• 230. rocznica Konstytucji 3 Maja
     • 230. rocznica Konstytucji 3 Maja

     • Witaj majowa jutrzenko,

      Świeć naszej polskiej krainie,

      Uczcimy ciebie piosenką,

      Która w całej Polsce słynie.

       

                          Witaj maj, piękny maj,

                      U Polaków błogi raj.

      W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli.

      Dzień 3 maja został uznany za święto już 5 maja 1791 roku.

      Konstytucja 3 Maja obowiązywała zaledwie 15 miesięcy. Zapoczątkowała reformę ustroju, ale nigdy nie została w pełni wprowadzona w życie, a mimo to przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

      Dzieło Konstytucji 3 Maja zostało udaremnione. Nastąpiły rządy targowiczan – prześladowanie reformatorów i ich zwolenników. Wielu patriotów musiało uciekać z kraju. Konsekwencją przegranej Polaków był II rozbiór Polski w 1793 roku, a następnie w 1795 roku III rozbiór, który zlikwidował niepodległe państwo polskie na 123 lata.

      Po odzyskaniu niepodległości rocznica Konstytucji 3 Maja została uznana za święto narodowe uchwałą z 29 kwietnia 1919 roku. Święto zniosły władze komunistyczne w 1951 roku. Powróciło do kalendarza świąt państwowych 6 kwietnia 1990 roku.

      Dzień 3 maja jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

      Aktualnie obowiązuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku.

      Ze względu na obecną sytuację i związane z nią obostrzenia tegoroczne święto Konstytucji 3 Maja obchodzimy w formie zdalnej. Zamiast tradycyjnego apelu uczniowie mieli okazję zapoznać się z tym ważnym dla naszego narodu wydarzeniem na lekcjach historii oraz zajęciach z wychowawcami. Dla wszystkich uczniów przygotowano prezentację multimedialną. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na plakat „230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja” zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

      Małgorzta Konior

       

      Konstytucja_3_Maja_-_prezentacja_I-III.ppt

      Konstytucja_3_Maja_-_prezentacja.ppt

       

    • Dni dyrektorskie
     • Dni dyrektorskie

     • Informuję, że dni: 30 kwietnia i 4 maja to dni dyrektorskie (przeniesione ze stycznia). W tych dniach nie będzie zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Z uwagi na brak potrzeb, nie będzie też zajęć opiekunczo-wychowawczych. Oddziały przedszkolne pracują w tych dniach wg planu podanego przez wychowawców.

      M. Skoneczna- dyrektor szkoły

    • Spotkanie z dietetykiem
     • Spotkanie z dietetykiem

     • Wszyscy wiemy jaką wartością jest dla nas zdrowie i zdrowy styl życia. Żeby osiągnąć sukces w tym zakresie należy o te wartości dbać i zapobiegać przykrym następstwom złych nawyków.  Dlatego w poniedziałek 26 kwietnia w naszej szkole odbyły się zdalne spotkania z panią dietetyk dla klas 1 - 4 oraz 5 – 7. Podczas przedstawionej prezentacji dowiedzieliśmy się, jak powinno wyglądać śniadanie dziecka, które produkty spożywcze nie są dzieciom wskazane, ile wody powinny wypijać w ciągu dnia. Uczniowie dowiedzieli się co prowadzi do otyłości i jak należy jej zapobiegać, poznali też jej następstwa. Pani dietetyk przypomniała jak wygląda najnowsza piramida zdrowego żywienia. Podkreśliła, jak ważna jest aktywność fizyczna, zdrowy sen, relaks. Jest to szczególnie istotne dla rozwoju dziecka. Uczniowie byli bardzo aktywni, zadawali wiele pytań, podawali własne przykłady na zdrowy styl życia. Spotkanie bardzo wszystkim się podobało. Cieszymy się ogromnie z poziomu wiadomości, jaki posiadają nasi uczniowie na powyższe zagadnienia. A jeszcze bardziej raduje nas fakt, że dzieci i ich rodzice stosują je w praktyce, zwłaszcza w dobie pandemii. Spotkanie z dietetykiem było kolejnym zadaniem realizowanym w ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie.

                                                                                                    Koordynator Zespołu Promocji Zdrowia
                                                                                                    M. Kamińska

    • "To mi w duszy gra"
     • "To mi w duszy gra"

     • Uczennica klasy VIII a Ewa Banaszak zdobyła I miejsce w konkursie twórczości własnej w kategoriach: poezja i poezja śpiewana „To mi w duszy gra”, zorganizowanym przez XVIII LO w Szczecinie. To nie pierwszy sukces naszej uczennicy.

