowiecie się dzięki prezentacji oraz przygotowanej przez Polską Akcję Humanitarną specjalnej animacji, która wyjaśni przyczyny niedoborów i pokaże jak można im zaradzić. Materiały edukacyjne otrzymacie od swoich wychowawców.

      Szkolny Klub Wolontariatu

    • Mały Konkurs Recytatorski
     • Mały Konkurs Recytatorski

     • W piątek, 5 marca w pałacowej Czytelni Głównej Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury odbyły się eliminacje miejsko-gminne Małego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie : Julia Kramarz, Maja Nowak, Nadia Chorążewicz, Kacper Szczygieł, Piotr Wiśniewski oraz Karina Kędroń. Komisja konkursowa oceniała pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację utworu, dykcję oraz ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy uczestnicy konkursu, pomimo swojego młodego wieku sprostali zadaniu.

      Z dumą informujemy, że uczennica klasy drugiej, Karina Kędroń uzyskała tytuł laureata i będzie reprezentowała naszą szkołę na kolejnym etapie rejonowym w Gryficach.

      Gratulujemy i życzymy powodzenia

      Anna Przeździecka

    • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
     • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

     • „Ponieważ żyli prawem wilka

      Historia o nich głucho milczy

      Pozostał po nich w kopnym śniegu

      Ich gniew, ich rozpacz i ślad ich wilczy.”

      /Zbigniew Herbert, Wilki/

      Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego święta. Ta idea, podtrzymana przez kolejnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 r. O wprowadzenie tego święta ubiegał się również prezes IPN Janusz Kurtyka.

      Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

      Uczniowie naszej szkoły, aby uczcić ten dzień, podczas lekcji historii i wiedzy o społeczeństwie zapoznawali się z materiałami źródłowymi i etiudami filmowymi dotyczącymi żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W ten sposób mieli okazję pogłębić swoją wiedzę historyczną, a także poznać losy zamordowanych polskich oficerów.

      Ewa Idzi

    • Dzień Bezpiecznego Internetu
     • Dzień Bezpiecznego Internetu

     • 9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Jest on organizowany od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Z okazji tego święta w klasach I-III przez cały tydzień odbywały się zajęcia, których celem było uświadomienie dzieciom zagrożeń płynących z korzystania z Internetu oraz poznanie zasad bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę w przygotowanych quizach i grach interaktywnych.
                                                                                                                                            Sandra Bemsz-Mickiewicz