MALI uczniowie idą do szkoły – projekt edukacyjny UNICEF

Edukacja jest niezwykle ważna dla rozwoju człowieka, przekłada się na wszystkie sfery życia. Wykształcenie przyczynia się do zmniejszenia ubóstwa, gdyż daje szansę na podjęcie dobrej pracy zarobkowej i zaspokojenie przynajmniej podstawowych potrzeb. Problem ten widoczny jest w Mali – kraju w Afryce Zachodniej, którego ponad połowę społeczeństwa stanowią dzieci. 40% z nich nie chodzi do szkoły podstawowej. Jeszcze mniej kontynuuje naukę w szkole średniej. Niestety, będzie to skutkować tragicznymi efektami w przyszłości, dlatego tak ważne jest, by dzieci w Mali zdobyły wykształcenie. Projekt „MALI uczniowie idą do szkoły” jest odpowiedzią na sytuację dzieci
w tym kraju. Zapraszamy uczniów szkoły podstawowej oraz wszystkich chętnych z gimnazjum do zapoznania się
z tematem dostępu do edukacji na świecie, w tym szczególnie sytuacji dzieci w Mali.

ETAPY REALIZACJI PROJEKTU:

Zajęcia edukacyjne - specjalnie przygotowane materiały, w tym prezentacje i filmy, umożliwią przeprowadzenie ciekawych zajęć, podczas których uczniowie zrozumieją, na czym polegają problemy mieszkańców krajów rozwijających się, a także dowiedzą się, jak można im zaradzić.

Przygotowanie książek – po zapoznaniu się z sytuacją rówieśników w Mali, uczniowie zaangażują się w pomoc dzieciom z tego kraju. Każdy przygotuje swoją własną książkę. Zwykle książki są różne, a więc i te autorstwa dzieci mogą przybrać oryginalną formę. Może to być krótkie opowiadanie, bajka, opowieść, a nawet komiks. Wszystko zależy od dziecięcej wyobraźni. Książki można wykonać dowolną techniką, a wystarczą podstawowe artykuły piśmiennicze (bloki, zeszyty, kartki, długopisy i kredki), by je przygotować. Samodzielne wykonane ilustracje dodatkowo wzbogacą książkę.

„Dzień Książki dla Afryki” - podczas specjalnie przygotowanej w placówce imprezy wszystkie stworzone przez uczniów książki zostaną zaprezentowane, a zaproszeni goście będą mogli zabrać do domu wybraną przez siebie pozycję w zamian za przekazanie darowizny na rzecz dzieci w Mali.

Konkurs na najciekawszą książkę – integralnym elementem projektu jest konkurs. Każda placówka, która zgłosi się do udziału w projekcie, może wysłać jedną wybraną książkę, która została przygotowana przez ucznia. Jury konkursu oceni nadesłane prace i wybierze najciekawszą książkę. Każdy ma szanse zaskoczyć nas swoją wyobraźnią. Nagrodą w konkursie jest wizyta Ambasadora Dobrej Woli UNICEF – Artura Żmijewskiego. Szczegóły dotyczące konkursu znajdą się w osobnym dokumencie – Regulaminie Konkursu.

Realizacja projektu jest przewidziana w semestrze zimowym roku szkolnego 2015/2016. Zobowiązujemy się przeprowadzić akcję do 15 marca 2016 roku.