      Gratulujemy talentu !!!!

      wychowawca Dorota Skrzypińska- Rzońca

    • Od 26 kwietnia wracamy do nauki w szkole
     • Od 26 kwietnia wracamy do nauki w szkole

     • Od najbliższego poniedziałku uczniowie klas I-III wracają do nauki w szkole. Na razie hybrydowo, tzn. część uczniów będzie uczyła sie w szkole, a część nadal zdalnie. O szczegółach rodziców i uczniów poinformują wychowacy. Dowozy w dzień nauki w szkole: przyjazd na godz. 8.40, odwóz o godz. 13.25.

      M. Skoneczna

     • DZIEŃ ZIEMI

     • Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone 22 kwietnia na całym świecie. Celem obchodów jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Uczniowie klas I-III na zajęciach zdalnych obejrzeli film edukacyjny, dzięki któremu poznali sposoby troski o najbliższe środowisko naturalne, dowiedzieli się jak w prosty sposób oszczędzać wodę, energię oraz dbać o czyste powietrze. Przypomnieli sobie, czym są odpady i na czym polega ich segregacja oraz recykling. Poznali czas rozkładu odpadów oraz przykłady ponownego ich wykorzystania. Uczniowie klasy III wykonali bardzo ciekawe prace z odpadów. Zdjęcia można obejrzeć w galerii.

      Sandra Bemsz-Mickiewicz

    • „Przywróćmy naszą Ziemię”.
     • „Przywróćmy naszą Ziemię”.

     • Dzień Ziemi to wydarzenie, obok którego nie możemy przejść obojętnie. To doskonała okazja do rozmów o przyrodzie, ekologii, o tym, w jaki sposób możemy zadbać o naszą planetę.

      W ramach obchodów tego święta w tym roku proponujemy naszym uczniom:

      Podejmij wyzwanie! :-)

      • idź na spacer z pupilem
      • weź worek na śmieci i posprzątaj swoje otoczenie
      • przytul się do drzewa
      • pokaż, jak segregujesz śmieci w swoim domu.

      Przyślij zdjęcie ze swoich działań (na Teams do p. D. Czyż). Najciekawsze propozycje oraz działania dla Ziemi zostaną umieszczone na stronie naszej szkoły.

                                                                                                                                               Zespół profilaktyczny

    • 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
     • 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

     • Po raz dziewiąty, w kolejną, 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim organizowana jest akcja społeczno – edukacyjna „Żonkile”. Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących zryw z kwietnia 1943 roku.

      W tym roku ze względu na pandemię, akcja odbywa się głównie w Internecie. Akcja „Żonkile” nawiązuje do kwiatów, jakie w rocznicę wybuchy zrywu otrzymywał jeden z jego przywódców Marek Edelman. -Podobno co roku Marek Edelman od nieznajomej kobiety otrzymywał bukiet żółtych kwiatów, które następnie składał. To jest zupełnie piękna historia, postanowiliśmy ją kontynuować mówi dyrektor muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński.

      Powstanie w getcie 

      19 kwietnia 1943 roku, grupa około tysiąca słabo uzbrojonych członków żydowskich podziemnych formacji zbrojnych rozpoczęła walkę z Niemcami. Powstanie było pierwszym miejskim zbrojnym zrywem w okupowanej przez Niemców Europie, zakończyło się w połowie maja.

      W walkach i egzekucjach zginęła większość bojowników, a pozostająca na terenie getta ludność została deportowana do obozów zagłady. Większość budynków z terenu getta została spalona. Ostatnim akordem likwidacji „dzielnicy żydowskiej w Warszawie” było wysadzenie 16 maja 1943 roku z rozkazu Jürgena Stroopa Wielkiej Synagogi na ulicy Tłomackie.

      Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji poprzez zajęcia zorganizowane na podstawie materiałów przygotowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Udział w Akcji Żonkile ma sprawić, aby mało znane wydarzenie historyczne stało się jednym z elementów kształtujących tożsamość Polaków oraz ma przypominać o wspólnej historii Polaków i Żydów.

      Ewa Idzi

    • Zdrowie psychiczne
     • Zdrowie psychiczne

     • Wraz z uczniami naszej szkoły pochyliliśmy się nad problemem zdrowia psychicznego. Rozmawialiśmy o wpływie stresu na nasz organizm: o tym, że stres może być pozytywny lub negatywny. Jeden z uczniów, który niedawno został powołany do kadry Polski, podzielił się z nami swoimi odczuciami, a mianowicie tym, jak na niego działa stres. Co czuje kiedy wie, że za chwilę rozpocznie się jego walka. Stwierdził, że ten rodzaj stresu (stres krótkotrwały) jest dla niego stresem mobilizującym, pozwala na koncentrację i pełną mobilizację organizmu. Jesteśmy gotowi do walki „tu i teraz”. Podobne odczucia mają sportowcy stojący na linii startu. Za te emocje odpowiedzialny jest hormon wydzielany przez nadnercza, czyli adrenalina, nazywana też „hormonem walki i ucieczki”.

      Rozmawialiśmy także na temat stresu długotrwałego, który jest o wiele bardziej szkodliwy i niebezpieczny. W dobie panującej na świecie pandemii Covid -19 zostaliśmy zmuszeni do ograniczenia naszych kontaktów. Wielu z nas zostaje w domach, ogranicza wyjścia na spacery. Ta sytuacja sprawia, że cierpi na tym nasze zdrowie psychiczne. Obawiamy się o nasze zdrowie, o zdrowie naszych najbliższych. Nasz organizm poddawany jest działaniu długotrwałego stresu. Takie stany mogą prowadzić do depresji, która niestety dotyka coraz  więcej ludzi. Rozmawialiśmy o tym, co możemy zrobić, żeby w jak największym stopniu zniwelować skutki tego stresu. Uczniowie wypowiadali się na temat tego, w jaki sposób oni radzą sobie ze stresem. Dzieli się swoimi sposobami na rozładowanie stresu.

      Na nasze zdrowie psychiczne składa się wiele czynników, które działają na nasz układ nerwowy. Dlatego też postanowiliśmy zająć się tym tematem znacznie szerzej. Poruszaliśmy problem działania różnych środków na nasz organizm, chociażby takich jak: kofeina, nikotyna, alkohol, narkotyki czy wreszcie leki. Wszystkie te używki wywołują ogromne skutki uboczne i działają niekorzystnie na nasz organizm. Chcielibyśmy na koniec, podsumowując efekty naszych rozważań, przemyśleń i wyciągniętych wniosków, przedstawić kilka prac, które wyrażają poruszane przez nas tematy (zakładka album fotograficzny http://spmrzezyno.edupage.org/album/#gallery/429

      Wszystkim życzę dużo siły i zdrowia.

                                                                                               Nauczyciel biologii

    • Kye, Kye, Kule
     • Kye, Kye, Kule

     •         Zapraszam do obejrzenia filmiku zrealizowanego podczas zajęć muzycznych zklasą II a i III a Szkoły Podstawowej w Mrzeżynie.

               Dzieci w oparciu o afrykańską piosenkę pt. „Kye, kye, kule” zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i rytmiczne. https://www.youtube.com/watch?v=W1AzWwZ1yIM

      Renata Jankowska.

    • Jak obchodzono ŚWIATOWY DZIEŃ WODY w szkole w Mrzeżynie?
     • Jak obchodzono ŚWIATOWY DZIEŃ WODY w szkole w Mrzeżynie?

     • Światowy Dzień Wody przypadający na 22 marca to święto najcenniejszego płynu na Ziemi. Woda otacza nas dookoła, i aż trudno uwierzyć, że mogłoby nam jej zabraknąć, że już niektórym brakuje… Czy potrafimy ją docenić? Czy przedszkolaki wiedzą, ile woda znaczy dla nas wszystkich? Do czego służy nam i całemu światu przyrody?

      O tym wszystkim mogliśmy dowiedzieć się na zajęciach w grupach przedszkolnych w formie prezentacji multimedialnej.  Dowiedzieliśmy się: do czego potrzebna jest woda, kto potrzebuje wody, skąd bierze się woda, jak dużo jest jej na kuli ziemskiej. Dzieci brały również udział w zabawach umysłowych (rozwiązywanie zagadek, burza mózgów), muzycznych oraz badawczych. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń: Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Wsłuchiwały się w odgłosy wody i odgadywały poszczególne dźwięki. Poznały też drogę, jaką pokonuje woda zanim dostanie się do naszych mieszkań, a także podawały powody, dlaczego wodę należy oszczędzać. Na koniec zajęć wszystkie dzieci wykonały pracę plastyczną. Przedszkolaki otrzymały również ważne zadania do zapamiętania: Gdy zobaczycie, że za oknem pada deszcz, nie smućcie się!. Cieszcie się z deszczu, bo woda to życie. Łapcie deszczówkę i podlewajcie nią z rodzicami swoje roślinki w ogrodzie podczas suchych dni. Nie zapominajcie też o częstym myciu rąk, to bardzo ważne, jednak zawsze oszczędzajcie wodę i nie odkręcajcie jej w pełni, gdy mydlicie ręce, możecie ją zakręcić, będzie potrzebna dopiero do spłukania piany. Oszczędzanie jest proste!

       

      Inne formy zajęć realizowane były w klasach starszych oraz przez Szkolny Klub Wolontariatu. W ramach Światowego Dnia Wody w klasach VII i VIII przeprowadzono zajęcia projektowe PAH „Godziny wychowawcze ze światem”, dotyczące celowości obchodzenia tego święta oraz poznania zagadnienia wirtualnej wody. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela obliczali swój ślad wodny, a następnie wykonywali plakaty. Do rodziców uczniów zostały wysłane informacje i na godzinie wychowawczej rozmawialiśmy o idei tego dnia  i konieczności dbania o zdrowie. Poza tym w marcu na zajęciach z wychowawcą omawialiśmy jeszcze tematy:  „Epidemie, które zmieniły bieg historii” oraz „Jak i dlaczego zmienia się klimat?”. W ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu wspólnie z członkami klubu oraz naszymi absolwentami przygotowaliśmy żonkile na akcję „Pola Nadziei”, które zostały dostarczone do Hospicjum w Kołobrzegu. W ramach lekcji przedmiotowych nauczyciele nawiązywali do tematyki poprzez wprowadzanie adekwatnych przykładów, ciekawostek, przypominając i utrwalając poznane wiadomości. Ciekawy w pracy z uczniami okazał się e-book Bazgrolących Belfrów „O wodzie… nie tylko tej z kranu” i zawarte w nim sketchnoty i karty pracy ujmujące temat wody przez pryzmat różnych przedmiotów szkolnych. W obchodach tego święta znacząco pomogły nam materiały zaproponowane przez Polską Akcję Humanitarną oraz propozycje działań opublikowane w grupie na Facebooku www.facebook.com/groups/dzienwodypah

      Obchody Światowego Dnia Wody w naszej szkole wpisały się w działalność wielu grup: uczniów i nauczycieli, Szkolnego Klubu Wolontariatu, Zespołu Promocji Zdrowia.

      Kamińska Mariola

    • Światowy Dzień Zdrowia
     • Światowy Dzień Zdrowia

     • ,,Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym”
                                                                                                        
      Arthur Schopenhaur

      Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest od 1950 roku w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Każdego roku motyw przewodni na ten dzień poświęcony jest innej o tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów w obszarze zdrowia publicznego na całym świecie. W roku 2021 hasło Światowego Dnia Zdrowia brzmi: Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne!. Jest ono związane z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami dotyczącymi zapobiegania i rozprzestrzeniania się wirusa SARS-Co V-2.

      Obecna sytuacja epidemiczna i idące za tym zmiany w funkcjonowaniu społecznym mogą istotnie wpływać na nasze samopoczucie, wywołując lęk i niepokój. Dlatego bardzo ważne  jest dbanie zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

      W naszej szkole w ramach działań związanych z projektem Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni otrzymają wskazówki jak chronić zdrowie psychiczne podczas epidemii oraz zasady dotyczące Zdrowego Żywienia i Stylu Życia. DBAJMY O SIEBIE I INNYCH!

                                                                                                                                            Mariola Kamińska

    • Ważna informacja dla rodziców przedszkolaków
     • Ważna informacja dla rodziców przedszkolaków

     • Przypominam, że do 8 kwietnia 2021 r. (w godzinach pracy szkoły) rodzice dzieci po raz pierwszy zapisywanych do przedszkola są zobowiązani złożyć w sekretariacie szkoły oświadczenie woli zapisu dziecka do SPzOI w Mrzeżynie. Jest to warunek przyjęcia dziecka do przedszkola.

      Oświadczenie woli można też przesłać na adres e-mail: rekrutacja@spzoimrzezyno.pl  

      Termin przysłania ww. oświadczenia w formie elektronicznej mija dn. 8 kwietnia 2021 r. o godz. 23.59.

      Wzór oświadczenia oraz listy kandydatów w poprzedniej wiadomości dot. rekrutacji.

      Małgorzata Skoneczna- dyrektor szkoły

       

   • Kontakty

    • SZKOŁA PODSTAWOWA Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W MRZEŻYNIE
    • (91)3866273 (91)3866254
    • ul. Aleja Tysiąclecia 32 72-330 Mrzeżyno Poland
  • Galeria zdjęć

    brak danych